Veľké problémy malých očí: Ako chrániť zrak detí na dovolenke
Deti by sa extrémnemu slnečnému žiareniu nemali vystavovať. Oči chráňte prednostne šiltom, pobytom v tieni alebo pod slnečníkom
08.06.2018
Zapálené spojivky, slzenie, červené oči, plač. Aj tak môže skončiť vytúžená dovolenka s malými deťmi. Stačí, že na pláži dlhšie hľadáte tieň, šplechnete si slanú vodu do tváre, zafúka vietor a vy si nestihnete odvrátiť tvár, alebo jednoducho vaše dieťa vylezie z mora a rovno padne nosom dolu do piesku. Ako správne chrániť a ošetrovať detské oči?
„Malé deti by sa extrémnemu slnečnému žiareniu prakticky nemali vystavovať. Oči môžete chrániť tým, že dieťatko má pokrývku hlavy so šiltom, je v tieni v kočíku alebo, ak ste pri mori, tak pod slnečníkom,“ vysvetľuje primárka Kliniky detskej oftalmológie v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave MUDr. Beáta Bušányová.
Slnečné okuliare len na parádu? Nekvalitné kúsky kazia oči
Dieťa by sa podľa očnej lekárky v lete nemalo pohybovať na ostrom slnečnom svetle najmä od jedenástej do šestnástej hodiny. Ak ste však v tomto čase vonku alebo ste na dovolenke pri mori či na horách, kde sa lúče odrážajú od vodnej plochy alebo snehu, odborníčka odporúča slnečné okuliare, a to aj pre najmenšie deti do troch rokov. Zrak navyše zaťažuje aj pôsobenie modrého svetla z telefónov či tabletov. „Slnečné okuliare sú dôležitá ochrana pred UVA a UVB žiarením a modrým HEV svetlom. Nebezpečenstvo poškodenia očí rastie s celkovou expozičnou dávkou slnečného žiarenia, ktorému sme vystavení počas celého života. Pretože deti trávia väčšinu času vonku, až polovicu dávky žiarenia absorbujú do veku osemnásť rokov. Nie je pravda, že nosenie slnečných okuliarov spôsobuje svetloplachosť. Detské oko sa síce ešte vyvíja, ale rovnako, ako je ostré slnko nepríjemne dospelým, tak aj im. Dieťa má mať v takýchto prípadoch okuliare.“
Pri výbere detských okuliarov je na prvom mieste funkčnosť a kvalita. Imidžové kúsky z trhu alebo hračkárstiev bez certifikátov kvality nielenže oko nechránia, ale ho dokonca môžu poškodiť. „Zrenička sa prirodzene na svetle zúži, a tým eliminujete množstvo slnečných lúčov, ktoré vám vstúpia do oka. Keď si však dáte slnečné okuliare, zrenička sa rozšíri, vaša prirodzená clona nefunguje a slnečné lúče sa môžu dostať do vnútra oka vo väčšom množstve. Pokiaľ nemáte okuliare s kvalitným UV a HEV filtrom, lúče môžu dlhodobým pôsobením poškodiť viaceré očné štruktúry. Slnko môže zraku ublížiť najmä vo vysokohorskom prostredí a pri mori. Navyše, detské oči sú náchylnejšie na poškodenie sietnice, pretože detská šošovka má menšiu schopnosť blokovať UV žiarenie,“ varuje lekárka.
Postrach piesok
Morská ani bazénová voda nemôže oko poškodiť, ale podráždiť áno. Ak deti oči štípu po vyjdení z mora, stačí ich len vypláchnuť čistou vodou. Pokiaľ však bazény nie sú dostatočne dezinfikované, niekedy môže dieťa dostať infekčný zápal očných spojiviek, preto je dobré mať v batožine pribalené protizápalové očné kvapky.
Horšie je, ak sa dostane do očí piesok. V prvom rade zachovajte pokoj. Deti vtedy plačú, oči držia pevne zavreté, piesok škriabe. „Prvá pomoc je oko vyčistiť. Nevyberajte piesok z otvoreného oka prstami. Pokiaľ nemáte po ruke dezinfekčné očné kvapky, je dobré zobrať dieťa najlepšie k umývadlu a vypláchnuť oči pod tečúcou vodou,“ odporúča MUDr. Bušányová.
Ak by piesok alebo iné teliesko v oku ostalo, dieťa bude oko dráždiť, môže byť svetloplaché a žmúriť. „Detičky si vtedy očká škriabu, nevedia ich otvoriť, majú ich červené. Ak napriek výplachu oka problém neprechádza, je vhodné navštíviť očnú ambulanciu.“ Tam sa postupuje podľa toho, kde presne sa v očku nečistota nachádza. „Keď je zrnko voľne v spojivkovom vaku, niekedy sa spontánne vyplaví slzami alebo stačí len oko vypláchnuť. Pokiaľ je schované pod horným viečkom, tak musíme viečko vyvrátiť a odstrániť zrnko vatovou tyčinkou. Pokiaľ je zachytené na rohovke, musíme ho vybrať inštrumentom.“
Pokiaľ by však bolo v oku väčšie cudzie teliesko, môže poškodiť rohovku. „Na nej je veľa nervových zakončení a deti majú potom bolesti. Keď teliesko odstránite, rohovka sa vie pri liečbe zahojiť do 24 hodín,“ dodáva očná lekárka.