Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Zdravý chrbát

Zaostrite na chrbát

Po štyridsiatke pomaly niet človeka, ktorý by nemal problémy s bolesťami chrbta. Ako nedovoliť počiatočným problémom prerásť do stavu vyžadujúceho si operačný zákrok?

19.06.2018

Zaostrite na chrbát
„Ak podceníme nevinné bolesti, koledujeme si o vážnejšie zdravotné problémy," vysvetľuje MUDr. Beáta Havelková.

Ako predísť bolestiam chrbtice novým preventívnym programom Zdravý chrbát a nedovoliť počiatočným problémom prerásť do ťažkých stavov, ktoré si neraz vyžadujú až operačné zákroky, hovorí riaditeľka zdravotného a revízneho odboru Všeobecnej zdravotnej poisťovne MUDr. Beata Havelková, MPH.

Ľudia si zvyčajne preventívnu medicínu spájajú s absolvovaním preventívnych prehliadok. V skutočnosti je však podstatné starať sa o svoje zdravie už predtým než ideme na preventívku a máme obavy, aby nám lekár „nič nenašiel“. Potom už totiž nastáva diagnostika a liečba. Správnou prevenciou môžeme mnohým chorobám predísť. Platí to aj pri ochoreniach chrbta?

Samozrejme. A možno dokonca viac, ako si vôbec vieme predstaviť. Prvým predpokladom je však zmena životného štýlu. Sedavý spôsob zamestnania, zlé držanie tela a málo fyzickej aktivity spôsobujú, že čím ďalej tým viac ľudí trpí bolesťami chrbta. Takmer vo všetkých prípadoch sa bolesti začínajú takzvanými funkčnými zmenami. Hovorí sa, „vyletela“ mi platnička, lenže v skutočnosti za problémami často nie je platnička, ale stuhnuté svaly. Ak nefunguje správny sval, začíname pri pohybe zapájať tie nesprávne, čo je patologický prejav. Typickým príkladom sú ľudia s bolesťami krčnej chrbtice. Všimnite si, že keď sa chcú obzrieť, neotáčajú krk, ale celý trup.Toto sú počiatočné bolesti, ktoré nás však časom vyradia z aktívneho života. Ak podceníme „nevinné bolesti“, koledujeme si o vážnejšie zdravotné problémy, ktoré sa môžu prejaviť bolesťami hlavy, závratmi, neschopnosťou vystrieť sa a podobne. Nedokážeme vykonávať bežné činnosti, či dokonca chodiť do práce, potrebujeme komplexné rehabilitácie. Pritom, ako som naznačila na úvod, recept na to, ako predísť bolestiam chrbtice máme vo svojich rukách.

„Seknuté“ kríže alebo stuhnutá šija sú teda prvými varovnými signálmi. Ako sa týmto problémom vyvarovať?

Stačí malá zmena. Možno si poviete, banálna otázka, ale viete správne sedieť, ležať, vstávať z postele, otáčať sa alebo dvíhať bremená? Dovolím si povedať, že väčšina ľudí ani netuší, že robí tieto jednoduché každodenné pohyby nesprávne. Ak by sa naučili správnymi pohybmi chrániť svoju chrbticu, vyhli by sa mnohým ťažkostiam spojeným s následnou liečbou. Aj tu platí, že začať nie je nikdy neskoro. Zmena nesprávnych pohybových návykov je teda šancou aj pre ľudí, ktorí už majú vážnejšie zdravotné problémy. Práve na toto je zameraný náš nový liečebno-preventívny program Zdravý chrbát, ktorý má poistencom Všeobecnej zdravotnej poisťovne pomôcť osvojiť si správne pohybové stereotypy a predchádzať tak vážnym a bolestivým ochoreniam. Treba povedať, že podpora preventívnej medicíny je trendom aj vo svete a v tomto zmysle slova začína byť „svetové“ aj Slovensko. Podobné programy už realizujú veľké zdravotné poisťovne v zahraničí a my sme radi, že vďaka iniciatíve VšZP a spolupráci s Asociáciou slovenských kúpeľov budú dostupné aj poistencom najväčšej zdravotnej poisťovne. Je prirodzené, že ak vieme takýmto spôsobom ušetriť zdroje, ktoré by sme neskôr museli investovať do liečby rozvinutejšieho ochorenia, chceme túto príležitosť využiť.

