Nemusíte mať svaly ako skala, aby sa z vás stal „tvrďák“
Prekážkový beh najlepšie preverí vašu vytrvalosť a silu.
07.05.2019
Terénne prekážkové behy v poslednej dobe lákajú stále viac ľudí. Vďaka tomu, že v sebe spájajú kondičnú vytrvalosť s prekážkami, ktoré preveria silu, sú ideálnym druhom športu pre aktívnych športovcov, rovnako ako pre tých príležitostných. Tréner a pravidelný účastník tohto behu, Tomáš Hantabal, nám dal pár tipov, ako tento beh vyskúšať.
- Tvrďákom môže byť naozaj každý. Nezáleží na tom, či ste mladý, alebo starý. Dôležité je, že máte chuť hýbať sa. Tento prekážkový beh je nielen o prekonaní samého seba, ale hlavne o zábave a dobrom pocite. Súťažiť môžu deti, športovci, ľudia v každom veku. Nie je raritou stretnúť na Tvrďáku šesťdesiatnikov, dokonca ani sedemdesiatnikov.
- Prekážkový beh preverí vašu fyzickú zdatnosť, ale zvládne ho naozaj každý. Je však dobré sa na takúto súťaž pravidelne pripravovať, ideálne niekoľko mesiacov dopredu. Pri tréningu nezabúdajte striedať vytrvalostné behy aspoň 3-krát do týždňa s posilňovaním, hlavne hornej polovice tela, aspoň 2-krát do týždňa.
- Cvičte pravidelne. Dôležité sú cviky s vlastnou váhou, zhyby a kliky, ktoré posilňujú hornú časť tela, alebo s pomôckami ako sú TRX a kettlebell činky. Ak si nie ste istí ako na to, nájdite si skupinové cvičenie zamerané práve na tento tréning. Okrem toho, že budete cvičiť pod dohľadom trénera, nájdete si tiež nových známych, ktorí si rovnako ako vy budú chcieť vyvetrať hlavu po celom dni v práci.
- Všetko chce čas. To platí aj o získaní kondície. Nesnažte sa za dva týždne dobehnúť to, čo ste dva mesiace zanedbávali. Tréning, nech už s ním začnete kedykoľvek, by ste mali prispôsobiť svojim možnostiam a neprepínať sa. Inak sa môže stať, že utrpíte pri tréningu zranenie, ktoré vám zabráni pretekať.
- Chcete Tvrďák skúsiť, ale necvičíte pravidelne? Ak sa na to necítite, nepreceňujte svoje sily a zvoľte radšej štart vo Fitness kategórii. Vyskúšate si celú trať aj s prekážkami, ale bez merania času a trestov za neprekonanie prekážok.
- Strava „tvrďáka“ má byť plná sacharidov. Špeciálne týždeň pred pretekmi. Mali by ste sa tiež vyhýbať ťažkým a mastným jedlám. V deň súťaže si dajte to, čo zvyknete raňajkovať vždy. Zásadou je – žiadne experimenty. Aj rožok s maslom a medom môžu byť tie správne „tvrďácke“ raňajky.
- Regenerácia je základ! Nepodceňujte strečing po každom tréningu. Svaly môžete uvoľňovať aj masážami, hlavne týždeň pred pretekmi. Prípadne pravidelne navštevovať saunu, ktorá prospieva celému organizmu.
- Nezaspite na preteky! Preto dbajte na dostatočný spánok. Poriadne by ste sa mali vyspať hlavne dve noci pred samotnými pretekmi. Tú poslednú totiž pravdepodobne kvôli nervozite príliš tvrdo spať nebudete.
- Dopĺňajte tekutiny počas celého behu. Platí to aj vtedy, ak nepociťujete smäd. Hlavne v teplejšom počasí sa môže organizmus rýchlejšie prehriať a dostaviť sa nevoľnosť, v extrémnych situáciách aj kolaps.
- Nepreceňujte sily! Aj keď vás na začiatku strhne dav, držte si svoje tempo. Dôležité tiež je, aby ste si na prekážkach dávali pozor a neohrozovali seba, ani ostatných. Najviac úrazov na takýchto podujatiach spôsobuje totiž práve nepozornosť na prekážkach
To, či rady fungujú a vy tento najpopulárnejší prekážkový beh na Slovensku zvládnete, si môžete overiť priamo v akcii. Najbližšie vás čaká Tvrďák Košice, už túto sobotu, 11. 5. 2019, Tvrďák Bratislava 15. a 16. júla 2019 alebo Tvrďák Banská Bystrica 1. septembra 2019. Poistenci VšZP majú navyše 10-percentnú zľavu na štartovnom.