Stop koronaobezite a zníženej imunite
Kilá navyše oslabujú našu imunitu. A my sa dobrovoľne stávame lepším cieľom pre rôzne ochorenia, vrátane koronavírusu.
28.05.2020
Autor: M. Gažarová
V súčasnosti sú mnohí z nás priťahovaní k svojej chladničke intenzívnejšie ako magnetky z dovolenky, na ktorú dnes už len nostalgicky spomíname. Veď kedy, ak nie dnes, si nájdeme viac dôvodov ako si „obaliť nervy“ plynúce z neistoty a vysedávania doma, niečím dobrým pod zub.
Mnohým tak pribúdajú nielen počty dní strávených v rámci homeoffice, ale aj nenápadné kilá, ktoré sa v ležérnom domácom oblečení tak trochu stratia. A povedzme si úprimne, gumička v páse predsa čo - to znesie. Kilá navyše však oslabujú našu imunitu. A my sa dobrovoľne stávame lepším cieľom pre rôzne ochorenia, vrátane koronavírusu.
Hmotnosť (ne)priateľ choroby
Práve v čase stále sa šíriaceho koronavírusu je preto ešte o čosi dôležitejšie dbať o svoju hmotnosť a fyzickú kondíciu. V súčasných podmienkach je to síce poriadna osobná výzva, v kombinácii so zdravou stravou podporujúcou imunitný systém, si však zabezpečíme dobrú zbraň proti chorobám a zvýšime si odolnosť. Štatistiky postupne ukazujú, že takmer 2/3 kriticky chorých pacientov s koronavírusom má nadhmotnosť (t.j. BMI vyššie ako 25 kg/m2).
Ešte stále som vás nepresvedčila? Pozrime sa na ďalšie možné súvislosti medzi koronavírusom a obezitou. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie môže koronavírus u ľudí s chorobami súvisiacimi s obezitou spôsobiť závažnejšie príznaky a komplikácie. Ide napríklad o srdcovo-cievne ochorenia či cukrovku. Medzi kardiológmi existuje zhoda v názore, že u pacientov s ischemickou chorobou srdca alebo srdcovým zlyhaním existuje zvýšené riziko príhod alebo zhoršenia stavu spôsobených vírusovými infekciami dýchacích ciest.
Urobte prvý krok, znížte príjem soli
Vysoký príjem soli má negatívny vplyv nielen na tlak krvi, ale aj imunitný systém. V jednej štúdii sa zistilo, že ľudia, ktorí prijímajú približne o 6 g soli denne viac, ako je odporúčané Svetovou zdravotníckou organizáciou, vykazujú výrazné imunitné poruchy. Toto množstvo pritom zodpovedá obsahu soli napríklad už v dvoch jedlách rýchleho občerstvenia ako sú hamburgery, či vyprážané hranolčeky, ktoré mnohí z nás tak milujú.
Vedci zároveň zistili, že nadmerný príjem soli významne oslabuje dôležitú vetvu imunitného systému. Naše imunitné bunky sa totiž oveľa horšie vyrovnávali s baktériami potom, čo testované subjekty začali jesť stravu s vysokým obsahom soli, v porovnaní s obdobím, kedy prijímali maximálne odporúčané množstvo (5 g NaCl).
Užívajte vitamíny vo vašom jedle
Sme to, čo jeme. Prijímať vitamíny preto pri troche rozumu nemusíme v extrahovaných formách vo forme rôznych výživových doplnkov. Zvýšiť príjem čerstvého, nekonzervovaného ovocia a zeleniny je to najjednoduchšie, čo pre seba a svoju imunitu môžeme urobiť. Ak pridáme do nášho jedálnička ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré zohrávajú významnú rolu pri potláčaní a znižovaní zápalu v tele, máme napoly vyhrané.
Pochutiny vymeňme za orechy, či kvalitnú čokoládu s vysokým podielom kakaa a uspokojíme tak nielen naše chute, ale zabezpečíme si, že keď sa táto kríza skončí, s ľahkosťou sa dostaneme nielen do našich obľúbených letných šiat, ale nebudeme sa hanbiť naberať vitamín D na slniečku ani v plavkách.