Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Zdravý chrbát

Krok za krokom: Návod, s ktorým zvládnu nordic walking aj úplní začiatočníci

Stlačiť a uvoľniť! Poznáte chôdzu, pri ktorej sú podstatné ruky a paličky?

20.09.2019

Krok za krokom: Návod, s ktorým zvládnu nordic walking aj úplní začiatočníci
Nordic walking, pýtate sa ako na to? FOTO: Adobe Stock
Autor: J. Cvečka, M. Králik

Nordic walking je jedným z najpopulárnejších športov súčasnosti. Neviete, ako na to? Technika je zväčša jednoduchá a intuitívna. Podstatné však je pri chôdzi okrem nôh používať aj ruky a paličky. Náš mozog a paže však potrebujú určitý čas, aby nastala ich správna synchronizácia. Osvojte si základné pravidlá.

Cieľom nordic walkingu je posúvať sa vpred efektívne a vyvážene. To docielite len dobrou prácou paží s paličkami. Ak to neurobíte správne, vykompenzujete pohyb inými spôsobmi, zvyčajne zavesením sa na lakte alebo zapažovaním. Takáto kompenzácia vás môže vyhodiť z rovnováhy a spôsobiť bolesti krku, ramenného pletenca či lakťového kĺbu.

Celá technika môže byť v skutočnosti rozdelená do piatich častí. Týchto niekoľko krokov vám pomôže so základmi severskej chôdze.

Držanie tela

Správne držanie tela je prvá vec, na ktorú by ste mali myslieť. Keď vykročíte, uistite sa, že chrbtica je napriamená a paže sa pohybujú najmä v ramennom kĺbe a iba jemným pohybom v lakťovom.

Nordic walking? Myslite na vzpriamenú chrbticu. FOTO: www.preventivne.sk 
Chôdza

Najpodstatnejšie je správne rozložiť hmotnosť tela:

Správna severská chôdza dbá na správne rozloženie hmotnosti. FOTO: www.preventivne.sk

  • rozložte svoju hmotnosť rovnako medzi ľavé a pravé chodidlo,
  • päta sa prvá dotýka zeme, ale mäkko,
  • prejdite celým chodidlom po zemi postupne od päty ku špičkám,
  • udržujte prsty naširoko,
  • nezabúdajte na svaly nôh (a najmä lýtok), tie vám pomôžu „odletieť“ od zeme.

Nordic walking je súčasťou programu Zdravý chrbát. Vďaka VšZP naň dostanete zľavu.  

Ťahanie

Jedným zo základných spôsobov ako sa naučiť správne používať palice je, že ich najskôr necháte len visieť v rukách a budete sa snažiť sústrediť na chôdzu a protiľahlú prácu paží. Toto „cvičenie“ je veľmi dobré pre úplných začiatočníkov, pre ktorých je náročné spojenie a koordinácia opačnej paže s nohou.

Sústreďte sa na chôdzu a prácu paží. FOTO: www.preventivne.sk 
Zapichnutie

Toto je najťažšia časť severskej chôdze, keďže rieši aktívne používanie paží. V tomto momente musíte stlačiť rúčku palice, začať ťah a tým aj pomoc pažami. Stále je pritom potrebné udržať si prirodzený pohyb paží a nesiliť ho.

Pokúste sa udržať prirodzený pohyb. FOTO: www.preventivne.sk 
Palicu by ste mali zapichnúť v momente, keď vám paža prirodzene ide vzad. Pre väčšinu ľudí by táto poloha mal byť kúsok pred ich zadnou nohou.

Zatlačenie

Pre začiatočníkov sú kľúčové slová stlačiť a uvoľniť. Schopnosť aktívne zapojiť hornú časť tela a zatlačiť pomocou palice, vytvorí ten najväčší rozdiel vo vyprodukovanej sile. Kľúčom je vyvinúť silu pomocou rúčky a použiť plynulý stály tlak. 

Zaujali vás tieto články?