Detská obezita: Ako ju zastaviť skôr, než začne?
Obezita v detstve a dospievaní je čoraz väčším problémom, ktorý si deti často nesú aj do dospelosti. Údaje o náraste počtu adolescentov a detí s nadhmotnosťou a obezitou sú skutočne alarmujúce. Najčastejším dôvodom vzniku obezity je pritom zaužívaný životný štýl v rodine – nesprávne stravovacie návyky, nedostatok pohybu a kvalitného spánku.
26.03.2025

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (2024) malo v roku 2022 celosvetovo nadváhu 37 miliónov detí mladších ako 5 rokov a viac ako 390 miliónov detí a dospievajúcich vo veku 5 až 19 rokov, vrátane 160 miliónov s obezitou. Miera výskytu nadváhy (vrátane obezity) medzi deťmi a dospievajúcimi vo veku 5 – 19 rokov dramaticky vzrástla z 8 % v roku 1990 na 20 % v roku 2022.
Ideme dieťaťu príkladom
Základom prevencie obezity je zdravá a vyvážená strava. Problémom je najmä vysoký príjem tučných a sladkých jedál, sladených nápojov, nedostatočná konzumácia zeleniny či nepravidelné stravovanie.
„Veľkým problémom je konzumácia sladených nápojov. Ide o zbytočne veľký prísun energie, ktorý pri nízkej pohybovej aktivite vedie k nárastu hmotnosti. Naučme deti a adolescentov dodržiavať pitný režim založený na konzumácii nekalorických tekutín," radí doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová PhD., MPH. Riešením môže byť aj zapájanie detí do varenia – ak sa naučia pripravovať zdravé jedlá, môžu ovplyvniť aj stravovacie návyky celej rodiny.
Moderná doba priniesla pasívnejší spôsob života, ktorý sa odráža aj v detskom svete. Namiesto aktívneho pohybu trávia deti veľa času pred obrazovkami. "Rovnako rizikom je rodinne zaužívaná pohodlnosť, nedostatok fyzickej aktivity, sedavý spôsob trávenia voľného času.
Je nevyhnutné, aby zmenu v stravovaní a životnom štýle prijala celá rodina. Dieťa tak pocíti podporu a nebude sa cítiť izolované.
Dôležité je ukázať našim deťom, ako sme využívali voľný čas v detstve my," vysvetľuje MUDr. Fábryová, prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie. Pohybová aktivita by mala byť prirodzenou súčasťou života dieťaťa – od spoločných rodinných výletov cez loptové hry až po obyčajné prechádzky.
Je veľmi dôležité, aby rodičia išli deťom príkladom, keď ide o stravovanie a zdravý životný štýl. Ak dieťa čelí problémom s váhou, nemali by sme ho na to upozorňovať alebo mu vytvárať pocit viny. Naopak, je nevyhnutné, aby zmenu v stravovaní a životnom štýle prijala celá rodina.
Ak sa rodičia a ďalší členovia domácnosti zapoja do zdravších stravovacích návykov a fyzickej aktivity, dieťa pocíti podporu a nebude sa cítiť izolované. Takto si dieťa nebude myslieť, že jeho nadváha je niečím, čo ho odlišuje alebo stigmatizuje, ale že ide o spoločný krok k lepšiemu životnému štýlu pre všetkých.
Rozvoj cukrovky a netypická puberta
Detská obezita nesie so sebou vážne zdravotné riziká – zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu, kardiovaskulárnych ochorení, metabolických porúch či problémov s pohybovým aparátom.
„Hovoríme o 'sfarebnievaní' cukrovky, pretože donedávna sme v detskej a adolescentnej populácii boli zvyknutí viac-menej na diabetikov 1. typu. Máme k dispozícii množstvo dôkazov o prepojení obezity a cukrovky 2. typu. Hovoríme preto o tzv. diabezite,“ dodáva odborníčka a pokračuje:
„Ďalším dôsledkom obezity je zhoršenie funkcie pľúc, čo spôsobuje nižšiu výkonnosť a únavu dieťaťa, no často i ochorenia dýchacích ciest. Už v detskom veku je ohrozená aj pečeň, množstvo tuku v organizme totiž ovplyvňuje aj jej detoxikačnú a syntetickú funkciu.“
Obezita ovplyvňuje aj hormonálny vývoj. U chlapcov sa testosterón mení na estrogén, čo môže spomaliť vývoj mužských pohlavných znakov a viesť k rozvoju prsných žliaz. Naopak u dievčat s obezitou môže menštruácia nastúpiť skôr.
