Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Aktuality

13 najčastejších chýb, ktorými si ničíte zuby

Zubárov sa bojíme z dvoch dôvodov. Strach z bolesti a obava, že u nich necháme polovicu výplaty. Vhodnou starostlivosťou o zuby sa ale môžete zubárom vyhnúť.

23.09.2024

13 najčastejších chýb, ktorými si ničíte zuby

Pandémia a s ňou súvisiace lockdowny zasiahli naše životy po každej stránke. Podpísali sa dokonca aj na tom, ako často navštevujeme zubárov. Hoci ľudia vo všeobecnosti podstupujú návštevy u zubárov s klesajúcou tendenciou, od roku 2020 bol zaznamenaný výrazný pokles. Pri starostlivosti o zuby robíme zaužívané chyby, ktoré môžu stav nášho chrupu ešte zhoršiť. Poďme si vymenovať trinásť najčastejších chýb, ktoré robí väčšina z nás.

1.       Čistíte si zuby príliš krátko

Nedostatočný čas strávený čistením zubov je bežný problém – ráno sa ponáhľame do práce, večer sme zas unavení. Odborníci uvádzajú, že účinné odstránenie čiastočiek jedla, povlaku a baktérií z povrchu zubov trvá približne 2 minúty. Doprajte si čas a zapamätajte si, že čistenie zubov po dobu 2 minút je kľúčové.

2.       Čistíte si zuby ihneď po jedle

Ak ste príliš horliví a ihneď po jedle vyhľadávate kúpeľňu, kde by ste si vyčistili zuby, nerobíte dobre. Celá alchýmia sa ukrýva v tom, že vrstva skloviny vašich zubov zmäkne, keď jete jedlo. V prípade, že si čistíte zuby bezprostredne po jedle, je vysoko pravdepodobné, že dôjde k poškodeniu skloviny. Po jedle preto počkajte 30 až 60 minút, kým si umyjete zuby, aby ste predišli poškodeniu zubnej skloviny.

3.       Ako skladujete zubnú kefku?

Je dôležité, aby ste zubnú kefku správne skladovali, aby ste predišli poškodeniu zubov. Pýtate sa, čo to má spoločné? Ak skladujete zubnú kefku v zásuvke, nie vo zvislej polohe, pravdepodobne sa v nej budú množiť baktérie. Dbajte na to, aby ste zubnú kefku skladovali vo zvislej polohe, aby mohla dôkladne vyschnúť bez toho, aby sa urýchlil rast baktérií.

4.       Nemeníte si zubnú kefku

Zostaňme ešte pri kefke, vymieňate si ju pravidelne? Staršia zubná kefka nečistí zuby už tak efektívne, ako keď bola nová. Vymieňajte si zubnú kefku alebo hlavicu každé 3 – 4 mesiace. Pokiaľ ste prekonali chorobu, vymeňte si ju tiež. Zubná kefka má vaše zuby vyčistiť, nie roznášať baktérie.

5.       Čistíte si zuby príliš tvrdo

Občas môžete nadobudnúť pocit, že keď pritlačíte, odstránite si viac špiny. Nie je to tak. Príliš silné čistenie spôsobuje značné poškodenie vrstvy skloviny vašich zubov. Pri čistení je dôležité byť jemný. Účinné odstránenie častíc z povrchu zubov naozaj nevyžaduje veľký tlak.

6.       Raz denne je málo

Je mimoriadne dôležité zabezpečiť, aby ste si zuby čistili dvakrát denne. Baktérie sa totiž hromadia na zuboch cez noc. Keď túto baktériu neodstránite hneď ráno, môže poškodiť vaše zuby počas celého dňa. To isté platí o čistení zubov večer. Pred večerným spaním je dôležité zo zubov odstrániť baktérie, čiastočky jedla a zubný povlak.

7.       Nesprávna zubná kefka

Rôzne druhy zubných kefiek nie sú marketingovým ťahom. Napríklad zubné kefky s tvrdými štetinami majú tendenciu poškodiť vrstvu skloviny vašich zubov. Často je lepšie rozhodnúť sa pre tie s mäkkými štetinami, pokiaľ neexistuje konkrétny dôvod na použitie zubnej kefky s tvrdými štetinami. Okrem toho sa musíte rozhodnúť, či chcete používať elektrickú, alebo manuálnu zubnú kefku. Váš zubný lekár vám môže poskytnúť vynikajúce rady týkajúce sa najlepšieho druhu zubnej kefky konkrétne pre vaše zuby.

8.       Vynechávate medzizubné priestory

Sú určité oblasti, napríklad medzi zubami, kam sa zubná kefka jednoducho nedostane. Jediným spôsobom ako účinne odstrániť zvyšky jedla, je čistenie zubnou niťou či medzizubnými kefkami. Keď vynecháte používanie zubnej nite, umožníte, aby sa nečistoty hromadili medzi zubami, čo môže viesť k závažným problémom so zdravím ústnej dutiny.

9.       Jete veľa cukru

Toto ste určite nechceli počuť, však? Jedenie cukru má tendenciu poskytovať palivo baktériám. To im umožňuje rýchlo sa hromadiť. Pokiaľ jete pravidelne veľké množstvo cukru, pravdepodobne to povedie ku kazeniu zubov. Nie je to teda len mýtus z detstva, zníženie spotreby cukru je prospešné (okrem iného) aj pre zuby.

10.   Zabúdate piť čistú vodu

Univerzálna rada od akéhokoľvek odborníka znie: Pite veľa vody. Zostať hydratovaný vedie ale aj k ochrane zdravia vašich zubov. Pravidelné pitie vody pomáha vyplavovať čiastočky jedla a baktérie zo zubov. Dehydratácia vedie k suchu v ústach. Sucho v ústach zase vytvára prostredie, v ktorom sa dobre darí baktériám, čo môže viesť k značnému poškodeniu zubov.

11.   Vynechávate návštevu u zubára

Pravidelné návštevy u zubára znižujú pravdepodobnosť závažných problémov. Problémom je vždy lepšie predchádzať, ako ich riešiť, už keď nastanú. 

12.   Ústna voda nenahradí zubnú niť

Ústna voda je skvelý pomocník, doplnok, ktorý posilňuje zuby a vyplavuje škodlivé častice z úst. To však neznamená, že sa dá použiť ako náhrada zubnej nite. Je dôležité pravidelne používať zubnú niť, aj keď sa rozhodnete používať ústnu vodu.

13.   Cmúľanie palca a cumlíky

Veľa prehreškov robíme už pri detičkách. Práve spomínané cmúľanie sa podpisuje na deformácii detského chrupu. Je preto veľmi dôležité sledovať zlozvyky a pri ich pretrvávaní konzultovať problém s klinickým logopédom, ktorý svojou liečbou motivuje pacienta a vhodne zvolenými liečebnými postupmi vedie dieťa k správnym návykom. 

Úsmev je ozdoba tváre, ktorá každému spríjemní deň. Mať však zdravý úsmev je o niečo dôležitejšie. Starajte sa oň denne i takými úkonmi, že sa odnaučíte hrýzť si nechty. Zabránite tak nadmernému namáhaniu zubov.  

Zaujali vás tieto články?