Raz ročne to zvládnete
Na svoje zdravie myslí len tretina žien. Čo čaká ženy na preventívnej prehliadke v gynekologickej ambulancii?
19.10.2018
Trvá zhruba pol hodinku, dá sa v pohode vydržať a môže vám zachrániť život. Čo to je? No predsa preventívna prehliadka u gynekológa alebo gynekologičky. Napriek tomu množstvo Sloveniek túto možnosť nevyužíva a na vyšetrenie ide až vtedy, keď má problémy.
Štatistiky nie sú lichotivé
Podľa štatistík Všeobecnej zdravotnej poisťovne navštívilo v roku 2017 z viac ako 1,6 milióna poisteniek gynekologickú ambulanciu za účelom preventívnej prehliadky len niečo cez 500-tisíc žien. To znamená, že ženy bohužiaľ prevenciu zanedbávajú, preventívnu prehliadku podstúpi zhruba tretina. Najzodpovednejšie boli v Trenčianskom kraji, naopak čas si nenašlo najviac poisteniek z Bratislavského a Košického kraja. Na prehliadku chodia pritom najpoctivejšie tridsiatničky. V tomto veku sa účasť šplhá až k šesťdesiatim percentám. Čo na to hovorí gynekologička? „Samozrejme, že by to mohlo a malo byť lepšie. Preventívna prehliadka v dnešnom nastavení závisí vyslovene od pacientov. Je na každom z nás, ako sa postavíme k svojmu zdraviu a teda, či svojich lekárov navštívime vtedy, keď na to máme zo zákona nárok a nie len vtedy, keď už nás niečo trápi,“ komentuje MUDr. Soňa Valašíková z komárňanskej gynekologickej ambulancie.
Kedy prísť prvý raz a ako často?
Prvá preventívna prehliadka u gynekológa čaká ženy po dovŕšení osemnástich rokov alebo skôr, ak sú tehotné. K lekárovi potom chodia na pravidelné vyšetrenie raz ročne. Ideálne je naplánovať si prehliadku týždeň po menštruácií, kedy je maternica, ako aj telo v hormonálnom pokoji a je lepšie nastavené na prehliadku. Netreba sa báť, prehliadka prebieha v pokoji a v diskrétnom prostredí. Dopredu si pripravte zoznam otázok, na ktoré by ste sa chceli lekára opýtať, bude mať predsa čas, ktorý si rezervoval len pre vás. Je fajn už vopred si poznačiť dátum začiatku poslednej menštruácie, v prípade, že je nepravidelná alebo príliš bolestivá, spomeňte gynekológovi alebo gynekologičke aj to.
Od rozhovoru k vyšetreniu
Kto si myslí, že u gynekológa sa v rámci prevencie skontrolujú len pohlavné orgány, mýli sa. Prehliadka je naozaj komplexná a týka sa všetkého, čo súvisí so ženskosťou, materstvom a tým, čo by mohlo dámy trápiť. „Ja sa na začiatku vždy snažím svoje pacientky uvoľniť rozhovorom, opýtam sa ich, ako sa majú a či ich niečo netrápi. Niekedy aj zdanlivá banalita môže byť veľmi dôležitá. Popri tom zisťujem dátum poslednej menštruácie, sestrička zmeria krvný tlak a pacientku aj odvážime,“ vysvetľuje MUDr. Valašíková. Potom nasleduje vyšetrenie na ležadle pomocou gynekologických zrkadiel, kedy lekárka vyšetrí vnútro pošvy a krčok maternice pohľadom. Táto časť vyšetrenia je pocitovo nepríjemná, ale netrvá dlho. Nasleduje palpačné vyšetrenie, kedy sa lekárka sa zameria na prehmatanie malej panvy a všíma si akékoľvek podozrivé útvary. Pozrie vnútro pošvy aj špeciálnym mikroskopom, kolposkopom. Súčasťou vyšetrenia je aj sonografické vyšetrenie, kedy lekár pomocou vaginálnej sondy žene prezrie maternicu, vaječníky a okolité štruktúry.
Dôležitý skríning rakoviny
Súčasťou vyšetrenia je aj odber steru na cytologické vyšetrenie kŕčka maternice, ktoré je nesmierne dôležité pri zisťovaní možných nádorových, ale aj iných ochorení. Existujú dva typy „cytológie“, klasická a novšia metóda, tzv. LBC cytológia. Pri tej sa ster odoberie na špeciálnu kefku, ktorá sa uzavrie do tekutiny. „Z jednej LBC vzorky môžeme vyšetriť aj iné ochorenia, ako napríklad HPV alebo prítomnosť niektorých patologických mikroorganizmov. Ja svojim pacientkam odporúčam tento typ, lebo je presnejší a všestrannejší. Pri nejasných výsledkoch laborant jednoducho naberie ďalšie bunky z fľaštičky a nemusí sa ster opakovať,“ hovorí lekárka. Prvé cytologické vyšetrenie sa vykonáva u žien v 23. roku života. Vzorka sa odoberie aj nasledujúci rok a ak sú dva roky po sebe vzorky negatívne, na ďalšie cytologické vyšetrenie má žena nárok až o tri roky. Poistenky VšZP majú cytologické vyšetrenie hradené nad rámec verejného zdravotného poistenia každý rok, dokonca už od 18. roku života. Cytológia sa vykonáva do 64. roku života pacientky v prípade, ak sú posledné tri výsledky negatívne.
Odber krvi len niekedy
Nebýva pravidlom, že pri každej preventívnej prehliadke sa odoberá aj krv. Výnimkou je situácia, ak máte 18 rokov a viac a užívate hormonálnu antikoncepciu. Vtedy musí gynekológ skontrolovať krvný obraz, ako aj pečeňové testy. Ženám, ktoré majú dokázanú mutáciu BRCA1 génu, ktorý je zodpovedný za rakovinu prsníka, sa taktiež od veku 30 rokov odoberá krv na vyšetrenie tumor markeru Ca 125 raz za 6 mesiacov a u žien, ktorým sa v rodine objavila rakovina vaječníka sa tento marker kontroluje od 35. roku života raz za rok.
Nevynecháme ani prsia
Gynekológ alebo gynekologička na záver prehliadky vyšetrí aj prsia. Robí to pohmatom a zároveň dá pacientke aj inštrukcie na samovyšetrovanie, ktoré by si mala robiť každý mesiac. V závislosti od veku pacientky potom vystaví žiadanku na sonografické alebo mamografické vyšetrenie prsníkov. Do 40 rokov to je ultrazvukové vyšetrenie, ktorým rádiológ dokáže odhaliť nielen hmatné, ale aj solídne útvary. „Ja odporúčam svojim pacientkam ultrazvuk prsníkov každý rok, hlavne ak ide o ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu alebo hormonálnu substitučnú liečbu,“ hovorí MUDr. Valašíková. Po štyridsiatke sú ženy posielané na mamografiu, kedy sa vyšetrenie vykonáva špeciálnym röntgenovým prístrojom, ktorý nájde aj malé kalcifikáty v prsníkoch. Toto vyšetrenie sa vykonáva do 69. roku života raz za dva roky. Ak sa potvrdí patologický nález, robí sa individuálne podľa potreby. VšZP uhrádza preventívnu mamografiu bez limitu v termíne do 15 dní od objednania vo vybraných zdravotníckych zariadeniach.