Obezita detí a dospievajúcich má však aj nepriaznivé psychosociálne dôsledky, ovplyvňuje školské výsledky a kvalitu života. MUDr. Fábryová varuje: „U detí s obezitou dochádza aj k problémom v rámci sociálnych väzieb a zníženej sebadôvere. Často majú problém pri svojom uplatnení v kolektíve, čo môže v niektorých prípadoch vyústiť aj do psychickej poruchy, ako je depresia. K tomu sa môže pridať stigma, diskriminácia a šikanovanie.“
Obezita ovplyvňuje aj hormonálny vývoj. U chlapcov sa testosterón mení na estrogén, čo môže spomaliť vývoj mužských pohlavných znakov a viesť k rozvoju prsných žliaz. „Chlapci sú frustrovaní v puberte, v období, kedy 'výzor je na prvom mieste',“ upozorňuje MUDr. Fábryová a dodáva: „Naopak, u dievčat s obezitou môže menštruácia nastúpiť skôr a môžu sa objaviť problémy s preťaženým pohybovým aparátom.“
Linka obezity
Využite prvú telefonickú poradňu na Slovensku, ktorá vám umožní konzultovať svoj stav s odborníkmi. Špecialisti vám pomôžu zorientovať sa v probléme a poradia, čo ďalej. Konzultácie sú bezplatné. Cena hovoru je spoplatnená podľa tarify vášho mobilného operátora.
Volajte +421 948 836 261
Dovoláte sa každý utorok od 17:00 do 20:00 hod.
Nepodceňujte spánok
Dôležitou, no často prehliadanou súčasťou zdravého vývoja je spánok. „Zlepšuje pozornosť, správanie, učenie, pamäť, reguláciu emócií, kvalitu života, fyzické a duševné zdravie. Deti vo veku 6 – 13 rokov by mali spať 9 – 11 hodín a adolescenti 8 – 10 hodín denne,“ vysvetľuje MUDr. Fábryová. Kvalitný spánok znamená rýchle zaspávanie, minimálne prebúdzanie počas noci a dostatok odpočinku na regeneráciu organizmu.
Prevencia obezity začína už pred počatím
Okrem genetických a životných faktorov zohráva dôležitú úlohu aj mikrobióm. Štúdie ukazujú, že jeho zloženie môže mať vplyv na vznik obezity.
S prevenciou obezity detí je možné začať už pred počatím. Zloženie črevného mikrobiómu matky je základom mikrobiómu novorodenca. Jeho zloženie môže mať vplyv na rozvoj obezity.
„S prevenciou obezity je možné začať už pred počatím, následne monitorovať mamičky počas tehotenstva a po pôrode. Kľúčová úloha spočíva v stabilizácii mikrobiómu matky. Jeho zloženie závisí od stravovacích návykov, prostredia, užívania antibiotík, prípadných chronických ochorení matky a jej metabolického stavu. Prirodzený mikrobióm matky je základom pre mikrobióm novorodenca,“ vysvetľuje MUDr. Ľubomíra Fábryová.
Pri prirodzenom pôrode získava novorodenec prvú bakteriálnu flóru z pôrodných ciest, následne vďaka kolostru, teda prvému materskému mlieku, dochádza k stabilizácii mikrobiómu. Pri pôrode sekciou je mikrobióm novorodenca tvorený baktériami kože matky a nemocničnou flórou, k prsníku sa prikladá až neskôr a mikrobióm týchto novorodencov má iné zloženie.
Správna výživa matky počas tehotenstva a vyvážená strava dieťaťa v ranom veku môžu mať dlhodobý pozitívny vplyv na jeho metabolické zdravie. Prevencia obezity by mala byť prioritou celej spoločnosti, pretože zdravé deti sú základom zdravšej budúcnosti.
