Buď ako Marián - povedz NIE RAKOVINE a NIE strachu z prehliadky u urológa
Hokejové hviezdy Marián Hossa a Marián Gáborík sa stali tvárami kampane o rakovine prostaty, ktorá je stále tabuizovanou témou. Slovensko má pritom alarmujúce čísla, ročne je diagnostikovaných viac ako 3 000 nových prípadov. Pacientska organizácia NIE RAKOVINE spája sily so známymi tvárami aj špičkovými odborníkmi, aby upriamila pozornosť na mužské zdravie práve v novembri, ktorý je vo svete známy aj ako MOVEMBER, mesiac boja proti rakovine u mužov.
05.11.2024
Rakovina prostaty patrí k najčastejším onkologickým ochoreniam u mužov na Slovensku, podľa Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny /IARC/ v početnosti výskytu predstihla všetky onkologické diagnózy v našej krajine. Počet pacientov s novodiagnostikovanou rakovinou prostaty rastie, vo svete už toto ochorenie predstihlo v počte karcinóm pľúc a predpokladá sa, že predstihne aj rakovinu hrubého čreva. Každoročne zaznamenávame viac ako 700 úmrtí na túto diagnózu.
Výskyt rakoviny prostaty stúpa po 50. roku života, kedy sa diagnostikuje viac ako 99 % prípadov. Takmer 30 % prípadov je, žiaľ, diagnostikovaných v III. a IV. klinickom štádiu. Čo je najlepšia osvedčená ochrana? Chodiť na preventívne urologické prehliadky. Dokážu odhaliť toto ochorenie v štádiu, keď ešte človek nemá žiadne konkrétne problémy či príznaky.
Čo znamená MOVEMBER?
November je mesiac osvety o mužskom zdraví. Ide o spojenie dvoch anglických slov – mesiaca NOVEMBER a anglického slova MOustache, teda v preklade fúzy. Myšlienka sa v roku 2003 zrodila pri pive dvoch kamarátov. Téma vracajúcich sa módnych trendov ich zaviedla k vtipnému nápadu – oživiť zašlú slávu kedysi populárnych fúzov.
O pár dní neskôr sa rozhodli dať celej veci hlbší význam. Inšpirovali sa kamarátovou mamou, ktorá získavala peniaze na boj proti rakovine pľúc, a tak vznikla kampaň za mužské zdravie a prevenciu rakoviny prostaty. Podarilo sa im nájsť 30 chlapov, ktorí ich výzvu prijali – 10 dolárov a k tomu si nechať narásť fúzy.
Entuziazmus, s akým do toho všetci išli, ich nakopol k tomu, aby dali svojej kampani patričnú formalitu. A to sa aj podarilo. Odvtedy, každým rokom narastá vo svete povedomie o Movembri a s ním aj o rakovine prostaty. Muži na celom svete v novembri odkladajú žiletky, aby svojou troškou podporili informovanosť o mužskom zdraví a vyjadrili podporu mužom, ktorí zvádzajú svoj boj so zákernou diagnózou.
NIE RAKOVINE v novembri ešte viac ako inokedy informuje mužov ako sa starať o svoje zdravie, o prostatu, o samovyšetrovaní semenníkov a o novinkách, o tom ako využiť preventívnu prehliadku u urológa.
Rakovina prostaty patrí k najčastejším onkologickým ochoreniam u mužov na Slovensku.
Čo je rakovina prostaty?
Ide o zhubné nádorové ochorenie, pri ktorom dochádza k šíreniu nádorových buniek aj mimo prostatu. V raných štádiách je bez príznakov, neskôr sa objavia problémy s močením a bolesti spôsobené zväčšením prostaty. Varovnými signálmi sú aj slabý prúd moču, časté nočné močenie či bolesti pri ejakulácii. Ak sa objavia, návšteva urológa by mala byť prioritou.
V prípade, že mal rakovinu prostaty blízky mužský príbuzný, napríklad otec alebo brat, preventívnu prehliadku treba rozhodne absolvovať čo najskôr. Za 10 % prípadov totiž môže genetika. Prevencia je však dôležitá aj v prípade, že sa v danej rodine rakovina prostaty nevyskytla. Najdôležitejšia je u bezpríznakových mužov vo veku nad 50 rokov, kedy sa rakovina prostaty objavuje najčastejšie.
Ako sú na tom Slováci?
Čísla v prípade prevencie mužského zdravia na Slovensku nie sú dobré. Vďaka včasnému odhaleniu a novým možnostiam liečby pritom existuje vysoká šanca na úplné vyliečenie. Čakať na prvé príznaky sa nevypláca, nakoľko vtedy je už nádor v pokročilejšom štádiu. Napriek snahe odborníkov a motivačným kampaniam pacientskych organizácií sa nepodarilo zvýšiť účasť slovenských mužov na preventívnych urologických prehliadkach tak, aby sme dokázali výrazne znížiť úmrtnosť na rakovinu prostaty.
