Skríning rakoviny hrubého čreva už odhalil stovky pozitívnych nálezov
V národnom pátraní po kolorektálnom karcinóme potvrdili aj prípady rakoviny, napriek tomu majú mnohí Slováci test ešte stále doma na poličke.
14.05.2019
„Mnoho ľudí má v hrubom čreve polyp a ani o tom nevie. Ak začne krvácať, vy si nič nevšimnete, nevidíte, že máte v stolici krv, nechudnete, nemáte problémy s vyprázdňovaním, ale ten polyp sa vám časom môže zmeniť na nádor. Preto je potrebné objaviť ho ešte v tomto štádiu,“ opisuje nenápadný vývoj karcinómu počas exkurzie nadrozmernou maketou ľudského čreva vyliečený pacient Marián. Dnes podporuje osvetovú kampaň a účastníkom vysvetľuje, ako sa môžu pred týmto onkologickým ochorením chrániť.
Aj Marián si spravil test na skryté krvácanie v stolici, ktorý mu doslova zachránil život. Rovnaké testy rozposlali v januári tohto roka zdravotné poisťovne skupine 20 000 ľudí v rámci pilotného projektu skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka.
Potvrdené diagnózy
Podľa údajov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) si doposiaľ test, ktorý dokáže odhaliť mikroskopické krvácanie v stolici spravilo 2 048 jej poistencov. Pozitívny výsledok malo 267 z nich. To znamená, že v 13 percentách prípadov test potvrdil prítomnosť krvi. Tá môže naznačovať existenciu polypu, ale aj nádoru v hrubom čreve.
Pacientov s pozitívnym testom všeobecný lekár posiela na kolonoskopické vyšetrenie, ktoré zatiaľ absolvovalo 43 ľudí. „U desiatich kolonoskopia rakovinu hrubého čreva alebo konečníka naozaj potvrdila. Cena ľudského života sa nedá vyčísliť. Preto ak skríning včasným odhalením ochorenia preukázateľne prispel k záchrane ľudských životov, potvrdil svoju opodstatnenosť a VšZP ho bude podporovať,“ komentovala prvé výsledky skríningu generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková. Adresné pozývanie na skríning je totiž najúčinnejšia metóda na zisťovanie úplne vyliečiteľných štádií tohto ochorenia.
Máte test doma? Ešte stále si ho môžete urobiť
Výskyt rakoviny prudko stúpa s vekom. Podľa štatistík najväčšej zdravotnej poisťovne VšZP sa vlani na rakovinu hrubého čreva a konečníka liečilo takmer dvadsaťtisíc jej poistencov. Rizikovou skupinou, ktorá dostala domov poštou obálky s testom, sú najmä ľudia vo veku 50 až 74 rokov.
„Je dôležité nájsť si pár minút pre seba a test si urobiť,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. „Na základe testu vykonaného v rámci skríningu už bola diagnostikovaná rakovina. Povedzte, či tých pár minút z nášho času nestojí za to, že zažijem svadbu syna alebo dcéry, že budem vidieť vnúčence, že budem žiť.“
Na odobratie vzorky poistenci nepotrebujú nič viac než obsah zásielky. V nej majú skúmavku i návod, ako postupovať. Celý proces trvá pár minút. Obálku následne treba odniesť všeobecnému lekárovi.
Ako sa vyhnúť rakovine
Slovensko je na druhom mieste vo výskyte rakoviny hrubého čreva a konečníka v Európe. Väčšina slovenských pacientov navyše prichádza k lekárovi až keď je ochorenie v pokročilom štádiu, v dôsledku čoho zbytočne umiera vyše tritisíc ľudí ročne. Kolorektálny karcinóm je pritom rakovina, ktorá by vôbec nemusela existovať.
Polypy, ktoré sa môžu časom zvrhnúť na rakovinu sa, nazývajú adenómy. „Trvá asi desať rokov, kým z adenómov vznikne karcinóm. Zhruba 90 percent karcinómov má pôvod v adenómových polypoch. Preto je dôležité ich vidieť a odobrať. Prevažná väčšina sa dá endoskopicky odstrániť. Pacient príde s pozitívnym testom, my mu ich počas kolonoskopie nájdeme a počas niekoľkých minút odstránime. A v podstate sme ho vyliečili. Odchádza zdravý,“ vysvetlil MUDr. Rudolf Hrčka, primár endoskopického oddelenia Gastroenterologickej kliniky UNB, ktorý je vedúcim skríningovej sekcie Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti.
Ministerstvo zdravotníctva SR plánuje v budúcnosti skríning rozšíriť na celú populáciu. Na test, ktorým sa zisťuje okultné krvácanie v stolici, však majú ľudia nárok aj v rámci štandardnej prevencie. Ak ste neboli oslovení v skríningu, môžete sa obrátiť na svojho obvodného lekára. Všeobecná zdravotná poisťovňa sa dlhodobo systémovo venuje podpore prevencie najčastejšie sa vyskytujúcich civilizačných ochorení a tento test svojim poistencom uhrádza už o desať rokov skôr ako stanovuje zákon, a teda po dovŕšení štyridsiatky.