Pneumológ: Epidémia tu už je, jej sila bude narastať. Chorých čakáme tisíce
Lekár zdôrazňuje význam karantény a ďalších opatrení. Vďaka nim sme podľa neho získali čas na to, aby sme sa lepšie pripravili na to, čo nás čaká.
20.03.2020
Pôsobí v tíme, ktorý intenzívne pripravuje Univerzitnú nemocnicu Martin na príchod epidémie spôsobenej koronavírusom. Postupne vyčleňujú oddelenia a trénujú ďalších a ďalších zdravotníkov, na to, aby zvládli chvíľu, keď koronavírus udrie v plnej sile. „Všetci musíme byť trpezliví, sila epidémie bude narastať,“ obracia sa k verejnosti pneumológ MUDr. Ivan Kocan, PhD. zástupca prednostu Kliniky pneumológie a ftizeológie JLF UK a vedúci odboru liečebnopreventívnej starostlivosti v Univerzitnej nemocnice Martin. (Pozn. red.: Rozhovor nám poskytol v piatok podvečer 20.3.2020)
Aký ste dnes mali deň?
Veľmi hektický, rovnako ako posledné dni. Zvyčajne som už o siedmej ráno v nemocnici a ešte predtým doma otváram počítač a riešim emaily. Najskôr si prejdem aktuálny stav našich oddelení, potom máme stretnutie s lekármi, preberieme predošlý deň a rozdelíme prácu celého tímu. Som zástupca prednostu pneumológie a zároveň člen krízového štábu, máme sériu intenzívnych rokovaní a snažíme sa nemocnicu čo najlepšie pripraviť na príchod epidémie COVID-19. Po zasadnutí krízového štábu sa vraciam opäť na pľúcne pracovisko.
Aký to vyzerá na pľúcnom oddelení? Koľko máte pacientov s potvrdeným koronavírusom?
Tí, ktorí potrebujú hospitalizáciu a sú pozitívni, idú so svojimi ťažkosťami na vyhradené oddelenie, kde sústredíme pacientov s COVID-19. Aktuálne liečime dvoch pacientov. Snažíme sa, aby pľúcne a infektologické oddelenie fungovali ako celok, ako jeden tím. Lekári a sestry sa spolupodieľajú na ošetrovaní. Máme tiež časť pacientov, ktorí sú v podozrení nákazy a čakáme ich výsledky.
Podozrivých pacientov rozdeľujeme do viacerých rizikových skupín, aby sme neohrozili ďalších pacientov a tiež zdravotných pracovníkov v nemocnici.
Povedali ste, že reorganizujete nemocnicu a snažíte sa pripraviť na príchod epidémie. Kedy očakávate, že príde a udrie najsilnejšie?
Epidémia tu už je. Jej sila bude narastať. Vďaka opatreniam, ktoré sa v našom štáte realizovali, sme si určite kúpili nejaký čas na to, aby sme sa lepšie pripravili na jej silu. V tomto smere sa spolieham na analýzy epidemiológov a matematikov. Či ale bude vrchol na prelome apríla a mája, alebo neskôr, to závisí od ochoty ľudí dodržiavať opatrenia, ktoré sme u nás doposiaľ prijali.
Takže podľa vás karanténa, zatvorené obchody a ďalšie núdzové opatrenia by mali pokračovať minimálne ďalšie štyri až ďalších šesť týždňov?
Určite áno. Podľa vývoja situácie toto nie je vec, ktorá sa vyrieši z týždňa na týždeň. V tomto smere musíme byť všetci trpezliví. Nielen zdravotnícki pracovníci, ale aj pacienti a zdraví ľudia. Je to pre blaho celej tejto spoločnosti a hlavne jej starších občanov.
V čom je COVID-19 zákerné ochorenie? 80 % prípadov sa prejaví ako bežná chrípka, niektorí ho prekonajú úplne bez príznakov. Keď už je ale stav vážny a musí byť človek hospitalizovaný, v čom je priebeh tejto choroby iný, ako keď liečite pacienta s chrípkou?
V prvom rade má ochorenie nejaký časový nástup. Tie ťažkosti môžu byť podobné ako pri chrípke, alebo máte len prejavy ako pri bežnej infekcii horných dýchacích ciest. Neskôr však majú pacienti suchý dráždivý kašeľ a horšie sa im dýcha. Rozvíja sa zápal pľúc, ktorý vyraďuje funkčné pľúcne tkanivo, neprebieha dostatočné okysličovanie krvi v organizme. Pacient to pociťuje ako dušnosť. Preto sa podáva kyslík a robíme ďalšiu podporu, aby sme zlepšili okysličenie. Pacienti s ťažším priebehom ochorenia majú vyradenú väčšiu časť pľúc a dostávajú kyslík prípadne až umelú pľúcnu ventiláciu, aby sme preklenuli to vážne obdobie, kým sa ich klinický stav zlepší.
Týka sa koronavírus naozaj najmä starších a ľudí s oslabenou imunitou? Videli sme, že v Číne zomierali aj mladí ľudia, lekári. Môže sa stať, že to položí aj zdravého človeka?
Ja si myslím, že je to určite možné. Môže to ohroziť aj mladého človeka. Analýzy však zatiaľ ukazujú, že veľmi málo postihnuté sú deti a vážnejšie komplikácie u detí do veku 9 rokov neboli ani popísané. Starší ľudia sú ohrození vždy, najmä takí, ktorí trpia inými chronickými ochoreniami, či už pľúc alebo srdca. Takíto ľudia majú nižšiu toleranciu fyzickej záťaže a tiež nižšiu odolnosť pri akejkoľvek infekcii. To vidíme aj pri chrípke. Ak má človek nejaké zúženie ciev na srdci alebo v mozgu, tieto jeho orgány trpia ešte viac.