Ak človek začne včas cvičiť, môže sa vyhnúť operácii.

Čo si pod programom Zdravý chrbát máme predstaviť?

Desaťdňový liečebno-preventívny pobyt vo vybraných kúpeľoch na Slovensku s víziou, aby sa z našich poistencov nestávali pacienti, respektíve, aby sa pacientom ich ochorenie už ďalej nezhoršovalo. Liečebná časť je zameraná na uvoľnenie stuhnutých svalov a preventívna, ako som už spomenula, na odstránenie nesprávnych pohybových návykov a motiváciu poistencov, aby sa starali o svoju chrbticu a naučili sa správne cvičiť. Pre poistenca je výhrou šanca na život bez bolesti, pre poisťovňu  zas to, že poistencovi pomôžeme už dnes, aby v budúcnosti nebol z neho pacient vyžadujúci si náročnú liečbu. Je totiž menšie riziko, že sa u neho rozvinú takzvané vertebrogénne ochorenia, ktoré vznikajú práve z týchto spočiatku funkčných bolestí chrbta a smerujú napríklad až k poškodeniam medzistavcovej platničky. Mimochodom, tieto ochorenia sú jednou z najčastejších príčin obmedzujúcich fyzickú aktivitu ľudí po štyridsiatke. Všeobecná zdravotná poisťovňa v tomto programe svojim poistencom preplatí tretinu nákladov na zdravotnú starostlivosť v kúpeľoch. Sme presvedčení, že je to dobrá investícia do zdravia. Naša, ale aj poistenca. Ďalšiu dvanásťpercentnú zľavu na ubytovanie a stravu účastníci programu dostanú od kúpeľného zariadenia.

Za počiatočnými bolesťami chrbta sú zvyčajne svaly. Foto: Adobe Stock

Niekto by ale mohol povedať, že si radšej ako za pobyt v kúpeľoch zaplatí dovolenku pri mori. Veď plávanie v slanej morskej vode a odpočinok na pláži tiež pomáha uvoľňovať svalstvo...

Súhlasím, že keď pôjdeme k moru, budeme relaxovať, uvoľníme sa, naozaj naberieme nové sily a môžeme sa cítiť perfektne. Otázkou je, ako dlho nám tento pocit vydrží. Ako máme správne sedieť, dvíhať bremená, či chodiť, a ako máme každý deň cvičiť, aby sme nemali celý rok bolesti chrbta alebo bolesti kĺbov, to nás pri mori nenaučia. Navyše, v kúpeľoch je úplne iný režim, ľudia tam idú s cieľom urobiť niečo pre svoje zdravie. Je akýmsi nepísaným pravidlom, že sa tam viac šetria a majú aj primerane upravenú stravu. Oproti tomu z all inclusive dovolenky sa, povedzme si otvorene, vraciame niekedy aj s kilami navyše, veď keď je to zaplatené, tak si doprajem. Mnohí nevynechajú ani večerné návštevy baru. Po takejto dovolenke nabiehame často na diétny model s dostatočnou dávkou pohybovej aktivity, aby sme sa nechceného „suveníru“ v podobe kíl navyše, čo najskôr zbavili. 

Kto sa môže do tohto programu zapojiť?

