Čo by mal obsahovať zdravý mikulášsky balíček? 8 tipov od nutričnej špecialistky M. Markeovej
Mikuláš sa blíži a je najvyšší čas zamyslieť sa nad obsahom mikulášskych balíčkov. Tie môžu byť nielen chutné, ale aj zdravé.
27.11.2020

K Mikulášovi neodmysliteľne patria rôzne čokoládky, keksíky a cukríky. Väčšina bežných priemyselne spracovaných sladkostí je plná pre deti nevhodných ingrediencií. Na Mikuláša chceme pre naše deti to najlepšie, avšak cukrovinky plné glukózového sirupu a nekvalitných tukov to nie sú. Atribúty „najlepšie“ a „zdravé“ by mali ísť ruka v ruke. Nutričnej špecialistky Márie Markeovej sme sa spýtali, ako si vyskladať zdravý mikulášsky balíček.
Pozor na sklamanie
Staršie deti, zvyknuté na hŕbu klasických sladkostí novým stravovacím návykom nenaučíme zo dňa na deň. Je možné, že čisto zdravý balíček ofrflú a namiesto radosti zažijú sklamanie a frustráciu. Ak je vašou ambíciou znížiť príjem nezdravých tukov, cukrov či iných pridaných látok, skúste im pár sladkostí z klasického balíčka (ktorý očakávajú) zameniť za zdravšie alternatívy. Možno vás prekvapí, že dieťa zdravé maškrty ako doplnok ku klasickým sladkostiam príjme.
Rodičia malých detí a predškolákov to majú jednoduchšie. S malými detičkami sa dá pracovať, pretože nie sú poznačené vplyvom spolužiakov. To je vašou výhodou a predpokladom, že dieťa nebude zo zdravého balíčka sklamané. V takomto prípade zvoľte kompletne zdravý balíček a zdržte sa nutkania pribaliť im do čižmičky aj lákavú priemyselne spracovanú sladkosť.
8 tipov na zdravšie sladkosti
S nutričnou špecialistkou Máriou Markeovou, spoluautorkou knihy Ako naučiť deti jesť zeleninu, sme sa pozreli na to, ktoré potraviny sú vhodné a ktorým by sme sa mali v obchode obrátiť chrbtom. Ako sama hovorí: „Maškrtiť sa dá aj zdravo a pri príprave mikulášskeho balíčka je potrebné myslieť nielen na detskú radosť, ale aj na detské zúbky a ich zdravie všeobecne.“
1. Ovocie pre dobrú imunitu
Ovocie, ovocie, ovocie a ešte raz ovocie. V balíčku dajte vyniknúť zdraviu. Ovocie by malo tvoriť úplný základ balíčka. Ideálne, ak je sezónne. Z našich lokálnych surovín sú to určite jablká. Z tých exotických siahnite po voňavých mandarínkach, pomarančoch, kiwi, liči a banánoch.
2. Orechy
Dôležitou „ingredienciou“ zdravého mikulášskeho balíčka sú orechy. Obsahujú až 40 % tuku, no napriek tomu sa považujú za zdravú potravinu. Tuky v orechoch sú tvorené najmä „dobrými“ omega 3 mastnými kyselinami, ktoré sú zodpovedné za správne fungovanie našich sŕdc a nemenej dôležitú úlohu zohrávajú orechy pre správne fungovanie mozgu.
Ale pozor, orechy obsahujú veľa alergénov. Vlašské orechy zaraďujeme do stravy našich najmenších až po 1. roku života. Pri kešu a iných cudzokrajných orechoch je riziko vzniku alergií väčšie, a preto sú vhodné pre deti od 3 rokov.
3. Čokoláda
Detský organizmus potrebuje aj takzvané rýchle kalórie, a preto je v poriadku dopriať im z času načas kvalitnú čokoládu. Pri výbere čokolády sa zamerajte na tie, ktoré obsahujú vyšší podiel kakaa. Za tie kvalitnejšie sa považujú tie s obsahom aspoň 35 % kakaovej sušiny a 5 % kakaového masla. Horká čokoláda s obsahom nad 50 % kakaa už obsahuje široké spektrum antioxidantov, ako sú polyfenoly, flavanoly a katechíny.
4. Sušené ovocie, lyofilizované ovocie a ovocné kože
Výborným doplnkom mikulášskeho balíčka je sušené ovocie v rôznych formách. Použiť môžete klasické sušené ovocie (pozor si dajte na lacnejšie balenia, ktoré sú sírené a ovocie pred konzumáciou umyte), alebo sladkosti zo sušeného ovocia bez pridaného cukru.
