Držanie tela je spôsob, akým sa organizmus vyrovnáva s gravitáciou a udržiava rovnováhu tela. Každý z nás je individuálny, a teda nie všetci máme držanie tela rovnaké. Ako určitý štandard sa však udáva ideálny stoj. Môžete si ho vyskúšať. Vyzerá takto:
- dolné končatiny sú pri sebe,
- kolenné a bedrové kĺby sú nenásilne natiahnuté,
- panva postavená tak, aby ťažisko trupu bolo nad bedrovými kĺbmi zhruba vo výške prvého a druhého krížového stavca,
- chrbtica má byť plynulo zakrivená,
- ramená spustené dole,
- lopatky plocho položené na rebrách a mierne pritiahnuté k chrbtici,
- hlava je postavená tak, že pozeráme rovno pred seba.
Držanie tela je komplexný pojem, ale napriek tomu sa tu uplatňujú určité mechanizmy: postavenie hlavy, zakrivenie chrbtice, sklon panvy, postavenie dolných končatín a klenba nohy. Všetky tieto jednotlivé zložky sú dôležité nielen pre zdravý chrbát.
Ak chcete zistiť, či stojíte, respektíve sedíte, tak, aby to bolo čo najbližšie tomuto anatomickému nastaveniu, stačí, keď si za chrbtom chytíte akúkoľvek palicu alebo nástavec na metlu. Jednou rukou si chyťte palicu tak, že sa ruka nachádza za vaším driekom. Následne by sa vám mala palica súčasne dotýkať temena hlavy, hrudnej časti chrbtice a panvy v hornej časti zadku. Táto poloha by vám nemala spôsobovať žiadne bolesti alebo ťažkosti s jej udržaním. V každej časti by ohnutie malo byť mierne a nemali by ste dosiahnuť napríklad v driekovej časti chrbtice extrémne prehnutie smerom dovnútra (lordózu).
Následne si môžete vyskúšať jednoduchý predklon, aby ste zistili, či ste schopní behom pohybu udržať toto zakrivenie chrbtice. V našom prípade sme si ako doplnok zvolili bremeno, ktoré sme sa pokúsili dočiahnuť s takto napriamenou chrbticou.