Preventívka bez výhovoriek karcinóm
Stačí pár minút a môžete sa vyhnúť rakovine
Udalosti posledných dní nás utvrdzujú v tom, že rakovina sa nevyhýba mladým, starým, ale nerobí rozdiely ani medzi bežnými ľuďmi či aristokratmi. Riešením pre všetkých je prevencia, ktorá zachytí až 10 % onkologických ochorení vo včasnom štádiu, keď o nich pacient ešte ani len nevie.
09.04.2024
V článku sa dozviete:
- Odkedy je liek na rakovinu hrubého čreva preplácaný poisťovňou?
- Je krv v stolici signál rakoviny?
- Môže nám fyzická aktivita pomôcť znížiť riziko kolorektálneho karcinómu?
- Koľko životov ročne vie zachrániť skríning rakoviny hrubého čreva?
Hovoríte si, že odhalenie choroby v ranom štádiu nič nerieši? Mýlite sa, pretože takýto stav si síce vyžaduje liečbu, no po jej absolvovaní sa môžete vrátiť do plnohodnotného života. Pacient príde s pozitívnym testom. Lekári mu odstránia polypy a odchádza zdravý. Skvelá správa je, že dlho očakávaný liek na rakovinu hrubého čreva od marca 2024 už pacientom Všeobecná zdravotná poisťovňa plne prepláca.
Rakovina hrubého čreva
Na rakovinu hrubého čreva a konečníka ročne na Slovensku zomiera až 2 000 ľudí, v priemere 4 000 Slovákov si túto diagnózu každý rok vypočuje z úst svojho lekára. Alarmujúcim štatistikám by sa pritom dalo zabrániť včasnou diagnostikou a liečbou.
Kolorektálny karcinóm sa týka najmä ľudí po 50. roku života, údaje VšZP však ukazujú, že viac ako polovica prípadov rakoviny hrubého čreva je odhalená až po 70. roku života, pri rakovine konečníka je to po 60. roku života. Pacienti prichádzajú do ambulancií často v bolestiach, čo môže signalizovať už pokročilé štádium ochorenia. Skríning rakoviny hrubého čreva dokáže pritom zachrániť až 800 životov ročne.
Jediná rakovina, ktorá nemusí existovať
MUDr. Rudolf Hrčka, CSc., primár endoskopického oddelenia Gastroenterologickej kliniky SZU a UNB a zároveň vedúci skríningovej sekcie v Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti, hovorí:
„Keď rozmýšľam, ktoré onkologické ochorenie je ,vyliečiteľné´ prakticky už pri diagnostike, tak zmeny na koži medzi ne patria. Útvary na koži sú totiž ľahko prístupné a dajú sa rýchlo odstrániť, to je pravda. Pokiaľ však hovoríme o nádoroch, ktoré rastú v ľudskom tele, kolorektálny karcinóm je možno jediná rakovina, ktorá by vôbec nemusela existovať.“
Nezaslúžené prvenstvo
Slovensko sa vo výskyte rakoviny hrubého čreva nachádza celosvetovo na popredných priečkach, umierať na ňu by však nemusel takmer nikto. Vo veku 50 - 75 rokov majú zdraví ľudia bez príznakov každé dva roky možnosť nechať sa vyšetriť u všeobecného lekára testom na skryté krvácanie do stolice (TOKS) alebo raz za 10 rokov kolonoskopicky u gastroenterológa.
„Nie je potrebné udávať žiadne ťažkosti, poisťovňa hradí kolonoskopiu každému občanovi staršiemu ako 50 rokov raz za 10 rokov,“ vysvetľuje líderka pacientskej organizácie Euroapcolon a o.z. NIE RAKOVINE, Ing. Jana Pifflová Španková.
Pohyb, prevencia a včasná diagnostika zachraňujú životy
-
Fyzická aktivita významne prispieva k zníženiu rizika vzniku kolorektálneho karcinómu a iných vážnych ochorení.
-
Preventívna prehliadka spolu s TOKS a skríningová kolonoskopia sú kľúčom k včasnej diagnostike rakoviny hrubého čreva a konečníka.
-
Poznanie príznakov môže podporiť včasné stanovenie diagnózy a tým pádom zachytiť ochorenie včas.
Krv v stolici je varovný signál
Krvácanie z konečníka je vždy vážnym príznakom možného karcinómu hrubého čreva a konečníka. Nepodceňujte ho. Ak spozorujete buď jasne červenú, alebo veľmi tmavú krv v stolici, bez ohľadu na to, či je krvácanie sprevádzané bolesťou, alebo je bezbolestné, čím skôr navštívte svojho lekára a absolvujte kolonoskopické vyšetrenie.
Krvácanie môže byť spôsobené aj hemoroidmi. Vždy, keď zistíte krv v stolici, kontaktujte ihneď lekára, ktorý môže potvrdiť hemoroidy a vylúčiť iné – závažnejšie príčiny, a nastaviť u vás adekvátnu liečbu.
Kolorektálny karcinóm je možno jediná rakovina, ktorá by vôbec nemusela existovať.
Dobrá správa
Dlhoočakávaný liek na rakovinu hrubého čreva už preplácajú aj pacientom na Slovensku. Liek na karcinóm hrubého čreva, konečníka a žalúdka v pokročilom štádiu s účinnou látkou trifluridin/tipiracil bude štandardne uhrádzaný zo zdravotného poistenia už aj na Slovensku. Od 1. marca 2024 je dostupný aj pre našich pacientov.
6-ročný boj sa vyplatil
Po dlhodobom úsilí a tlaku lekárov, pacientov a pacientskych organizácií ministerka zdravotníctva odsúhlasila zaradenie lieku medzi kategorizované, a teda zdravotnými poisťovňami hradené lieky.
Napriek tomu, že liek je v určitom štádiu rakoviny hrubého čreva štandardnou terapeutickou alternatívou, na Slovensku nebol v minulosti kategorizovaný. Liek bol limitovane dostupný na tzv. výnimky a v niektorých prípadoch si finančne náročnú liečbu pacienti museli hradiť sami, čoho následkom bol nejeden zúfalý medializovaný prípad.
Liek sa používa, keď sa rakovina rozšíri do ďalších častí tela - metastázuje, alebo keď iné liečebné metódy neúčinkujú. Cieľom liečby je zabrániť rastu rakovinových buniek a stabilizácia prejavov s dobrou toleranciou. Už od 1. marca 2024 je liek dostupný každému pacientovi, ktorý ho potrebuje - aby už nikto nemusel byť odkázaný na výnimky.