Koronavírus: Otázky a odpovede pre tehotné
O tom, či má vírus vplyv na vývin dieťaťa, rozhodne dlhodobé sledovanie.
11.05.2020
Podľa štatistík WHO každoročne otehotnie približne 211 miliónov žien. Mnohé z nich dnes časť svojej gravidity a aj pôrod absolvujú v čase pandémie. Akú otázky trápia tehotné ženy a ako na ne odpovedá súčasná medicína?
Je tehotná žena chránená, alebo, naopak, náchylnejšia na infekciu novým koronavírusom?
Koronavírus SARS-CoV-2 je respiračný vírus, prenáša sa kvapôčkovou infekciou. Tento mechanizmus predpokladá prechod infikovaných kvapôčok do ľudského organizmu cez sliznice – primárne cez nos, ale aj cez ústa, sekundárne dotykom cez poškodenú pokožku či napríklad chytaním očí neumytými rukami. Žiadne hormóny nemajú tú moc, aby zamedzili takémuto druhu prenosu. Takže tehotné nie sú viac chránené ako zvyšok populácie, ale nepatria ani do rizikovej skupiny, ktorá je na infekciu náchylnejšia.
Aký priebeh má ochorenie u tehotných žien?
Aktuálne sa zdá, že keďže väčšina tehotných žien patrí do vekovo nízko rizikovej skupiny, priebeh ochorenia je vo väčšine prípadov mierny a podobá sa chrípke. Situácia sa môže skomplikovať najmä u diabetičiek, žien s oslabenou imunitou, astmou, ochorením pľúc alebo srdca či obéznych žien, keďže práve tieto faktory zhoršujú prognózu a môžu vyústiť do závažnejšej formy ochorenia Covid-19.
Môže infekcia spôsobiť potrat?
Zatiaľ neexistujú žiadne údaje, ktoré by naznačovali zvýšené riziko potratu v prvých mesiacoch tehotenstva kvôli koronavírusu. Prípadové správy zo štúdií so SARS a MERS nepreukázali presvedčivý vzťah medzi infekciou a zvýšeným rizikom potratu alebo straty plodu v druhom trimestri tehotenstva. Pretože neexistuje dôkaz vnútromaternicovej fetálnej infekcie Covid-19, v súčasnosti sa považuje za nepravdepodobné, že dôjde k ukončeniu vývinu plodu.
Môže mať prítomnosť koronavírusu, prípadne prepuknutie ochorenia Covid-19 negatívny vplyv na vývoj plodu?
Existujú prípady predčasného pôrodu u žien s Covid-19, nie je však jasné, či jeho spúšťačom bola samotná infekcia. Je potrebný rozsiahlejší výskum na získanie istoty, že placentárna bariéra neumožňuje transplacentárny prenos Covid-19. O tom, či má vírus vplyv na vývin dieťaťa, rozhodne dlhodobé sledovanie.
Prenáša sa koronavírus na plod v maternici?
Na základe čínskych štúdií u rodičiek v poslednom štádiu tehotenstva, u ktorých sa rozvinula infekcia Covid-19, nedošlo k vnútromaternicovej infekcii plodu. Prvá štúdia vykonaná v čínskom meste Wu-chan od 20. do 31. januára 2020 zahŕňala 9 tehotných žien prijatých do nemocnice s potvrdeným ochorením Covid-19. Sedem z nich malo zvýšenú teplotu. Všetky tehotné ženy porodili v poslednom trimestri cisárskym rezom. Stav tehotných žien sa nezhoršil a neprešiel do závažného stavu. Novorodenci mali APGAR skóre v 1. minúte 8 až 9 a skóre v 5. minúte od 9 do 10. Testovali tiež ich plodovú vodu, pupočníkovú krv, výtery z krku a u matiek aj materské mlieko, pričom všetky vzorky boli negatívne.
Máte pochybnosti? Zavolajte svojmu lekárovi. VšZP za telefonické medicínske konzultácie v čase pandémie koronavírusu lekárom zaplatí viac.
Je pre ženy infikované koronavírusom bezpečný prirodzený pôrod?
V súčasnosti nie sú dôkazy o prenose cez genitálne tekutiny, no napriek tomu sa v prípade infikovaných matiek s ťažším priebehom ochorenia odporúča pôrod cisárskym rezom. Ďalšia štúdia z čínskeho mesta Wu-chan bola publikovaná koncom marca 2020 a už obsahovala údaje z 33 tehotenstiev a pôrodov infikovaných matiek. Z narodených detí mali iba 3 mierne príznaky ochorenia, pričom jeden predčasne narodený novorodenec bol vo vážnom stave – trpel nedostatkom kyslíka a sepsou, čo mohlo byť spôsobené aj nezrelosťou jeho organizmu. Avšak výtery u detí na 6. až 7. deň po pôrode boli už negatívne. U detí sa predpokladá, že zdroje SARS-CoV-2 boli v horných dýchacích cestách alebo v konečníku, kam sa s najväčšou pravdepodobnosťou dostal vírus i napriek prísnym bezpečnostným opatreniam po pôrode.
Môže pozitívne testovaná žena dojčiť?
Áno, aktuálne nie sú dôkazy o tom, že vírus môže prejsť do materského mlieka. Momentálne sa predpokladá, že jednoznačné benefity dojčenia prevyšujú potenciálne riziká prenosu koronavírusu materským mliekom. Matkám sa odporúča zvýšená osobná hygiena, dezinfekcia povrchov, rúško. Hoci v Číne izolovali matky od detí na 14 dní, Svetová zdravotnícka organizácia jednoznačne odporúča dojčenie, a to za prísnych hygienických opatrení, aby nedošlo k prenosu infikovaných kvapôčok pri blízkom kontakte medzi matkou a dieťaťom.