Zázračný pamajorán
Výnimočná bylinka vhodná pri kašli, tlmí bolesť zubov, kĺbov, pomáha pri bolestivej menštruácii a zlepšuje náladu!
12.06.2018
Nepatrí len na pizzu! Jeho potenciál je omnoho väčší. Pamajorán obyčajný (Origanum vulgare) pozná asi každý, minimálne ako koreninu pod názvom oregano, ktorá nesmie chýbať v stredomorskej kuchyni. A to najmä vďaka priaznivým účinkom na tráviaci trakt. Už Egypťania používali pamajorán na dezinfekciu a konzervovanie. Silica pôsobí antisepticky, antibakteriálne a antimykoticky. Zápar z vňate podporuje potenie, má močopudný účinok a najmä napomáha vykašliavaniu. Nepomýľte si ho s majoránom, ktorý vonia podobne a v slovenskej kuchyni ho používame do gulášov či harule. „Najčastejšie sa používa vo forme záparu, teda čaju. Na kožné mykózy, zápaly alebo aj pri modrinách sa zvonka používa zriedená silica, pričom zriedenie by malo byť v pomere 1:2 a viac. Čistá silica sa nesmie aplikovať priamo na kožu alebo sliznicu, lebo môže mať silne dráždivý až leptavý účinok!“ varuje odborníčka, farmaceutka Silvia Fialová, ktorá je spoluautorkou knihy Fytoterapia v súčasnej medicíne. Pacientom s citlivou pokožkou a malým deťom do dvoch rokov sa prípravky s obsahom silice pamajoránu neodporúčajú vôbec.
Ako si pripraviť čaj?
Päť gramov sušenej rastliny (1 polievkovú lyžicu) zalejte vriacou vodou, nechajte lúhovať 10 minút. Užíva sa 2-3 razy denne. Ak užívate železo, nechajte odstup medzi užívaním pamajoránového čaju a železa aspoň dve hodiny.
Kedy môžete pamajorán vyskúšať?
- Chrípka a kašeľ: pamajorán je účinným pri bolestiach hrdla, zápale priedušiek, zmierňuje symptómy chrípky a prechladnutia.
- Zuby: pri bolestiach zubov a zápaloch ústnej dutiny sa odporúča žuť čerstvé listy.
- Kĺby: pri reumatických ťažkostiach, bolestiach kĺbov a svalov sa využíva protizápalový a analgetický účinok rastliny.
- Žalúdok: odstraňuje žalúdočné a iné tráviace ťažkosti.
- Bolesti: uvoľňuje kŕče hladkého svalstva, odporúča sa preto pri menštruačných bolestiach, bolesti hlavy a kŕčovitých záchvatoch.
- Nespavosť a slabosť: pamajorán je súčasťou prípravkov na upokojenie a proti nespavosti, preto by sa mali vyššie dávky užívať opatrne. Zlepšuje tiež náladu a pôsobí aj ako mierne antidepresívum. Je vhodný pri nervovej slabosti a vyčerpanosti organizmu, dokonca aj pri sexuálnych poruchách.
- Srdce: rastlina sa môže používať aj pri srdcovej nedostatočnosti, prehlbuje kontrakciu myokardu a zlepšuje srdcový prietok. V ľudovom liečiteľstve sa odporúča ako podporný prostriedok pre pacientov s angina pectoris.
- Plesne: pamajorán má silný antikandidózny účinok, môžete ho vyskúšať vo forme kúpeľov ak trpíte vaginálnymi ale aj inými mykózami, ako sú atletická noha, kvasinkové infekcie či mykózy vlasovej pokožky.
Zdroj: Koštálová D., Fialová S., Račková L.: Fytoterapia v súčasnej medicíne, 2012.