Problémy s prostatou postihujú mužov už aj po štyridsiatke. A po päťdesiatke by mali vyšetrenie prostaty u svojho urológa absolvovať pravidelne aj z vlastnej iniciatívy. Ochorenia prostaty sú typickými ochoreniami súvisiacimi so starnutím mužov. Po 60-tke má až polovica mužov zväčšenú prostatu a riziko rakoviny prostaty stúpa s vekom.
Čím skôr sa problémy odhalia, tým vyššia je šanca na úspešnú liečbu. Poprednou osobnosťou slovenskej urológie a dlhoročným hlavným odborníkom MZ SR je prednosta II. Urologickej kliniky v Banskej Bystrici a vedúci robotického centra MUDr. Vladimír Baláž, PhD., ktorý taktiež zdôrazňuje dôležitosť včasného stanovenia diagnózy: „Karcinóm prostaty nájdený u osemdesiatnika zrejme nebude príčinou jeho smrti. U štyridsiatnika je to však veľmi pravdepodobné.“
Prevencia je preto nevyhnutnosť. Významným krokom bude zavedenie štátom riadeného a vyhodnocovaného skríningu rakoviny prostaty. Pilot plošného skríningu sa pripravuje na spustenie v roku 2025 u najrizikovejšej vekovej skupiny mužov, vo veku nad 50 až 71 rokov, čo je zhruba 670-tisíc mužov.
Napríklad Česká republika rozbehla populačný skríning od januára. Populačný skríning na Slovensku sa pripravuje v zmysle deklarácie z roku 2022 o zavedení skríningu karcinómu prostaty vo všetkých 27 krajinách Európskej únie.
Keď ide o život, hanba musí ísť bokom.
Otvoriť debatu s mužom na tému rakovina prostaty je tvrdý oriešok aj v dokonalých partnerstvách. O to dôležitejšie je tému netabuizovať. „Ja viem, že prostata či semenníky nie sú bežnou témou, že muži sú na akékoľvek zmienky o svojom mužstve hákliví a starostlivosť o vlastné zdravie nie je na programe dňa, pokým nás nič nebolí... Ale treba si uvedomiť, že tu nejde len o nás! Ak si rakovina vyberie práve nás, nie je to len náš problém, naša bolesť, naše trápenie, ale trápenie spôsobíme všetkým okolo nás, ktorých máme radi a ktorí majú radi nás,“ hovorí spoluzakladateľ NIE RAKOVINE, moderátor Patrik Herman.
Zároveň vyzýva všetkých mužov: „Nebuďme sebci! Z lenivosti, pohodlnosti, ostychu… Vaša partnerka nechce byť zvyšok života vdovou a vaše deti sirotami. Možno je to drsné konštatovanie, ale prestaňme si klamať, prikrášľovať, zľahčovať a tváriť sa, že to tak nie je. Dokážme svojim rodinám a blízkym, že to s láskou k nim myslíme vážne, napríklad tým, že sa začneme starať o svoje zdravie.“
Buď ako Marián!
Tvárami novembrovej kampane NIE RAKOVINE sú legendárni Mariánovia, hokejisti Marián Hossa a Marián Gáborik. Prelomili tak ľady pri nesmierne dôležitej téme, o ktorej väčšina mužov mlčí. Čo by im odkázali? „Áno, viacej ľudí sa hanbí a kvôli tomu sa boja prísť na preventívnu prehliadku. Ale to zdravie máme iba jedno. Takže treba to odhodiť, nebáť sa a prísť,“ vyzýva Marián Hossa.
„Tiež si myslím, že je to taká trošku tabu a nekomfortná zóna pre mužov, ale radšej prísť raz za rok a nech je všetko v poriadku, ako potom dobiehať a prejsť si oveľa, oveľa horšími vecami, ako je tá prehliadka. Nie je to nič nepríjemné. Absolvovali sme to. A budeme to absolvovať od tej 40-tky každý rok,“ dodáva Marián Gáborík.
Muži, využite pravidelnú urologickú prehliadku hradenú zo zdravotného poistenia
-
Všetci muži nad 50 rokov – raz za 3 roky štandardne, pokiaľ inak neurčí lekár.
-
Muži od 40. roku – raz za 3 roky alebo častejšie, ak sa v ich prvostupňovom mužskom príbuzenstve vyskytol karcinóm prostaty.
-
Na preventívnu prehliadku u urológa nie je potrebný výmenný lístok.
Chcete vedieť o rakovine prostaty viac? Potrebujete bližšie informácie o prevencii? Pacientska organizácia NIE RAKOVINE dlhodobo obhajuje práva onkologických pacientov a spolupracuje so špičkovými odborníkmi. Komplexné info o téme nájdete na www.nierakovine.sk.