Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Pravda o vitamínoch

imunita koža

Vitamín A: Zásadný pre ostrý zrak

Vitamín A je najznámejší medzi očnými vitamínmi, pretože je potrebný na tvorbu rodopsínu, vizuálneho pigmentu. Telo ho ďalej potrebuje pre rast a vývoj. Je tiež nevyhnutný pre rozpoznávanie buniek, imunitné funkcie a reprodukciu.

06.06.2024

Vitamín A: Zásadný pre ostrý zrak

Vitamín A je esenciálna živina, ktorá je nevyhnutná pre správne fungovanie mnohých procesov v tele. Existuje v dvoch hlavných formách:

  • Retinoidy (retinol a jeho deriváty): Nachádzajú sa v živočíšnych zdrojoch, ako sú pečeň, ryby, mliečne výrobky a vajcia. Retinol je aktívna forma vitamínu A a môže byť priamo využitý telom.

  • Karotenoidy (napríklad betakarotén): Nachádzajú sa v rastlinných zdrojoch, ako sú mrkva, sladké zemiaky, špenát a iná listová zelenina. Telo môže premeniť betakarotén na retinol.

Vitamín A plní v tele niekoľko dôležitých funkcií

1. Zrak

Vitamín A je kľúčový pre správne fungovanie zraku, najmä pre adaptáciu na slabé svetlo (nočné videnie). Je súčasťou rodopsínu, bielkoviny v sietnici oka, ktorá absorbuje svetlo a umožňuje nám vidieť v tme.

2. Imunitný systém

Podporuje zdravie imunitného systému tým, že udržuje integritu a funkčnosť kože a slizníc, ktoré pôsobia ako prvá línia obrany proti patogénom. Vitamín A tiež podporuje produkciu a funkciu bielych krviniek, ktoré bojujú proti infekciám.

3. Rast a vývoj

Vitamín A je nevyhnutný pre normálny rast a vývoj buniek. Hrá dôležitú úlohu v bunkovej diferenciácii, čo je proces, pri ktorom sa nezrelé bunky menia na špecializované bunky s konkrétnymi funkciami.

4. Reprodukcia

Podieľa sa na reprodukčnom procese, udržuje zdravie reprodukčných orgánov a podporuje normálny vývoj embrya počas tehotenstva.

5. Koža a sliznice

Vitamín A pomáha udržiavať zdravú pokožku a sliznice tým, že podporuje regeneráciu buniek a tvorbu kolagénu. To je dôležité pre hojenie rán a udržiavanie pružnosti kože.

6. Antioxidačné vlastnosti

Niektoré formy vitamínu A, ako sú karotenoidy (napr. betakarotén), majú antioxidačné vlastnosti, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.

Nedostatok vitamínu A

Nedostatok vitamínu A nie je v našich končinách príliš bežným javom, pretože máme k dispozícii širokú škálu rôznych druhov potravín v podstate kedykoľvek a dostatok tohto vitamínu je možné ľahko zaistiť stravou. Rôzne infekcie a chronické choroby, ako sú osýpky alebo ochorenie pečene, môžu tiež zvýšiť potrebu vitamínu A, čím sa zníži jeho účinnosť.

Nedostatok sa prejavuje nočnou slepotou, čiže neschopnosťou vidieť za slabého svetla. Je jedným z prvých príznakov nedostatku vitamínu A. Ďalšie prejavy sú xeroftalmia, a teda suchosť očí, ktorá môže viesť k oslepnutiu. Pozor si dávajte aj na zvýšené riziko infekcií. Súvisí to s oslabeným imunitným systémom.

Nadbytok vitamínu A

Opačným javom je nadbytok vitamínu A, nazývaný aj ako hypervitaminóza A alebo toxicita vitamínu A. Nastáva, keď máme v tele príliš veľa tohto vitamínu. Tento stav môže byť akútny alebo chronický. Akútna toxicita nastáva po konzumácii veľkého množstva vitamínu A počas krátkej doby, obvykle počas niekoľkých hodín alebo dní. Chronická toxicita nastáva, keď sa vo vašom tele hromadí veľké množstvo vitamínu A počas dlhého obdobia.

Príznaky zahŕňajú zmeny videnia, bolesti kostí a kožné zmeny. Chronická toxicita môže viesť k poškodeniu pečene a k zvýšenému tlaku v oblasti mozgu. Nadbytok vitamínu A je možné diagnostikovať pomocou krvných testov.

VSZP benefit - Ilustracny obrazok

VšZP benefit

Kúpte si vitamín A do zásoby. Využite našu zľavu na lieky, výživové doplnky a kozmetiku na LIEKY24.sk.

Zdroj vitamínu A

Živočíšne zdroje (retinoidy)

  • Pečeň: Hovädzia, kuracia, tresčia a iné druhy pečene sú veľmi bohaté na vitamín A. Nejedzte ale pečeň ani pečeňové produkty, ako je paštéta, častejšie ako raz týždenne.
     

  • Ryby: Mastné ryby ako losos, tuniak a treska.
     

  • Mliečne výrobky: Plnotučné mlieko, syr, maslo a jogurt.
     

  • Vajcia: Najmä vaječný žĺtok.
     

  • Rybí tuk: Najmä olej z tresčej pečene.

Rastlinné zdroje (karotenoidy)

  • Mrkva: Veľmi bohatá na betakarotén, ktorý sa v tele premieňa na vitamín A.
     

  • Sladké zemiaky: Obsahujú vysoké množstvo betakaroténu.
     

  • Špenát a tmavá listová zelenina: Napríklad kel, mangold a listová kapusta.
     

  • Červená paprika
     

  • Tekvica: Vrátane muškátovej a obyčajnej tekvice.
     

  • Mango
     

  • Melón kantalup
     

  • Marhule: Čerstvé alebo sušené.

Doplnky stravy

Vitamín A je dostupný aj vo forme doplnkov, buď ako samostatný vitamín, alebo ako súčasť multivitamínových prípravkov. Tieto doplnky môžu obsahovať retinoidy, karotenoidy alebo kombináciu oboch. Na základe súčasných výskumov trvá obvykle 1 – 3 mesiace dôsledného doplňovania, kým dôjde k napraveniu nedostatku vitamínov.

Odporúčaná denná dávka

Líši sa podľa veku, pohlavia a fyziologických stavov. Pre dospelých sa všeobecne odporúča približne 700 - 900 mikrogramov (μg) ekvivalentu retinolu denne. Je dôležité konzumovať ho v primeranom množstve, pretože nadmerný príjem môže viesť k toxicite, najmä z doplnkov stravy alebo konzumácie veľkého množstva živočíšnych zdrojov.

Zaujali vás tieto články?