Príliš uvoľnené? Odhaľte diastázu brušných svalov s našim videom
Rozostúpené brušné svaly trápia najmä ženy po pôrode. Podľa tohto návodu zistíte, či týmto problémom trpíte.
16.08.2018
Diastázou netrpia len ženy po tehotenstve, ale i obézni ľudia a dokonca aj športovci. FOTO: Pixabay
Diastáza je rozostup priamych brušných svalov, ktoré sú spojené väzivom nazývaným linea alba. K diastáze dochádza najmä u žien po pôrode v dôsledku veľkého plodu, taktiež u športovcov, ktorí majú preposilňované priame brušné svaly, ale aj u obéznych ľudí a ľudí s výraznou svalovou nerovnováhou. V prípade podozrenia na diastázu brušných svalov si môžete doma spraviť samovyšetrenie, ktoré vám zaberie pár minút.
- Ľahnite si na chrbát s pokrčenými dolnými končatinami, pozrite sa na kolená a prehmatajte si oblasť nad pupkom, oblasť pupka a pod pupkom.
- Vo vyšetrení sledujte, či sa vám prsty zaboria do brušného svalstva a všímajte si rozsah, čiže dĺžku, šírku a hĺbku - tie sú smerodajné v následnej rehabilitácii.
- Je tiež možné, že sa vám spraví tzv. hrebeň, ktorý môžete vidieť ako výduť v priebehu linei alby, v časti, ktorá je oslabená.
- Ak sa vám prsty nezaboria, diastázu nemáte.
- V prípade, že sa vám prsty zaboria medzi priame brušné svaly, s najväčšou pravdepodobnosťou diastázu máte a mali by ste vyhľadať fyzioterapeuta, ktorý sa touto problematikou zaoberá a potvrdí vám vaše podozrenie.
- Diastáza brušných svalov sa dá riešiť konzervatívne - cvičením zameraným na tento problém. Pri podozrení na diastázu sa vyhýbajte posilňovaniu priamych brušných svalov, skákavým športom a dvíhaniu ťažkých bremien.