Top športy tejto sezóny: Dostaňte sa s nimi späť do formy
Aj šport má svoje módne trendy. Vyberiete si cvičenie na vodnej hladine alebo reset na karimatke?
08.08.2018
V osemdesiatych rokoch sa svet zbláznil do aerobiku, v deväťdesiatych každý boxoval a cvičil tae-bo, na prelome milénia bol populárny street-dance a v roku 2010 nastala zumba mánia. Móda veru vplýva aj na fitnes a na športovanie. Ako je to teraz? Máme v roku 2018 nejaké módne výstrelky alebo sa športovanie drží v klasických zaužívaných medziach?
Efektívnym hitom je HIIT
Vysoko intenzívny intervalový tréning, teda HIIT (z anglického high intensity interval training), je krátkym, ale o to účinnejším cvičením, ktorému podľahli státisíce ľudí. V skratke ide o prerušované cvičenie, zvyčajne s presne stanoveným časom cvičenia a odpočinku. Najčastejšie ide o interval 2:1, napríklad 40 sekúnd sa cvičí najvýkonnejšie, ako to len ide a 20 sekúnd sa aktívne oddychuje, napríklad chôdzou na mieste alebo jemným poklusom. Akousi odnožou HIIT je tabata, kedy sú fázy cvičenia a odpočinku zadelené presne do ôsmich cyklov. Cvičí sa 20 sekúnd intenzívne a 10 sa oddychuje. „Vidím stabilný záujem o tabatu aj v našom fitnes centre. Väčšinou ju chodia cvičiť ženy, lebo je pre ne veľmi motivujúca. Naozaj stačí striedať maximálny výkon s oddychom a výsledky sa dostavujú rýchlo. Telo totiž spaľuje tuky aj ďaleko potom, ako docvičíme,“ vysvetľuje fitnes tréner PaedDr. Šimon Synek z petržalského Cityfitness. Aj výskumy ukázali, že HIIT zrýchľuje aj takzvaný pokojový metabolizmus a dokonca zlepšuje citlivosť zdravých ľudí na inzulín, v podstate je prevenciou proti cukrovke typu II.
Skákaním k postave snov
Malé trampolíny s držadlami síce prišli do módy už v roku 2012, ale držia si svoju hladinu popularity aj šesť rokov po svojom nástupe. Jumping bol veľkým hitom a propagoval hlavne šetrnosť ku kolenám. Toto dynamické cvičenie je kombináciou rýchlych a intenzívnych výskokov s balančnými cvikmi posilňujúcimi svaly chrbta. Počas skákania sa do procesu zapája množstvo svalov, napríklad na bruchu, stehnách a zadku. Sprevádza ho rýchla hudba, ktorá cvičiacich motivuje k lepším výkonom. Štúdie vedcov z NASA dokonca potvrdili, že skákanie na trampolíne je o 68 percent efektívnejšie ako džoging a vyžaduje si menej námahy. „V podstate aj pri jumpingu sa v istej miere využíva intervalový tréning. Striedajú sa miernejšie pasáže s intenzívnymi šprintmi a dámy, ktoré chodia pravidelne, majú z hodiny na hodinu lepšiu kondíciu,“ hodnotí tréner. Keďže na trampolíne ste takmer neustále v pohybe, zlepšíte si krvný obeh a výkon. Pre dosiahnutie efektívneho výsledku a zníženiu hmotnosti je dobré, ak sa na trampolíne skáče pol hodinu aspoň trikrát do týždňa. Pokročilí si môžu na členky pripnúť aj závažia, čím si cvičenie pozdvihnú o ďalší stupeň.