Ľudia, ktorí majú opakované bolesti chrbta, kvôli ktorým museli vyhľadať lekára. To je napríklad taký typický prípad, keď prídete k všeobecnému lekárovi a poviete, ráno som sa nedokázala postaviť z postele, lebo sa neviem vystrieť, seklo ma v krížoch... Problém však ešte nie je v platničke, v tom, že by došlo k jej anatomickému poškodeniu. Pôvodcom bolestí sú stuhnuté svaly a takýto pacient nespĺňa podmienky, aby mu poisťovňa zaplatila klasickú liečbu v kúpeľoch. Všeobecný lekár zvyčajne predpíše lieky a posiela pacienta na rehabilitáciu, prípadne k neurológovi. Alebo trpíte častými bolesťami krčnej chrbtice, ktoré vystreľujú do hlavy. My chceme dať možnosť práve týmto ľuďom absolvovať kúpeľnú liečbu s príspevkom VšZP, aby im pomohla zbaviť sa problémov. Stačí, keď zdvihnú telefón a objednajú sa do kúpeľov. Samozrejme, treba si vopred prečítať základné podmienky, ktoré sú zverejnené na webovej stránke VšZP. Kúpele poistencovi hneď pri nástupe na tento program sprostredkujú vyšetrenie, ktoré zobjektivizuje jeho nález a odsúhlasia pobyt. O zaradenie do programu netreba poisťovňu žiadať vopred. Stačí, keď poistenec do troch mesiacov po absolvovaní pobytu spätne požiada o uhradenie príspevku.

Viete ako správne dvíhať bremená, vstávať zo stoličky či ako sa otáčať na posteli? Odborníci vás to naučia. Foto: Pixabay

Hovorili ste, že samotný pobyt v kúpeľoch je len prvým krokom programu. Má aj pokračovanie?

Počas pobytu lekár účastníka vyšetrí a zanalyzuje jeho zdravotný stav. Súčasťou programu sú rôzne cvičenia v malých skupinách pod dohľadom fyzioterapeuta, plávanie, nordic walking, dve procedúry denne z oblasti balneoterapie a fyziatrie, racionálna strava a aj „vyučovanie“. Takzvaná Škola chrbta predstavuje celý rad osvedčených cvičení, ktoré majú preukázateľný medicínsky efekt. Okrem už spomínaných správnych pohybových stereotypov sú jej súčasťou aj cviky na zmiernenie bolesti chrbtice a praktické zásady, na ktoré treba dbať pri práci v záhrade či šoférovaní. Účastníci tohto liečebno-preventívneho pobytu dostanú brožúrku so Školou chrbta, aby mohli pokračovať v cvičení aj doma. To je totiž naším cieľom, lebo práve dôslednosť a pravidelnosť v cvičení aj po ukončení pobytu má v prevencii týchto ochorení veľký význam. Všeobecná zdravotná poisťovňa pripravuje aj ďalšie aktivity, ktorými bude svojich poistencov podporovať a motivovať udržiavať sa vo forme. 

Ak je niekto vo fáze, keď je jeho stav cvičením zvrátiteľný, ale cvičiť nezačne, aké poruchy pohybového aparátu ho môžu časom postihnúť?

Najpravdepodobnejším scenárom je, že zdravotný stav sa bude zhoršovať a z funkčných zmien sa postupne začnú vytvárať anatomické. To už sú zmeny na úrovni stavcov a takzvaných vertebrogénnych priestorov, čiže platničiek. Postupne sa dostanú do fázy, ktoré sa už nedajú liečiť len cvičením, alebo rehabilitáciou, ale často sú potrebné aj operačné zákroky.

Má Všeobecná zdravotná poisťovňa veľa poistencov, ktorí majú problém s pohybovým aparátom?

Štatistiky v tomto smere nie sú lichotivé. Ochorenia pohybového aparátu sa stávajú istým fenoménom súčasnej doby. Dá sa povedať, že vo vekovej štruktúre nad štyridsať rokov pomaly nie je človek, ktorý by nemal väčšie alebo menšie ťažkosti s chrbticou.

Zaujali vás tieto články?