Rok prevencie: 10 najčastejších diagnóz, ktoré môže odhaliť preventívna prehliadka
Záujem o preventívne prehliadky je malý, ministerstvo štartuje Rok prevencie. Okrem bezplatných prehliadok majú obyvatelia možnosť využívať poradne zdravia.
04.12.2018
Poistenci majú zo zákona nárok na bezplatnú preventívnu prehliadku u všeobecného lekára pre dospelých, zubára, gynekológa, urológa, gastroenterológa a u pediatra. Vlani však absolvovalo preventívnu prehliadku u všeobecného lekára len necelých 40 percent poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Záujem o preventívne prehliadky aj u špecialistov je pomerne nízky. Podľa Ministerstva zdravotníctva SR to nestačí na to, aby sa znížil výskyt takzvaných odvrátiteľných úmrtí. Včera preto ohlásilo, že od nového roka štartuje Rok prevencie.
Cukrovka aj rakovina
Cieľom je zvýšiť záujem o prevenciu u obyvateľstva a zároveň podporiť zodpovednosť za vlastné zdravie, presadzovať aktívny prístup k zdravému životnému štýlu a zvýšiť kvalitu života. „Len málo ľudí má záujem o svoje zdravie a o prevenciu. Vysoký krvný tlak nebolí, vysoký cholesterol, ani zvýšený cukor nebolí. Je veľmi podstatné ísť k lekárovi už v počiatočných štádiách a riešiť to. Zasiahnuť čím skôr, kedy kvalita života aj po diagnostikovaní ochorenia ostáva pri dodržiavaní terapeutického režimu ešte veľmi dobrá,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Ministerstvo chce vzdelávať verejnosť napríklad formou seminárov či diskusií a prostredníctvom informačných letákov.
„Preventívnu prehliadku by som prirovnala k servisnej prehliadke auta. Na tú si každý nájde čas, lebo nedbanlivosť by ho mohla stáť doslova život. Tak je to aj s preventívnymi prehliadkami. Auto je zložitý stroj, ale ľudské telo je oveľa zložitejšie,“ apeluje na verejnosť hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo MUDr. Jana Bendová. Urobiť si jeden deň voľna a prísť na prehliadku k lekárovi nie je strata času, ale investícia do vlastného zdravia. „Nejde len o to, aby sme žili sto rokov, ale najmä o to, v akej kvalite život prežijeme. Či ste pacient s amputovanými končatinami alebo žijete v plnom zdraví až do osemdesiatky.“
Lekárka sa podľa svojich slov stretáva s pacientmi, ktorí sa pravidelným preventívnym prehliadkam vyhýbajú, pretože radšej nechcú vedieť, ak niečo nie je v poriadku. „Žiaľ, sú to zvyčajne tí najrizikovejší pacienti – napríklad obézni fajčiari s neliečeným krvným tlakom a vysokým cholesterolom. Tí, ktorí sa o svoje zdravie začnú zaujímať až vtedy, keď ich zaskočí prvý infarkt alebo mozgová porážka. To je však už zvyčajne neskoro,“ dodala.
Nárok na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára pre dospelých majú ľudia každé dva roky. Evidovaní darcovia krvi, orgánov alebo tkanív majú na toto vyšetrenie nárok každý rok.
10 najčastejších diagnóz, ktoré môže odhaliť preventívna prehliadka:
- cukrovka,
- chudokrvnosť,
- vysoký krvný tlak,
- nadváha a obezita,
- porucha funkcie obličiek,
- zápal v močových cestách,
- porucha srdcového rytmu,
- zvýšená hladina cholesterolu,
- rakovina hrubého čreva.
Čo čaká pacienta počas preventívnej prehliadky u všeobecného lekára? „Zmeranie tlaku, tepu, odmeranie hmotnosti, samotné vyšetrenie lekárom, zhodnotenie rizikových predispozícií, odber krvi a vyšetrenie moču. Ďalší postup závisí aj od veku,“ vraví MUDr. Bendová. Napríklad po štyridsiatke majú poistenci nárok na vyšetrenie EKG. Pozrite si kompletný obsah preventívnych prehliadok a očkovaní.
Poradne zdravia sú zadarmo
Na Slovensku okrem toho fungujú už 25 rokov bezplatné poradne zdravia. Sú zriadené pri každom regionálnom úrade verejného zdravotníctva, dokopy je ich 37. Vlani v nich vyšetrili takmer desaťtisíc ľudí. Necelých 70 percent z nich nepoznalo hodnotu svojho krvného tlaku, pričom hypertenziu zistili približne u tretiny ľudí, ktorí boli na vyšetrení v poradni prvýkrát. Išlo najmä o mužov v produktívnom veku. Viac ako 40 percent zas malo zvýšenú hladinu cholesterolu, väčšinou to boli ženy.
„Ľudia tu majú dostatočný časový priestor na prekonzultovanie svojho zdravotného stavu. Poradenstvo pozostáva z vyšetrenia hlavných rizikových faktorov. Okrem toho robíme aj mobilné výjazdové poradne,“ povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas. „Spolupracujeme napríklad s kardiologickou spoločnosťou, špeciálnym tlakomerom vieme zaznamenať predsieňovú fibriláciu, ktorá je jedným z rizikových faktorov mozgovej príhody,“ vraví MUDr. Alžbeta Béderová z poradne zdravia. Ak máte záujem o vyšetrenie, je dobré sa dopredu ohlásiť. Poradne sú každý deň, okrem termínov, kedy majú výjazdy a prednášky.
Podpore prevencie najčastejšie sa vyskytujúcich civilizačných ochorení sa dlhodobo a systémovo venuje aj Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá motivuje v starostlivosti o zdravie aj svojich poistencov. Prostredníctvom eventov po celom Slovensku aj v spolupráci s pracovníkmi Poradne zdravia pri Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Bratislave ponúka všetkým návštevníkom možnosť absolvovať viaceré merania, zamerané na sledovanie rizikových faktorov rôznych ochorení.
K najvýznamnejším patrí Deň pre vaše zdravie, v rámci ktorého sa na celom Slovensku k 30. 9. 2018 zrealizovalo 186 podujatí. Tento rok bol zameraný na prevenciu rakoviny hrubého čreva, rozdalo sa 2 500 testov na okultné (skryté) krvácanie. Ide o bezbolestné vyšetrenie zamerané na zistenie skrytého krvácania v stolici, ktoré môže včas odhaliť rakovinu hrubého čreva a konečníka. Celkovo sa vykonalo sa takmer 54 000 meraní a vyšetrení. Medzi nimi je i komplexná analýza ľudského tela vrátane merania hmotnosti, percenta telesného tuku, vody v tele, či BMI indexu. Nechýbajú ani merania hladiny cukru, cholesterolu, triglyceridov a ďalšie.