Veľkým hitom je mrazom sušené, tzv. lyofilizované ovocie. Jedná sa o ovocie, ktoré je sušené pri teplote -60 stupňov. Takto usušené ovocie si zachováva svoju farbu aj tvar. Niektorí výrobcovia ponúkajú rôzne darčekové balenia a zaujímavé mixy lyofilizovaného ovocia, ideálne aj ako darček na Mikuláša.
Vhodnou sladkosťou sú rôzne ovocné kože a „želé“ cukríky zo sušeného ovocia. Ovocné kože nájdete v špecializovaných predajniach so zdravou výživou a bio obchodoch.
Je potrebné myslieť nielen na detskú radosť, ale aj zdravie
|
5. RAW tyčinky
Výbornou sladkosťou bez konzervačných látok a pridaného cukru sú raw tyčinky. Základom väčšiny tyčiniek sú datle, ktoré sú doplnené o ďalšie suroviny, ako napr. kokos, orechy alebo kakao. Vďaka kakau sú mnohé raw tyčinky chuťovo na nerozoznanie od klasických sladkostí.
6. Domáce medovníky a keksy
„Do mikulášskeho balíčka by som určite pridala aj doma upečeného medovníkového Mikuláša, čerta a anjela. Ak si ich pripravíte doma, budú medovníčky plné vašej lásky. Veľkým benefitom je aj možnosť regulovať množstvo použitého cukru, druh múky a iných ingrediencií tak, aby medovník bol o niečo zdravší," hovorí Mária Markeová a dodáva, „nemali by sme zabúdať na zdravé detské zúbky a po konzumácii sladkostí by sme ústa mali vypláchnuť vodou alebo vypiť poriadny pohár vody, slúži to ako prevencia proti zubnému kazu.“
Domáce medovníky alebo keksíky vkusne zabaľte. Vložte ich do celofánu, previažte mašľou a dozdobte. Ak preferujete zero waste životný štýl, použite zaváraninové poháre a dozdobte ich prírodným materiálom. Deti vnímajú vizuálnu stránku vecí viac ako dospelí. To je dôvod, prečo preferujú kupované sladkosti. Láka ich totiž farebný obal.
7. Orechové krémy a maslá
Výbornou sladkosťou sú orechové maslá, ktoré slúžia ako náhrada za obľúbenú čokoládovú nátierku. Orechové maslo môžeme natierať na chlebík, ale výborne sa hodí aj k nakrájanému jabĺčku. V kombinácii s jablkom má táto potravina väčšiu vstrebateľnosť vitamínov a minerálnych látok. Pozor na pridaný cukor, palmový olej a konzervačné látky. Vyberajte tie s „najchudobnejším“ zložením. O to viac mikronutrientov do tela dostanete.
8. Malé drobnosti
Nezabudnite pribaliť aj nejaké milé drobnosti, ako sú uhlie, varecha, zemiaky, cibuľu a malú figúrku alebo hračku Mikuláša, anjela či čerta. Mikuláš takisto zvládne uniesť aj knihu, farbičky či ponožky, ktoré deti rozveselia.
Lacná čokoláda do balíčka nepatrí
Vyhnite sa lacným a nekvalitným cukrovinkám ako sú:
- Plnená čokoláda a plnené čokoládové figúrky - vo väčšine prípadov majú nízky podiel kakaovej sušiny, obsahujú nekvalitné tuky, vysoký obsah sacharidov a konzervantov,
- plnené a máčané keksíky - veľa cukru a menej kvalitná čokoláda často obsahujú aj stužené či hydrogenizované tuky,
- tvrdé cukríky a lízatká, želatínové cukríky - majú vysoký podiel jednoduchých cukrov. Keďže deti majú tendenciu zjesť celý balíček cukríkov naraz, čo znamená extrémne vysoký príjem cukru v krátkom čase, ale aj pokazené zúbky,
- krémy s vyšším obsahom cukru - vysoký príjem nielen cukrov, ale aj tukov naraz.
Pozor na proteínové tyčinky
Veľký pozor na proteínové tyčinky a keksy. Mária Markeová hovorí: „Klientky sa ma často pýtajú, či sú proteínové tyčinky vhodné pre deti. Odpoveď je nie. Klasické proteínové tyčinky obsahujú vyšší obsah bielkovín a môžu poškodiť detský organizmus, najmä obličky.“
Mikulášsky balíček si vyžaduje čas na prípravu. Poriadne si premyslite, čo doňho dáte a až potom sa vyberte na nákup. Nenechajte sa zlákať žiarivými obalmi nezdravých sladkostí a zamerajte sa na kvalitu. Buďte invenční, vyrobte domáce medovníky, fit tyčinky alebo napečte cookies. Ak piecť nestíhate alebo neviete, nič sa nedeje. Hlavne si užite veselého, šťastného a zdravého Mikuláša.