Rakovina pankreasu: 10 varovných príznakov, ktoré možno prehliadate
Osem z desiatich pacientov príde neskoro. Symptómom je aj chudnutie či problémy s trávením.
14.11.2018
Rakovina pankreasu je siedme najčastejšie onkologické ochorenie a štvrtá najčastejšia príčina úmrtia na onkologické ochorenie. Každý deň pribudne na svete 1 250 pacientov s touto diagnózou, denne na ňu 905 ľudí zomrie. V roku 2017 sa na rakovinu pankreasu liečilo 3 445 poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Osem z desiatich pacientov pritom príde k lekárovi neskoro. Chorí totiž väčšinou netušia, že za bližšie nešpecifikovanými ťažkosťami ako je nevoľnosť, chudnutie, či depresívna nálada môže stáť chorý pankreas. Taký prípad bola aj Katarína Lamperová.
Dlhá diagnostika
„Ochorenie mi definitívne diagnostikovali až vtedy, keď som ožltla. Predošlé príznaky boli bolesti chrbta a zvýšený cukor na lačno. Diabetologička mi povedala, že mám držať diétu, lebo to môže byť začínajúca cukrovka. S bolesťami chrbta som chodila k neurológovi, ktorý mi dával obstreky a infúzie na uvoľnenie svalstva. Ani jedného lekára nenapadlo, aby ma poslali na nejaké zobrazovacie vyšetrenie, ktoré by možno preukázalo ochorenie skôr, ako prišli metastázy.“ Katarína mala metastázy v pečeni. Najskôr absolvovala približne polročnú liečbu chemoterapiou, ktorá zabrala. Vďaka tomuto prvému úspechu sa podujali lekári v Národnom onkologickom ústave v Bratislave pacientku operovať. „Šlo o neštandardný výkon, takéto prípady s metastázami sa už zvyčajne vo svete neoperujú. Operácia bola úspešná, neskôr prišli náročné komplikácie, dnes som v remisii. A dúfam, že to tak už ostane.“
Prvé príznaky, vrátane nadmerného potenia, mala takmer rok. „Aj to som riešila, poslali ma na vyšetrenie štítnej žľazy.“ Liečbu chemoterapiou napokon začala tento rok v januári. Dnes je zázrak, že tu stojí. „Za trištvrte roka som dvakrát skoro zomrela, ale som napriek tomu tu. Komplikácie po 9,5 hodinovej operácii boli naozaj vážne. Došlo k abscesu pečene, obojstrannému zlyhaniu pľúc a otrave krvi, čiže sepse. Na ÁRE som bola tri týždne, bojovala som a zvládla som to. Teraz je všetko v poriadku,“ vraví mama dvoch tínedžeriek, ktorá svoju štyridsiatku oslávila v nemocnici. Psychicky jej veľmi pomáhalo okolie a jej deti, ktoré, ako hovorí, sú jej budúcnosťou a dôvodom, prečo tu chce ostať. „Dúfam, že sa čo najskôr zaradím do bežného života. Každý mesiac chodím na krvné testy, ktoré by mali preukázať, či choroba prepukla, alebo je to stále v remisii. Som tu taká rarita.“
Časté recidívy
„Bojujeme o každého pacienta. Chodia neskoro, polovica už má metastázy,“ povedal MUDr. Jozef Dolník z Národného onkologického ústavu v Bratislave, ktorý operoval aj pani Katarínu. Odborníci sa zhodujú, že rakovina pankreasu je veľký medicínsky aj spoločenský problém. Pacienti často absolvujú množstvo iných vyšetrení, než padne podozrenie na rakovinu pankreasu. Najspoľahlivejšou diagnostickou metódou je pritom cielené CT.
Viete, že lekár sa vám môže venovať viac? VšZP rozširuje obsah preventívnych vyšetrení.
„Pankreas leží za žalúdkom pred chrbticou. Pomáha telu využívať a ukladať energiu z jedla produkciou hormónov, ktoré kontrolujú hladinu cukru v krvi a trávacich enzýmov, ktoré rozkladajú jedlo. Rakovina pankreasu nastáva, keď v ňom abnormálne bunky začnú formovať tkanivo tumoru,“ informoval chirurg.
Symptómy ochorenia môžu podľa odborníka zahŕňat’ úbytok na váhe, bolesť chrbta, bolesť brucha, žltú pokožku alebo oči, problémy s trávením, zmeny vo sfarbení stolice, diabetes a únavu. V rannej fáze ochorenia sa tieto symptómy nemusia objavovať vôbec, neskôr sa nemusia objaviť naraz a môžu priebežne odoznievať. Dôležité je nechať sa včas vyšetriť.
Zuzana Záhorská z Nitry len pred niekoľkými mesiacmi prišla o svojho otca. „Mal by šesťdesiat rokov. V minulosti trpel na žalúdočné vredy, ťažkostiam s trávením či bolestiam teda spočiatku nepripisoval zvláštny význam. Až keď sa na to teraz pozerám spätne, vidím, že mal aj ďalšie príznaky rakoviny,“ povedala dcéra, ktorá verí, že upozorňovanie na existenciu tohto ochorenia pomôže ostatným.
