Ráno si umývame zuby pre krásu a večer pre zdravie. Držte sa tohto pravidla a budete mať zdravý a krásny úsmev. „Niekto si myslí, že si ústa vypláchne ústnou vodou a má ich čisté. Tak to nie je,“ vysvetľuje Pavol Čurilla, lektor podujatia Spolu za zdravý a krásny úsmev, ktoré podporuje Všeobecná zdravotná poisťovňa. „Zuby sú čisté, keď si po nich prejdete jazykom a sú hladké. Musíte si ich teda mechanicky očistiť, a to dosiahnete len kefkou.“
Ako si čistiť zuby správne?
Zubná kefka má byť hustá, mäkká a rovná. Je to dôležité preto, aby bolo čistenie zubov efektívne. Kefku položíme sčasti na ďasno, sčasti na zub. Sklopíme ju do 45 stupňového uhla, aby sme sa dostali do ďasnového žliabku. Držíme ju pri tom jemne ako pero, netlačíme. Zuby čistíme krúživým pohybom.
Po vyčistení prednej strany zubov sa sústredíme na hryzacie plochy. Keďže ryhy v stoličkách máme usporiadané pozdĺžne aj priečne, aj stoličky a črenové zuby čistíme krúživým pohybom.
Rovnako krúživými pohybmi čistíme aj vnútornú stranu zubov.
Pri čistení horných a dolných predných zubov z vnútornej strany meníme aj sklon kefky. Na dolných predných zuboch si dávame zvlášť záležať. Na tomto mieste máme vývody slinných žliaz. Sliny obsahujú minerály a zubný kameň nie je nič iné ako zmineralizovaný povlak.
Po vyčistení zubov klasickou kefkou prichádza na rad medzizubná kefka. Až osem z desiatich zubných kazov vzniká v medzizubných priestoroch, preto je povinnou súčasťou každodennej rutiny. Kefku len zasunieme medzi zuby a vysunieme, žiadne pohyby navyše nie sú potrebné.
Pokiaľ ďasno krváca, je pravdepodobne v tomto mieste zapálené. Medzizubnú kefku ale používajte naďalej. Správnu veľkosť medzizubnej kefky by mal každému vybrať dentálny hygienik alebo zubár. Ideálne je používať kefku na mieru pre každý medzizubný priestor, medzi prednými zubami máme zvyčajne priestor užší ako vzadu.
Podobnú službu urobí aj zubná niť. Tá nám pomôže v úzkych priestoroch, do ktorých sa medzizubná kefka nedostane, najmä v oblasti rezákov a očných zubov.
Na dočisťovanie slúži „single“ kefka. Používame ju bez pasty, výborne očistí zadnú stranu posledných zubov a žliabky. Používame kmitavú metódu, to znamená, že vlákna položíme na zub a kefkou jemne kmitáme. Ak sa nám zuby viac kazia, potrebujeme zubnú pastu s vyšším obsahom fluoridov, ktoré spevňujú zubnú sklovinu. Hlavnú rolu však zohrávajú pomôcky určené na ústnu hygienu (zubná kefka, medzizubná kefka, dentálna niť a single kefka).
Stále si nie ste istí? Pomôžeme vám!
Je zubár pre vášho potomka strašiak? Vŕtaniu, plombovaniu či nebodaj trhaniu malých zúbkov sa dá predísť dôkladnou zubnou hygienou. Ušetrite svoje dieťa od stresujúcich chvíľ v zubárskom kresle a zároveň na výdavkoch v rodinnom rozpočte. Objednajte ho na dentálnu hygienu, ak má 6 a viac rokov Všeobecná zdravotná poisťovňa za vás zaplatí polovicu z platby (maximálne 30 eur).
Vďaka VšZP ušetríte aj pri nákupe zubných kefiek, poistenci najväčšej zdravotnej poisťovne môžu využiť zľavu 5 percent na nákup celého radu výrobkov značky Curaprox.