Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Všetko o koronavíruse

Čo robiť, aby sme sa v karanténe s deťmi nezbláznili

Rodičia čelia pre epidémiu koronavírusu výzvam, na aké neboli pripravení. Pomôžu vám rady odborníčky.

20.04.2020

Čo robiť, aby sme sa v karanténe s deťmi nezbláznili
Ako si naplánovať deň, keď sme zavretí doma kvôli COVID - 19 a lezie na nás ponorková choroba? FOTO: Adobe Stock

Ranný budík, hygiena, raňajky, šup do školy, do práce, na krúžky, do fitka a večer sa opäť stretnúť doma. Podobný denný kolotoč povinností a príjemných stretnutí s priateľmi sa pre nás všetkých pred pár týždňami zastavil. Na ako dlho? To nikto z nás v súčasnosti nevie.

Čo však dnes už vieme s istotou je, že tzv. home office a homeschooling postavil celé rodiny pred výzvy, na aké nebol skoro nikto pripravený. Z našich domov sa stali kancelárie, triedy, kaviarne, reštaurácie, detské kútiky a call centrá.

U niektorých na začiatku možno prevážilo prvotné nadšenie, že ráno nemusíme vstávať, celý deň môžeme stráviť v pyžame, či teplákoch a prísny šéf nazerajúci cez rameno je odrazu ďaleko. Zdá sa však, že aj tento pozitívny pohľad s pribúdajúcimi dňami obmedzeného pohybu postupne hasne.

Nastupuje plánovanie

„Prvotné dni „anarchie“, radosti, že netreba vstávať do školy či práce už pominuli. Mnohí trávia so svojimi partnermi a deťmi oveľa viac času, ako boli zvyknutí, čo môže byť zdrojom nielen príjemných chvíľ a pocitov, ale aj v harmonických rodinách sa častejšie objavuje napätie a s pribúdajúcimi týždňami aj tzv. ponorková choroba.

Rodiny sa tak už dostali do fázy, kedy začínajú vnímať, že ak majú spolu dobre fungovať, je nevyhnutné dohodnúť sa spoločne na istej pravidelnosti úkonov a dennom režime.

Každý vzťah má svoje pravidlá. Každý z nás má svoje potreby. Teraz je ten čas a priestor na to, aby si ich členovia povedali nahlas, vydiskutovali a následne aj spísali a dali na viditeľné miesto,“ hovorí Katarína Dobrovodská, školská psychologička.

Deťom musíme pomôcť

Zatiaľ čo dospelí vedia svoje priority pomerne jasne pomenovať, deťom je potrebné trochu pomôcť. Práve deti, zvyknuté na pravidelnosť a zažité rituály môžu mať problém s prijatím tejto novej situácie, ktorá sa síce na prvý pohľad javí ako prázdniny, realita je však jasná, prázdniny to nie sú. Ani pre deti, ani pre rodičov.

Stiahnite a aktivujte si bezplatnú mobilnú aplikáciu VšZP a majte prístup k našim službám aj počas karanténneho obdobia. 

„Pre rodičov aj deti platí v čase korony základné pravidlo. Neopustiť sa. Aj preto by sme mali nielen od seba, ale aj od svojich detí žiadať, aby ďalej venovali pozornosť vlastnej osobe. Najjednoduchšie je začať už rannou hygienou, prezlečením sa do „pracovného“ a úpravou zovňajšku,“ dáva návod Katarína Dobrovodská.

Dôležité je tiež v rámci možnosti rozdeliť si jednotlivé časti bytu, či domu podľa nového denného programu. „Predstavme si, že náš domov je teraz vlastne kancelária, trieda, kaviareň, reštaurácia, wellness, detský kútik a podľa toho sa v jednotlivých častiach bytu správajme.

Pomôcť nám aj deťom môžu napríklad vyrobené nápisy jednotlivých častí bytu. Podľa toho, v ktorej časti sa zdržujeme, takú činnosť práve vykonávame a pre zvyšných členov rodiny je s tým spojené aj rešpektovanie súkromia a pokoja na prácu, či domáce úlohy,“ spresňuje školská psychologička.

Odporúča tiež spoločne plánovať nákupné zoznamy, harmonogram domácich prác, či voľnočasové aktivity tak, aby domácnosť plynule fungovala a každý vedel, aké má v danom čase dňa povinnosti.

Pyžamový deň za odmenu

„Pyžamové dni by mali byť aj v čase epidémie koronavírusu za odmenu. Napríklad v nedeľu. Ak toto pravidlo porušíme, podvedome deštruujeme náš vnútorný režim fungovania.

Jednoducho platí, že to, čo má človek oblečené, do značnej miery ovplyvňuje, ako sa stavia k svojim povinnostiam počas dňa.

Tepláky sú pohodlné, ale ak si ich oblečieme až po splnení svojich pracovných, či školských povinností, prirodzene nám už tento úkon dodá pocit významnosti, vedomia splnenia si povinností a aspoň symbolicky nám predelí deň,“ uzatvára Katarína Dobrovodská.

Zaujali vás tieto články?