„Jedinou dnes známou liečbou na tento typ rakoviny je úplné chirurgické odstránenie tumoru, ktoré však vieme ponúknuť len obmedzenému počtu pacientov. Čo čaká pacienta po operácii? Rakovina pankreasu je systémové ochorenie, ktoré si vyžaduje komplexnú liečbu. Na Slovensku je možná chirurgická liečba v kombinácii s chemoterapiou. V USA tieto kombinujú aj s rádioterapiou, ktorá však podľa štatistických údajov dramatický nezvyšuje úspešnosť liečby,“ zhodnotil lekár. Aj pacienti po operácii však čelia recidívam a ich prognózy nie sú optimistické.
- 40% má pri prvej diagnostike metastázy s odhadovaným prežívaním len 3-6 mesiacov
- 40% diagnostikovaných karcinómov je lokálne pokročilých s prežívaním 8-12 mesiacov
- U 20% pacientov pripadá do úvahy chirurgická liečba, pričom 10-30% pacientov s resekciou sa dožíva 5 rokov
Horúca mapa
15. november je Svetový deň rakoviny pankreasu. Symbolicky na fialovo budú nasvietné viaceré svetové dominanty, k Eiffelovej veži v Paríži či Opere v Sydney sa pridá aj Bratislavský hrad, Most SNP v Bratislave, Dóm sv. Alžbety v Košiciach či Divadlo Andreja Bagara v Nitre.
„Pre lepšiu informovanosť a poznanie celkovej situácie i rozdielov v prístupoch v jednotlivých krajinách Európy na Svetový deň karcinómu pankreasu uvádzame Horúcu mapu karcinómu pankreasu, ktorá reálne mapuje celkovú situáciu v Európe a u nás. Vznikla za aktívnej účasti o.z. Nie rakovine v medzinárodnej spolupráci v Pancreatic Cancer Europe, ktorej sme členom,“ uviedla Jana Pifflová Španková z pacientskej aliancie Nie rakovine.
Kliknite na interaktívnu mapu a pozrite si, ako sme na tom v porovnaní s inými krajinami.
10 varovných príznakov
Včasná diagnostika prináša lepšie možnosti liečby. Sledujte signály svojho tela. Organizácia Nie rakovine odporúča spozornieť pri nasledovných príznakoch:
- Depresia: Po diagnóze rakoviny často nasledujú pocity depresie, ale v prípade rakoviny pankreasu môže byť depresia jedným so symptómov tejto diagnózy..
- Žltačka: Hromadenie žlče spôsobí, že pokožka a očné bielka sa sfarbia dožlta. Môže ju sprevádzať svrbenie a tmavo zafarbený moč.
- Nevoľnosť: Pocity nevoľnosti môžu vznikať z rôznych dôvodov. Nádor môže blokovať žlčovod alebo tlačiť na dvanástnik, spôsobovať ju môže aj zápal v okolitej oblasti alebo žltačka.
- Bolesti brucha: Často začínajú pocitmi nepohodlia alebo bolesťou v bruchu, ktorá vystreľuje do chrbta. Bolesť sa môže zhoršovať po jedle alebo poležiačky. Postupne pretrváva.
- Nevysvetliteľná strata hmotnosti: Telo spaľuje viac kalórií ako obvykle. Príznakom môže byť aj znížená chuť do jedla, alebo preferovanie len niektorých potravín. Chudnutie zapríčiňuje predovšetkým zmena metabolizmu bielkovín. Strata hmotnosti nemusí byť sprevádzaná výraznými bolesťami.
- Pretrvávajúca hnačka: Vyprázdňovanie šesť alebo viackrát denne môže byť príznakom vážnejšieho ochorenia, aj keď príčinou nie je rakovina pankreasu.
- Ílovitá stolica: Príznakom môže byť mastná, svetlá stolica s hnilobným zápachom. Príčinou môže byť upchatie žlčovodu v dôsledku nádoru v pankrease.
- Bolesti v krížovej časti chrbta: Asi u 7 z 10 ľudí s karcinómom pankreasu je prvým dôvodom návštevy lekára bolesť chrbta. Ak sa nádor nachádza v tele alebo na chvoste pankreasu, vyvíja tlak na nervy.
- Rozvoj alebo zhoršenie diabetes mellitus bez zvýšenia telesnej hmotnosti: Nádor ničí bunky pankreasu, ktoré produkujú inzulín, čo môže viesť k vzniku diabetes mellitus. Príznaky sú rozmazané videnie, extrémna únava, pomalé hojenie rán, neustály pocit smädu a hladu.
- Hlboká žilová trombóza: Dýchavičnosť alebo bolesť môže byť spôsobená krvnými zrazeninami v hlbokých žilách nôh, panvy a ramien ako dôsledok komplikácií rakoviny pankreasu.
Pokiaľ sa u vás prejavia dva a viac z týchto symptómov, navštívte svojho lekára. Tieto symptómy môžu indikovať karcinóm pankreasu, odporúča pacientska aliancia Nie rakovine.