Jedzme ako v Stredomorí a buďme zdraví
Aj vy hľadáte ten správny spôsob stravovania, teda diétu, ktorá by vám chutila, no zároveň by ste vedeli, že prospieva zdraviu a udržíte si vďaka nej váhu v norme?
16.05.2023
V článku sa dozviete:
- Ako vyzerá stredomorská strava?
- Aké sú jej hlavné benefity pre zdravie?
- Čo vôbec nepatrí do stredomorskej stravy?
Možno to netreba komplikovať. Jedzte tak, ako jedia v Stredomorí.
Stredomorská alebo mediteránska strava je spôsob stravovania, ktorý vychádza z tradičného stravovania ľudí na ostrove Kréta a v južnom Taliansku v polovici 20. storočia. Zistilo sa, že ľudia z týchto oblastí sa dožívajú vyššieho veku, ako je bežný priemer, a to v dobrom zdraví.
No nejde len o jedlo, ale aj o celkový spôsob života s dostatkom pohybu na čerstvom vzduchu, dostatkom odpočinku a s dostatkom času stráveného v kruhu rodiny a priateľov. A práve tento bod je veľmi dôležitý. Komunita a pocit spolupatričnosti je skutočne liečivý.
Stredomorská kuchyňa je postavená na rastlinnej strave.
Hlavnú rolu v nej zohráva zelenina, ovocie, celozrnné výrobky, kvalitné oleje namiesto živočíšnych tukov, orechy a semená. To dopĺňajú mliečne výrobky, vajcia, biele mäso a ryby. Červené mäso a cukor sú ponechané na špeciálne príležitosti a jedia sa málo. Pitný režim tvorí najmä voda a občas deci červeného vína.
Nie je to nič náročné, však? Výhodou tejto diéty alebo stravovania je to, že je nesmierne chutná, pestrá, sýta a jednoduchá na prípravu.
A aké sú jej hlavné benefity pre zdravie?
Stredomorský spôsob stravovania znižuje riziko srdcovocievnych ochorení, rozvoja diabetu, demencie a zhoršovanie kognitívnych funkcií. Tiež znižuje riziko rakoviny a prospieva črevnému zdraviu, ktoré je nesmierne dôležité pre celkové dobré fungovanie organizmu. Táto strava zmierňuje chronický zápal v tele, čím ho chráni pred chorobnými procesmi.
V roku 2022 bola vyhlásená za najlepšiu diétu pre diabetikov.
Pomáha udržiavať zdravú váhu, krvný cukor aj cholesterol v norme a znižuje riziko metabolického syndrómu.
Jednoducho, samé dobré a dôležité veci.
Zo stredomorskej stravy vychádzajú aj jedálničky, ktoré sme pre vás pripravili vo forme videí v projekte „Zdravo a so srdcom“. Všetky recepty nájdete v knihe Redukčná diéta 2.
Jednoduché pravidlá stredomorskej stravy
Základ tvorí:
-
Množstvo zeleniny. Zelenina by mala byť súčasťou každého jedla.
-
Ovocie. Radšej ako džús, ktorý neobsahuje vlákninu.
-
Celozrnné výrobky. Vymeňte ich za biele pečivo. To platí aj o ryži a cestovinách. Celozrnné obsahujú vlákninu a sú tak omnoho výživnejšie a zdravšie.
-
Ryby. Ideálna 2x do týždňa, a to najmä tie mastné – losos, makrela či sardinky.
-
Olivový olej. Vymeňte ho za živočíšny tuk v studenej aj teplej kuchyni.
-
Zdravé tuky. Vo forme avokáda, orechov a semien.
-
Bylinky a korenie. Sú zdrojom zdraviu prospešných látok a ušetria vám soľ.
Obmedzene:
-
Biele mäso. Teda hydina, nemusí byť na tanieri každý deň.
-
Mliečne výrobky a vajcia. Vhodný je napríklad grécky jogurt (existuje aj v ľahkej verzii), ktorý má 3x toľko bielkovín ako bežný, vychutnajte si s mierou aj tvrdé syry.
Len občas:
-
Červené mäso a cukor.
Vôbec:
-
Polotovary a ultraspracované potraviny. Všetky potraviny by mali byť čerstvé a vysokej kvality.
Pozrite si aj naše video: