Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Zaujalo nás

Kniha vám dá viac než čítanie na internete

Mnoho ľudí vníma čítanie ako introvertný koníček. Budete však milo prekvapení, keď zistíte, že čítanie má množstvo pozitívnych účinkov na váš emocionálny, intelektuálny a psychologický stav mysle.

13.03.2024

Kniha vám dá viac než čítanie na internete

Marec je mesiac knihy

Dni sa predlžujú, noci skracujú. Vykúkajú snežienky a medvedí cesnak. To sú neklamné znaky, že marec je už tu. Okrem iného je marec aj mesiacom kníh. Čítanie bolo dlhé roky výsadou bohatej a vzdelanej vrstvy obyvateľstva. Situácia sa začala meniť až v 19. storočí, kedy sa vo viacerých európskych krajinách kládol dôraz na výučbu a s tým spojenú podporu čítania. V 20. storočí sa jeho význam ešte zvýšil a mnohé štáty mu začali robiť osvetu rôznymi spôsobmi. Jedným z nich bolo práve vyhlásenie marca za mesiac knihy.

Čítanie nielen znižuje stres a krvný tlak, ale aj zlepšuje pamäť. Deti, ktoré čítajú, sú empatickejšie a v dospelosti vďaka slovnej zásobe riešia konflikty komunikáciou a dohovorom. Svetový rekord v počte hodín, ktorý niekto strávil s knihou, držia Indovia. Ich priemerný čas strávený čítaním je 10,7 hodín za týždeň. A aké sú ďalšie pozitíva čítania, ktoré vás presvedčia, stať sa aspoň na chvíľu knihomoľom?

  1. Čítanie môže pomôcť predchádzať Alzheimerovej chorobe

Ľudia, ktorí čítajú, majú 2,5x menšiu pravdepodobnosť, že im neskôr v živote bude diagnostikovaný Alzheimerov syndróm. Hoci to neznamená, že čítanie zabráni chorobe, dokazuje to pozitívnu súvislosť medzi čítaním a prevenciou.

  1. Naučíte sa každý deň niečo nové

Profesorka vzdelávania na univerzite v Berkeley, Anne E. Cunninghamová, napísala výskumnú prácu a zistila, že časté čítanie vás skutočne robí múdrejšími. Či už si to uvedomujete, alebo nie, čítanie zásobí váš mozog novými informáciami a nikdy neviete, kedy sa vám môžu hodiť.

  1. Je do veľkej miery terapeutické

Čítanie tiež môže pomôcť pri akomkoľvek strese alebo nepokojoch, ktoré sa vyskytujú vo vašom živote. Je skvelé stratiť sa v príbehu niekoho iného. Ak teda prežívate rozchod alebo si jednoducho potrebujete oddýchnuť, skúste novú knihu.

  1. Zlepšuje vašu pamäť

Funguje to tak, že vždy, keď čítate niečo nové, váš mozog vytvorí nový priestor, aby sa vám tam informácie zmestili. Využívate tak väčšiu kapacitu a cibríte si i svoju pamäť.

  1. Robí z vás príťažlivejšieho človeka

Znie to celkom zábavne, no vďaka čítaniu pôsobíme naozaj inteligentnejšie. Formujeme naše medziľudské vzťahy, zlepšujeme mentálne zdravie a ešte aj vyzeráme príťažlivejšie pre opačné pohlavne. Keď vás toto kombo nepresvedčí, tak už nič!

  1. Rozširuje vašu slovnú zásobu

Kto by sa nechcel vyjadrovať sofistikovane ako génius? Výborná a prirodzená aktivita, ako to docieliť, je čítanie kníh. Čím viac budete čítať, tým narazíte na viac slov. Čím častejšie tieto slová čítate, tým je pravdepodobnejšie, že im porozumiete a použijete ich pri písaní a rozprávaní, nakoľko sa dostanú z vašej pasívnej slovnej zásoby do tej aktívnej.

  1. Beletria zvyšuje vašu schopnosť vcítiť sa do druhých

Nemusíte sa báť, že len čítanie náučnej literatúry má pre váš rozvoj význam. Prístup k možným realitám a fiktívnym príbehom vo vás otvára nové emócie a pocity. Práve takzvaná krásna literatúra pomáha pestovať schopnosť vcítiť sa do ľudí a dokonca porozumieť rôznym kultúram.

  1. Zdokonaľuje vašu predstavivosť

Čítanie kníh je nielen zábavné, ale umožňuje nám tiež vytvárať si alternatívne svety vo vlastnej mysli. Vizuálne zobrazovanie je automatické. Znamená to, že ak si prečítate vetu, ktorá objekt vizuálne popisuje, automaticky sa nám v mysli vytvoria obrázky opisovaných objektov.

  1. Hovorené slovo môže zapnúť váš mozog

Kritici často odmietajú audioknihy so slovami, že ide o podpriemerný zážitok z čítania, ale ukázalo sa, že akt počúvania príbehu môže „rozhýbať“ váš mozog. Keď sa nám rozpráva príbeh, aktivujú sa časti nášho mozgu, ktoré súvisia s rečou a ožijú aj zážitkové časti mozgu. Mozog je celý deň vystavený príbehom. Osobné príbehy a klebety tvoria 65 % našich konverzácií. Počúvať rádio, príbeh kolegu o jeho dovolenke alebo audioknihu v aute je skrátka dobré cvičenie pre váš mozog.

  1. Kniha vám dá viac než čítanie na internete

Ak si hovoríte, že čítate dosť, pretože ste pravidelný čitateľ internetových denníkov a neujde vám žiadna správa, sklameme vás, pretože nejde o rovnaký zážitok. Internet znižuje našu schopnosť čítať. Síce zmenil veľa vecí k lepšiemu, za negatívnejšie môžeme považovať, že zmenil aj náš spôsob čítania. Jedným z veľkých rozdielov je proces našej pozornosti.

Čítanie v knižnej forme zahŕňa použitie druhu pozornosti známej ako „výkonný“. Je to pokojný a trvalý druh pozornosti. Nie je kam sa ponáhľať a intenzívne aplikujeme pozornosť na jednotlivé stránky knihy. Na druhej strane, čítanie na internete má tendenciu byť viac nesúhlasné, priečne. Chceme čítať len hlavné myšlienky a nie celý text.

Zaujímavosť na záver: Harvardská knižnica obsahuje knihy viazané v ľudskej koži!

Nie je žiadnou novinkou, že v stredoveku bola najbežnejším materiálom na pokrytie kníh koža — presnejšie zvieracia koža. Harvardská knižnica však obsahuje niekoľko kníh viazaných práve v ľudskej koži. Jedným z nich je výtlačok Des destinées de l'am, ktorý od 30. rokov minulého storočia leží v Harvardskej Houghtonskej knižnici. Aj keď sa to môže zdať barbarské, viazanie kníh ľudskou kožou bolo celkom bežné a dokonca normálne. Niektorí to robili preto, aby si uctili mŕtvych. Táto aktivita dokonca nesie názov antropodermická bibliopegia.

Zaujali vás tieto články?