Viete, ako vidí váš škôlkar?
Ak sa porucha zraku zachytí až po šiestom roku života, pravdepodobnosť vyliečenia je veľmi malá.
17.10.2018
Deti sa väčšinou sťažujú na svoje zdravie až vtedy, keď ich niečo bolí alebo sa necítia komfortne. Žiadnemu rodičovi sa zrejme ešte nestalo, že by mu jeho malé dieťa zahlásilo, že má problém so zrakom. Dieťa totiž nevie, čo znamená „zle vidieť“, očné poruchy môže vyrovnať až do 4 - 5 dioptrií bez toho, aby to niekto spozoroval. Presne ako teraz už prváčik Paťko.
Zlé videnie nebolí
Paťkovi rodičia nikdy nevnímali, že by mal problém s očami, je hravé dieťa, nepotkýnal sa, neškúlil, všetky aktivity mu išli pekne, od ruky. „Je pravda, že občas na televízor pozeral zblízka, ale mysleli sme si, že ho len niečo viac zaujalo,“ priznáva sa mamička Martina. Málokedy chcel doma kresliť, ale rodičia usúdili, že v škôlke kreslia veľa, tak jednoducho nemá chuť maľovať aj doma, veď predsa robil toľko iných tvorivých kreatívnych činností. Paťkova škôlka sa zapojila do druhého ročníka projektu Zdravé oči už v škôlke, ktorý organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS). Hlavnou myšlienkou projektu je preventívny skríning zraku u detí vo veku od 3 do 6 rokov. Toto sa deje pomocou autorefraktometra rýchlo, bezkontaktne a bezbolestne, v známom prostredí škôlky.
Oči skontrolované za tri sekundy
Koordinátor merania príde v stanovený čas do škôlky, do rúk chytí prístroj pripomínajúci väčší fotoaparát a každé dieťa skontroluje na diaľku, zo vzdialenosti jedného metra. Stačí sa pozrieť na „smajlíka“ na displeji, prístroj do pár sekúnd zmeria hodnoty a vyškolený pracovník vyhodnotí, či je obraz, ktorý dieťa vidí, v poriadku. „Každé dieťa dostane po meraní certifikát pre rodiča, kde sa ten dozvie, či boli zmerané parametre v poriadku. V prípade odchýlky rodič môže priamo s certifikátom navštíviť detského očného lekára. Minulý rok sme zmerali zrak 15 072 deťom a odporúčanie sme vydali 2 098 škôlkarom, čo je 14 % z celkového počtu zmeraných detí,“ hovorí Ing. Tatiana Winterová, riaditeľka ÚNSS. Novinkou pri meraní je v treťom ročníku projektu aj použitie špeciálnych testov zvaných optotypy, ako doplnkové vyšetrenie u tých detí, ktorým vyšla odchýlka. Dá sa nimi skontrolovať ostrosť zraku a stereovidenie.
Prevencia je, ale projekt jej napomáha
Detské očko sa dokáže rôznymi technikami prispôsobovať poruche zraku, no najväčší nápor na zrak nastáva s nástupom do školy. Vtedy je už na zrak kladený väčší dôraz, dieťa sa musí sústrediť, pozerať na tabuľu i do zošita. Keď sa porucha zraku zachytí až po šiestom roku života, pravdepodobnosť vyliečenia je veľmi malá, niekedy až nulová. Aj keď orientačne sa zrak detí vyšetruje na preventívnych prehliadkach u pediatra, stále zostáva časť detí, u ktorých sa chyby zraku nezachytia. „Keď pediater počas preventívnej prehliadky zistí odchýlku od normy, pošle dieťa k oftalmológovi na odborné vyšetrenie. Táto spolupráca je osvedčená a funguje. No stane sa, prevažne u detí vo veku do 4 rokov, že niektoré nespolupracujú, vyšetrenie vnímajú ako nepríjemné, alebo práve nemajú svoj deň. Tu je vynikajúcim riešením práve toto skríningové vyšetrenie,“ vysvetľuje MUDr. Beáta Bušányová, PhD., MBA, odborná garantka projektu Zdravé oči už v škôlke, primárka Kliniky detskej oftalmológie NÚDCH.
Včasná korekcia zraku veľmi prospeje
Paťkova mama spomína: „Keď som sa dozvedela o projekte Zdravé oči už v škôlke, povedala som si, že určite chcem, aby sa na Paťkove oči pozreli odborníci. Na ďalší rok mal ísť do školy a ja som chcela mať istotu, že môj syn má zrak v poriadku.“ Chlapčekovi však zistili astigmatizmus a hypermetropiu, na jednom očku mu namerali štyri dioptrie a na druhom tri. Mamička nečakala ani chvíľu a synčekovi vybavila vyšetrenie u detskej oftalmologičky, ktoré diagnózu potvrdilo. Astigmatizmus je spôsobený nepravidelným zakrivením rohovky, dôsledkom čoho dieťa vidí neostro a deformovane. Paťko dostal okuliare, s ktorými sa po pár dňoch skamarátil natoľko, že ich nosí vždy a všade. „Nedávno som ho objavila stáť pod sprchou a okuliariky mal samozrejme na sebe. Chcel v nich dokonca aj spávať a neskladá si ich ani pri športe. Minule v nich robil saltá na gymnastike,“ usmieva sa Martina. Projekt funguje vďaka partnerovi, občianskemu združeniu, ktoré pôsobí pri istom obchodnom potravinovom reťazci a už tretí rok prispieva na realizáciu meraní. Každý rok si dáva za cieľ skontrolovať zrak vyššiemu počtu detí. V tomto ročníku ich bude až 20 000. Prihlasovanie a registrácia do tretieho ročníka projektu Zdravé oči už v škôlke bola spustená symbolicky v Svetový deň bielej palice, 15. októbra o 15:10 na stránke projektu.