Čas alergií je tu: Ak ich neliečite, môžu viesť k astme
Jar je krásna, no zároveň ide o kľúčové obdobie roka pre sezónne alergie. Len čo rastliny začínajú uvoľňovať peľ, milióny ľudí so sennou nádchou smrkajú a kýchajú. Je možné alergie vyliečiť?
21.04.2023
V článku sa dozviete:
- ako sa prejavuje jarná alergia,
- čo je najväčším spúšťačom jarnej alergie,
- ako sa alergie podpisujú na našej psychike,
- ako prebieha vyšetrenie u špecialistu na alergie - alergológa.
Jar je ročné obdobie, ktoré väčšina ľudí víta s otvorenou náručou. Po zime a chladnom počasí sa konečne tešíme na teplo, slnko a kvitnúce stromy. Avšak, pre niektorých ľudí jarná sezóna prináša aj niečo menej príjemné - alergie. Tie rozdeľujeme na jarné, letné, jesenné, zimné a peľové. Všetky ovplyvňujú kvalitu nášho života, poďme sa však pozrieť na tie jarné. Ako sa prejavujú a ako ich môžeme liečiť?
Liek neexistuje
Neexistuje žiadny liek, ktorý by nás zázračne vyliečil. No môžete podniknúť kroky na obmedzenie či stlmenie jarných alergií, od medikamentov až po hygienické návyky v domácnosti. Jarná alergia je alergická reakcia na peľ rastlín, ktoré kvitnú v práve tomto období. Peľ sa šíri vo vzduchu a keď ho vdychujeme, náš imunitný systém môže zareagovať a spustiť alergickú reakciu. Medzi najbežnejšie alergény patria peľ z brezy, tráv, makovice, jelše a gaštan. Tieto rastliny kvitnú v rôznych časoch, takže alergie môžu trvať od februára do júna, v závislosti od miesta a typu rastlín.
Sila drobného zrniečka
Najväčším spúšťačom jarnej alergie je peľ. Stromy, trávy a buriny uvoľňujú tieto drobné zrnká do ovzdušia, aby oplodnili iné rastliny. Stačí, že ho vdýchne niekto, kto je alergický a spustí sa obranný mechanizmus tela. Imunitný systém mylne vníma peľ ako nebezpečenstvo a uvoľňuje protilátky, ktoré napádajú alergény. To vedie k odblokovaniu histamínov do krvi. Histamíny spúšťajú výtok z nosa, svrbenie očí a ďalšie príznaky, ktoré veľmi dobre poznáte, ak máte alergiu.
V prípade, že musíte ísť von, používajte ochranné pomôcky, ako sú napríklad respirátory.
Pomáha dážď, nepomáha vietor
Peľ dokáže cestovať na míle ďaleko, takže to nie je len o rastlinách, ktoré sa nachádzajú vo vašom okolí. Počty peľu bývajú obzvlášť vysoké počas veterných dní, kedy sa spomínané zrniečka vyvolávajúce kýchanie veľmi ľahko unášajú vzduchom. Daždivé dni, naopak, zmyjú všetky alergény a vám sa môže uľaviť. Peľ ale nie je jediným spúšťačom sezóny. S jarnými dažďami vo vašom dome aj mimo neho rastie viac plesní a jarné upratovanie rozprúdi roztoče v celom dome.
Symptómy
Medzi najbežnejšie príznaky jarných alergií patria kýchanie, tmavé kruhy pod očami, svrbenie v nose a hrdle, kašeľ, upchatý nos a výtoky, vodnaté oči, bolesti hlavy a únava. Niektorí ľudia sa cítia naozaj neustále unavení a majú ťažkosti s koncentráciou. Príznaky môžu trvať po celé jarné obdobie alebo sa vyskytujú iba počas niekoľkých týždňov. Jarné alergie potrápia aj našu psychiku. Majú vplyv na spánok, náladu a výkonnosť. Nie je nič výnimočné, ak sa cítite malátni, ba priam podráždení.
Diagnóza
Ako môžete zistiť, že sa to týka aj vás? Jedným z najlepších spôsobov je návšteva obvodného lekára. V rámci preventívnej prehliadky mu opíšete svoje príznaky, a ak uzná za vhodné, pošle vás k špecialistovi na alergie, k alergológovi, na testy. Alergológ využíva kožný test, ktorý zahŕňa pichnutie do povrchu kože malým množstvom alergénu, alebo injekciu rovnako malej vzorky zriedeného alergénu pod kožu vášho ramena, či chrbta.
Ak ste alergický na látku, vytvorí sa malý červený hrbolček (nazývaný podliatina alebo úľ). Ďalšia možnosť diagnózy je krvný test. Po zistení alergénu sa môže začať s liečbou.
Mohlo by vás zaujímať aj...
Čo potom?
Existuje niekoľko spôsobov, ako liečiť jarné alergie. Lieky s antihistaminikami sú najbežnejšou formou liečby. Ich sila spočíva v tom, že zmierňujú symptómy, ako sú svrbenie, kýchanie a slzenie očí. Dostupné sú napríklad vo forme tabliet, kvapiek do nosa alebo sprejov do úst. Iné lieky sú kortikosteroidy, ktoré sa tiež používajú na zmierňovanie symptómov alergie. Avšak, mali by ste ich užívať len krátkodobo (ak vám lekár neučí iné dávkovanie), pretože môžu mať nežiaduce účinky.
Nie je to len o liekoch
Okrem liekov sú aj iné spôsoby, ako zmierniť príznaky jarných alergií. Jedným z najdôležitejších je minimalizovať kontakt s alergénmi. Pokiaľ viete, na čo ste alergickí, snažte sa vyhýbať sa danému alergénu. Skúste sa napríklad strániť vonkajším aktivitám v čase, keď je množstvo peľu v ovzduší najvyššie. V prípade, že musíte ísť von, používajte ochranné pomôcky, ako sú napríklad respirátory.
Čistá domácnosť
Ďalším spôsobom ako minimalizovať kontakt s alergénmi, je udržiavať čistú aj vašu domácnosť. Siahnite po klimatizáciách s filtrom na peľ, pravidelne vetrajte a používajte vysávače s HEPA filtrami. Vo vlhkom prostredí sa peľ nešíri tak ľahko, preto je dôležité udržiavať vlhkosť v domácnosti na správnej úrovni. V neposlednom rade je dôležitá tiež zdravá strava a pravidelný pohyb. Zdravý životný štýl pomáha udržať náš imunitný systém v dobrej kondícii a znižovať symptómy alergií.
S dostatočnou starostlivosťou a prevenciou si budete môcť vychutnať krásu jari a celej jarnej sezóny naplno.