Deň narcisov Preventívka bez výhovoriek
Pripnite si narcis
Narcis je už roky symbolom boja proti rakovine. Pridajte sa k tisíckam podporovateľov a vyjadrite spolupatričnosť s onkologickými pacientmi aj vy.
15.04.2024
V článku sa dozviete:
- Aký je rozdiel medzi prevenciou a skríningom?
- Kedy je Deň narcisov tento rok?
- Ako komunikovať s chorým človekom?
Choďte na skríning
Každý rok na Slovensku pribudne viac ako 40 000 nových prípadov onkologických ochorení, nemuselo by to tak však byť. Každý z nás je zodpovedný za svoje zdravie a môže preň urobiť veľa aj pravidelným absolvovaním preventívnym prehliadok a skríningových programov.
Pýtate sa, aký je rozdiel medzi prevenciou a skríningom? Prevencia (primárna) je súbor opatrení na predchádzanie chorôb, chýb, zranení a ich následkov a udržiavanie optimálneho stavu zdravia – zdravý životný štýl. Skríning môže odhaliť nádorové ochorenie v skorom štádiu, v ktorom je liečiteľné a vyliečiteľné. Je tiež označovaný ako sekundárna prevencia.
Deň narcisov
Deň narcisov je jedinečná verejno-prospešná zbierka Ligy proti rakovine. Tento rok sa koná už 28.-krát, a to 18. apríla 2024. V tento deň môžete stretnúť v uliciach dobrovoľníkov, ktorí budú zbierať do pokladničiek príspevky. Od 14. apríla do 21. apríla môžete zbierku Deň narcisov podporiť finančne rôznymi formami. Prečítajte si akými.
Nebojme sa počúvať ľudí s rakovinou
Ako komunikovať s chorým človekom? Ľudia bojujúci s rakovinou popísali týchto desať očakávaní.
-
Neboj sa mi ozvať. Nečakaj na mňa, že ti zavolám, ak niečo potrebujem. Nie vždy je mi príjemné prosiť ťa o pomoc, cítim sa potom slabo a bojím sa odmietnutia.
-
Dovoľ mi vyjadriť skutočné emócie. Hoci sa môj výzor mohol zmeniť, som to stále ja. Dovoľ mi prejaviť moje nálady a pocity, aj keď môžu byť negatívne.
-
Nepýtaj sa, ako sa mám, ale čo mám nové. Ako sa môže mať človek v mojej situácii? Hovorme spontánne radšej o živote, o tom, čo sa deje.
-
Prepáč mi. Počas liečby nastávajú momenty, kedy prežívam rôzne intenzívne emócie. Pozitívne alebo negatívne. Prosím ťa, neber to osobne a odpusť mi. Mnohé veci prežívam inak ako zdraví ľudia. Mnohé veci pre mňa nie sú dôležité, nechce sa mi o nich hovoriť. Nechcem strácať drahocenný čas, keď by sme sa mohli radšej smiať. Alebo mlčať.
-
Neboj sa ma počúvať. Občas sa potrebujem len vyrozprávať. Niekedy mi stačí len sa vyplakať. Nepotrebujem návrhy, riešenia. Prosím, iba ma počúvaj.
-
Rešpektuj moju vôľu byť sám. Nehnevaj sa, ak sa vyhýbam stretnutiu. Sú chvíle, kedy potrebujem samotu, kedy môžem zložiť masku odvážneho bojovníka.
-
Staň sa priateľom mojej rodiny. Mám rakovinu, no stále mám aj deti, ktoré potrebujú ísť každý deň do školy, urobiť si úlohy, hrať sa, športovať, stretávať sa s priateľmi. Ak môžeš, staň sa ich priateľom.
-
Staraj sa o svoje zdravie. Niekedy sa mi ťažko pozerá na ľudí, ktorí sú zdraví. V kútiku duše im závidím a pýtam sa: „Prečo ja?“ a hnevám sa na osud. Prosím ťa, staraj sa o svoje zdravie, nikomu neprajem zažiť to, čím prechádzam.
-
Zváž, čo a ako sa mi chystáš povedať. „Vyzeráš dobre!“ Naozaj? Ako by vlastne mal vyzerať človek chorý na rakovinu? Hoci ma tým chceš potešiť, môj výzor nemusí odrážať moje skutočné pocity.
-
Ži tu a teraz. Teraz si uvedomujem hodnotu času viac ako kedykoľvek predtým. Nechcem už nič odkladať na mimoriadnu príležitosť. Tá je tu a teraz. Mysli na to, keď si so mnou.