Koronavírus: Čo môže urobiť každý z nás?
Buďte pokojní, sledujte vierohodné zdroje informácií a zavolajte starým rodičom.
13.03.2020
Hygiena
Mydlo a teplá voda sú naši najväčší priatelia. Mydlite si ruky aspoň 30 sekúnd až 1 minútu, nezabudnite na priestory medzi prstami a na chrbát rúk, ideálne je umyť si ruky až po zápästia. Oplachujte čo najteplejšou vodou, postup môžete ešte raz zopakovať. Vodovodný kohútik následne zatvorte pomocou papierovej utierky. Neumytými rukami sa nedotýkajte tváre, nedávajte si nič do úst, ani kontaktné šošovky do očí. Pri kýchaní a kašli si zakrývajte ústa jednorazovou vreckovkou alebo lakťovou jamkou. Ostrihajte nechty sebe, aj deťom.
Pozrite sa, na čo klásť dôraz pri správnom umývaní rúk:
Dezinfekcia
Keď nemáte po ruke mydlo a teplú vodu, použite dezinfekčný gél na báze alkoholu. Povrchy dezinfikujte prostriedkami s chlórom, nechajte ich pôsobiť aspoň 5 minút. Oblečenie, ktoré ste mali na sebe napríklad v MHD, vyperte na 60-tich stupňoch, uteráky a látkové vreckovky na 90-tich.
Nezabúdajte ani na predmety, ktoré máte v rukách najčastejšie, a to mobilné telefóny, tablety, počítačové klávesnice, kľučky, tlačidlá výťahov, volant v aute. Tieto môžete tiež pravidelne pretierať dezinfekčnými utierkami na báze alkoholu, ktoré by ste mali nosiť stále pri sebe.
Izolácia
Aj v mene mimoriadnej situácie na Slovensku a odporúčaní vlády, ostaňte doma a často vetrajte. Ak sa dá, môžete vyjsť na 20-minútovú prechádzku do prírody, mimo miest, kde sa koncentrujú ľudia. Ideálne by bolo, keby ste strávili pár minút aj na priamom slnku, ktoré je zásobárňou potrebného vitamínu D.
Vyhýbajte sa miestam s veľkým výskytom ľudí, čakárňam, nákupným centrám, kinám, MHD. Držte si odstup medzi sebou 2 metre, podľa najnovších výskumov až 4,5 metra. Ak máte, noste na tvári rúško.
Na kontakt s úradmi a lekármi použite telefón, email alebo elektronické služby. Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne môžu využiť službu ePobočka alebo si stiahnuť bezplatnú mobilnú aplikáciu. Recepty môže lekár predpísať elektronicky cez službu eRecept a poslať priamo do lekárne. Poistencovi sa potom stačí zastaviť v ktorejkoľvek lekárni na Slovensku, kde na výdaj liekov potrebuje preukaz poistenca alebo občiansky preukaz.
Podpora imunity
V časoch chrípkových epidémií je ešte dôležitejšie dbať na zdravý životný štýl. Stravujte sa zdravo, prijímajte dostatok ovocia, zeleniny a vitamínov v ich prirodzenej podobe. Denne vypite 2 litre tekutín, obmedzte alkohol a kofeínové nápoje.
Jedzte menej cukrov a viac bielkovín a probiotík. Mäso a vajcia nechajte prejsť pri úprave varom. Imunitu vieme podporiť aj tak, že eliminujeme stresové faktory.
Neprepadajte panike, nepripravujte si katastrofické scenáre, nemaľujte čerta na stenu. Radšej spomaľte, nájdite si čas na dobrý seriál alebo knihu, ktorá už od Vianoc čaká na polici. Relaxujte, meditujte, zacvičte si v pohodlí domova – vaša chrbtica sa vám určite poďakuje. No a v neposlednom rade, vyspite sa doružova. Oddýchnutým a usmiatym ľuďom sa aj choroby vyhýbajú.
Rozpoznanie symptómov
Na to, aby sme sa vedeli upokojiť a zvládnuť náročné obdobie bez stresu, mali by sme presne vedieť, aké sú symptómy „nového koronavírusu“. Aj keby ste sa cítili chorí, rozlišujte príznaky, no stále platí, že pri akomkoľvek respiračnom ochorení používajte rúšku, ochránite tak svoje okolie.
Ochorenie COVID-19 postihuje dolné dýchacie cesty, čiže hrtan, priedušnicu, priedušky a pľúca. Symptómy zahŕňajú hlavne suchý dusivý kašeľ, bolesti hlavy, svalov a kĺbov, únavu, vyčerpanosť, zvýšenú teplotu až horúčku. Nádcha, či akékoľvek sekréty z nosa či pľúc znamenajú, že máte pravdepodobne iné respiračné ochorenie.
Infekcia koronavírusom však môže prerásť do zápalu pľúc, ktorý sa neskôr prejavuje aj vykašliavaním hlienov. Až niečo cez 80 % prípadov má priebeh ochorenia ako bežná chrípka, s miernymi príznakmi.
Pozor by si mali dať rizikové skupiny obyvateľov, a to seniori, ľudia so srdcovo-cievnym ochorením, pľúcnym ochorením, vysokým krvným tlakom, diabetici, astmatici, onkologickí pacienti a ťažkí alergici.
Zodpovedný prístup
Je na každom z nás, aby sa v záujme svojho zdravia, ale aj zdravia svojho okolia, či rizikových skupín, správal férovo a zodpovedne. Dodržiavajte pokyny autorít (obec, Úrad verejného zdravotníctva SR, Ministerstvo zdravotníctva).
Ak ste navštívili v posledných 14 dňoch rizikovú krajinu, izolujte sa doma a v prípade nástupu príznakov, kontaktujte telefonicky alebo emailom svojho lekára alebo operačné stredisko, pričom sa riaďte ich pokynmi. Neberte povinnú karanténu na ľahkú váhu.
Ak ste zdraví, netúlajte sa zbytočne vonku. Premyslite si, čo si potrebujete nakúpiť, napíšte si zoznam a čo sa dá, objednajte si online. Ak už musíte ísť do obchodu, vezmite nákup aj pre chorého suseda či pre starých rodičov. Dajte si na tvár rúšku a po príchode z obchodu si poriadne umyte ruky.
Informovanosť a osveta
Buďte pokojní, sledujte relevantné zdroje informácií.
Ak máte vo svojom okolí rizikových pacientov (seniorov, ľudí so srdcovým ochorením, diabetikov, astmatikov, onkologických pacientov), pravidelne ich telefonicky kontaktujte a upokojte.