Telo a duša v súlade
V dnešnej uponáhľanej dobe sa čoraz populárnejšími stávajú také cvičenia, ktoré v sebe kombinujú výhody pre telesnú schránku s pohladením na duši. Takým sú napríklad joga alebo pilates. Stále majú svojich priaznivcov nielen medzi skalnými fanúšikmi konceptu „body and mind“, ale čoraz častejšie aj medzi workoholikmi, či vyťaženými manažérmi. Aj tí už totiž pochopili, že stres z práce najlepšie opadne počas kvalitného „resetu“ na karimatke. Kým pilates sa sústredí na stred tela, silu, pružnosť a zoštíhľovanie svalov, joga je viac zameraná na pomalý ladný pohyb, širšie skupiny svalov, spiritualitu a výdrž. „Nie každá hodina jogy musí byť zákonite pomalá. Napríklad power joga je vyslovene dynamická, zložená je z rýchlych sekvencií a striedaní jogových pozícií. Čudovali by ste sa, ale dá sa ňou aj schudnúť,“ vyvádza z omylu skúsený tréner. Nedávno do módy prišla variácia jogy, pri ktorej sa zapotíte či chcete, či nie, a to „hot joga“. Ide o cvičenie jogy v prekúrenej miestnosti, kde teplota môže dosahovať až 40 stupňov. Dokonca je považovaná za kardiovaskulárny tréning, lebo cvičením v horúcej miestnosti zvyšujete činnosť svojho srdca. „S horúcou jogou by mali byť opatrní ľudia s nízkym, ale i príliš vysokým krvným tlakom. Veľmi dôležité je piť počas hodiny vodu, ideálne s elektrolytmi, pokojne aj iontové nápoje. Telo počas hodiny vypotí množstvo vody aj s toxínmi,“ radí Šimon Synek.
Tréning by mal byť funkčný
Stabilnými a obľúbenými ostávajú klasické tréningy v posilňovni. Možno sú však viac zamerané na aplikáciu v každodennom živote, tréneri sa zaujímajú o to, čo daný človek potrebuje zlepšiť alebo čomu sa bežne venuje. Ide o precvičenie výskokov, drepov, klikov či zdvíhanie bremien. Proste niečo, s čím prichádzame do kontaktu aj mimo telocvične. Pri takýchto tréningoch precvičujeme viacero svalových skupín a kĺbov. Dôležitým prvkom je posilnenie stredu tela, čiže „core“. Prichádza aj úzke prepojenie na fyzioterapiu. „V posledných rokoch sa búra mýtus o tom, že fyzioterapeuta navštevujú len ľudia, ktorí reálne majú pohybové problémy, sú po úrazoch či operáciách. V minulosti sa prísne oddeľovalo cvičenie v posilňovni a takzvané zdravotné cvičenie, či rehabilitácia. Dnes je tréner už komplexným odborníkom a mal by mať vzdelanie aj v oblasti fyzioterapie. Ja svojim klientom okrem správneho prevedenia cvikov vysvetlím aj to, čo sa pri ich vykonávaní s telom deje, dbáme aj na správne dýchanie či držanie tela,“ objasňuje tréner.
Rovnováha na doske
Trendom posledných rokov je surfu podobná doska zvaná paddleboard. Ide o zhruba 3 - 4 metre dlhú pevnú alebo nafukovaciu dosku, ktorá pláva na vode a človek na nej buď leží a vesluje rukami, alebo na nej stojí a pohybuje sa pomocou vesla. Vtedy ide o tzv. SUP, čiže stand-up paddleboard, ktorý je ideálny na zlepšenie si rovnováhy a spevnenie stredu tela. Na dosku sa treba postaviť stabilne, ideálne do jej stredu s nohami na šírku bokov. Veslo chytíme jednou rukou hore za T-čko a druhou zhruba v polovici jeho dĺžky.
Niektoré dosky sú dokonca vhodné aj na cvičenie jogy, čiže v princípe ich nepoháňate dopredu, ale na vodnej hladine len cvičíte zostavu cvikov. „SUP je skvelý a komplexný letný šport, ktorý jednak stabilizuje stred tela, keďže sa snažíte udržať rovnováhu, na druhej strane máte pevné nohy, keďže na nich stojíte a zabrať dostávajú veslovaním aj ramená. Pred prvým vstupom na dosku odporúčam posilniť si centrum tela aj chrbát zopár cvikmi na brehu,“ odporúča fitnes tréner. Univerzálnym cvikom na to je napríklad plank, čiže doska a jej rôzne variácie.