Pacienti s ťažkým priebehom majú vyradenú väčšiu časť pľúc.
Čo sa dnes deje na vašich oddeleniach? Nosíte špeciálne odevy?
V infektologických ambulanciách vyšetrujeme ľudí, ktorí majú závažné prejavy akútneho ochorenia dýchacích ciest a pritom majú pozitívnu cestovateľskú anamnézu. Táto ambulancia pracuje v špeciálnom režime, aby bol personál chránený. Majú predpísaný ochranný odev, aby sa neinfikovali.
Pacientov s potvrdenou infekciou sústreďujeme na oddelení, ktoré ide v režime zvýšenej ochrany. Pacienti nosia rúška a personál má ochranné obleky, ochranné respirátory aj okuliare. Používajú rukavice. Samozrejmá je dezinfekcia. Musia si vedieť oblek správne obliecť a čo je ešte dôležitejšie – aj vyzliecť. Pri nesprávnom vyzliekaní by sa mohli kontaminovať.
Oddelenie je uzavreté, všade sú výstrahy, personál vstupuje cez filter, kde sa oblečie. Vojde do oddelenia, kde sa pohybuje stále v obleku, v ňom prebieha ošetrovanie pacientov aj písanie záznamov. Vykonávanie všetkých činností je náročnejšie, človek v tom vydrží tak dve - tri hodiny, potom sa musia vystriedať.
Ako to lekári a sestry zatiaľ zvládajú?
Dobre, no určite je to pre nich veľmi stresujúce. Naozaj je to veľká záťaž, aj psychická. Doposiaľ sme sa nikdy s takouto situáciou ešte nestretli, takúto epidémiu sme tu ešte nemali. Držím nám všetkým palce, aby sme to zvládli.
Mimoriadne opatrenie v čase epidémie. Zrušili sme výmenné lístky, vyšetrenie u špecialistu VšZP uhradí aj bez nich.
Vy sám máte z infekcie koronavírusom obavy?
Ja strach kvôli sebe nemám. Mám veľký rešpekt. Obavu mám o svojich blízkych, najmä rodičov. Dúfam, že sa im podarí prečkať epidémiu v zdraví.
Teraz máte dvoch pacientov, o koľkých sa však dokážete postarať? Zábery z talianskych nemocníc, kde každodenne pribúdajú tisícky chorých a stovky umierajú sú hrozivé. Môžeme očakávať, že na vašom oddelení budú desiatky takýchto pacientov?
Momentálne sme pripravili v tomto pavilóne 68 lôžok, 6 intenzívnych lôžok a meníme postupne ďalšie dva pavilóny. Reprofilizácia lôžok bude prebiehať postupne, ako bude narastať sila epidémie. Máme na to pripravené plány. Budeme tiež trénovať pracovníkov a lekárov z iných špecializácií, ktorí nie sú infektológovia a pneumológovia, aby nám vedeli pomôcť pri starostlivosti o týchto pacientov.
Stále sa nájdu ľudia, ktorí situáciu zľahčujú, prípadne tomu úplne neveria. Nie každý dodržiava preventívne opatrenia. Vy ale naozaj čakáte, že sa to stane. Skutočne sa môže stať, že o šesť týždňov budete mať sto takýchto pacientov na oddelení naraz so zápalom pľúc či ďalšími komplikáciami?
Budú ich tisíce.
Skutočne?
Ak si pozriete štatistiku, včera sme mali v Európe potvrdených 81 000 chorých. Dnes ich je 102 000. Tá epidémia naberá na sile. Samozrejme krajiny, ktoré to v úvode podcenili sa teraz chytajú za hlavu a zavádzajú prísne opatrenia, tak ako sme ich zaviedli my v úvode. Šťastie praje pripraveným. No treba sa pripraviť aj na ten najhorší scenár. Viete, ja sám si želám, aby sme si o tri mesiace povedali, fajn, bolo to dobré cvičenie. Avšak nie som taký optimistický.
Na Slovensku máme zavedené prísne opatrenia, a je naozaj dôležité, že sa ľudia správajú zodpovedne...
Rovnako dôležité je, aby v tom zotrvali. Musíme byť trpezliví. Ľudia musia byť trpezliví. Neskôr budú vidieť, ako trpia iní ľudia, možno aj ich blízki. A vtedy tak isto treba byť trpezlivý. Všetko sa dá zvládnuť vzájomnou spoluprácou a komunikáciou. Snažíme sa nastaviť nemocnicu tak, aby sme mohli poskytnú starostlivosť čo najväčšiemu počtu pacientov.
Zároveň je potrebné pozerať aj na ostatných pacientov...
Nesmieme opomenúť, že tu máme aj iných akútnych pacientov, s infarktom srdca, cievnou mozgovou príhodou... A tí pacienti tu stále budú, nemôžeme premeniť celú nemocnicu len pre pacientov s COVID-19. Musíme zanechať aj ďalšie kapacity, aby nám nezomierali ľudia na iné ochorenia. Aj tí potrebujú zdravotnú starostlivosť. Ak sa však situácia rázne zmení a dopyt prevýši naše kapacity, môže to byť zlé a môžu zbytočne zomierať ľudia, ktorí by inak nemuseli.