Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Pohyb

Seď rovno: Ako si nastaviť v práci stoličku

Nesprávne stereotypy pri držaní tela môžu viesť k väčším problémom ako je len stuhnutá šija. Naučte sa, ako si správne sadnúť

19.06.2018

Seď rovno: Ako si nastaviť v práci stoličku
Dlhodobé sedenie nie je zdravé. FOTO: VITALCLINIC

Osem hodín za počítačom päť dní v týždni. Boľavý chrbát a stuhnutý krk. Pripomína vám to niečo? „Dlhodobé sedenie nie je zdravé. Ideálne je robiť si časté prestávky, vstať od stola, poprechádzať sa či vybehnúť po schodoch,“ vraví lekárka MUDr. Emília Luknárová z rehabilitačného centra Vitalclinic. Ak však už raz máte sedavé zamestnanie, okrem prestávok je vhodné naučiť sa aj ako sedieť správne.

Sed sám o sebe nie je zlý, všetko však treba s mierou, a to najmä pokiaľ ide o statické zaťažovanie chrbtice v sede alebo v stoji. V dávnej minulosti ľudia lovili, behali za zverou, zakladali oheň, neskôr zberali úrodu, ktorú zasiali, starali sa o pôdu, stavali si príbytky, a tak mali zabezpečený každodenný pohyb. Samozrejme, to neznamená, že ich nič nebolelo, ale príčina bola inde. Ako vtedy, tak aj dnes ide o zle vyvážený pomer aktivity s odpočinkom. Dnes, s posunom doby a s fenoménom sedavého zamestnania, dochádza k výraznému obmedzeniu nášho pohybu. To spôsobuje bolesti chrbta, ale aj vážnejšie problémy pohybového aparátu. Zachovať si dynamickú aktivitu svalstva sa dá ale aj pri sedení.

Správny sed na stoličke

Správny sed nie je žiadna veda. Treba sa na naň ale spočiatku sústrediť. FOTO: VITALCLINIC 
V prvom rade je dôležitý správny výber stoličky. Mala by mať ideálnu výšku, čo znamená, že v bedrových aj kolenných kĺboch by mal uhol zvierať minimálne 90° alebo viac, určite však nie menej. Sedieť by ste nemali ani príliš vzadu, ani vpredu, správne by ste mali sedieť nad sedacími hrboľmi, ktoré si nahmatáte pod zadkom. Hlava, krk a celá chrbtica je napriamená, brucho aktivované, tým si dáme pozor, aby chrbát v bedrovej oblasti nebol prehnutý. Plôšky nôh by mali byť celé na zemi, prsty uvoľnené. Neopierame sa iba špičkami. Dôležité je myslieť aj na opornú bázu chodidla. Plôšky nôh sa opierajú o tri oporné body, členky a kolená sú roztiahnuté na šírku panvy, telo a hlava napriamené, brada zasunutá.

Vyskúšajte dynamické sedenie. FOTO: VITALCLINIC 
Na dynamické sedenie je možné využiť aj nasledujúce pomôcky:

  • overball - môžete si ho dať medzi operadlo a chrbát,
  • balančná šošovka  - využíva sa na tzv. dynamické sedenie, dáte si ju pod zadok a sadnete si na ňu, tým udržujete svalstvo chodidiel, nôh, zadku, chrbta, trupu a brucha v neustálej aktivite,
  • ježko, polguľa alebo loptička – pod nohy, masáž a stimulácia receptorov z plôšky nôh.

Pomôcť môže aj sed na fitlopte. Umožňuje totiž taktiež dynamický sed, keďže človek musí udržiavať rovnováhu, aby sa mu lopta nekĺzala a zostala pod zadkom, a súčasne prebieha aktivácia svalstva celého tela. Správny sed na fitlopte je totožný so sedom na stoličke.

S dynamickým sedom to však v práci nepreháňajte. Stačí hodinka denne. Dôležitejšie sú krátke a časté prestávky, kedy sa vzpriamime, ponaťahujeme a prejdeme sa napríklad po pohár vody do kuchynky. 

Zaujali vás tieto články?