Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Zaujalo nás

Práca v toxickom prostredí a ako s ním naložiť

Každý typ práce so sebou nesie určitú úroveň stresu. Niekedy je ho viac, inokedy menej. Ak vás chodenie do práce alebo len pomyslenie na prácu unavuje, deprimuje alebo je dokonca sprevádzané fyzickými prejavmi ako bolesť brucha alebo hlavy, ide o viac, ako len obyčajný pracovný stres. Pravdepodobne pracujete v toxickom prostredí.

08.11.2021

Práca v toxickom prostredí a ako s ním naložiť

Toxické pracovné prostredie by sme mohli definovať ako akúkoľvek prácu, kde atmosféra, samotná náplň práce, ľudia alebo ich kombinácia spôsobuje vážne narušenie vášho osobného života. Je to stav, kedy vás nepríjemné pocity z práce a jej problémy sprevádzajú aj domov a nie ste schopní oddeliť osobný život od toho pracovného.

Medzi fyzické prejavy patria problémy so spánkom, spotené dlane, pocit neustálej ostražitosti alebo búšenie srdca. Toxické prostredie má negatívny vplyv aj  na náš osobný život. Nedokážete sa z ničoho tešiť, cítite sa bezútešne a neviete sa uvoľniť ani v prostredí svojich blízkych.
Naše telo je veľmi múdre a na toxické prostredie reaguje skôr, ako si ho sami pripustíme. Často sa stáva, že my sami si problém ešte neuvedomuje, no naše telo už vysiela signály. Aké? Spýtajte sa sami seba nasledujúce otázky:

  • Spí sa mi dobre? Spávam pravidelne a dostatočné množstvo hodín?
  • Ako sa stravujem? Som príliš unavený/á alebo pod tlakom a na jedlo zabúdam? Prejedám sa a preferujem ťažšie a nezdravé jedlá?
  • Cítim sa bezpečne doma aj v práci?

Ak v jednej alebo vo viacerých oblastí pociťujete zhoršenie, je načase sa zamyslieť nad situáciou v práci.

Známky toxického prostredia na pracovisku

Medzi hlavné indikátory, ktoré značia, že pracujete v toxickom prostredí sú:

Chorí a unavení zamestnanci

Toxické prostredie vedie k vyhoreniu zamestnancov, únave a chorobnosti na pracovisku. Je to dôsledok zvýšenej úrovne stresu, ktorý znižuje obranyschopnosť organizmu. Ak sú vaši kolegovia často chorí alebo u nich badáte známky vyčerpania, je pravdepodobné, že pracujete v nezdravom prostredí.

Narcistické vedenie

Váš nadriadený požaduje, aby ste s ním vždy súhlasili. Nie je možné sa s ním otvorene porozprávať a vyjadrenie nesúhlasu považuje za zradu.

Chýbajúce nadšenie v tíme

Rozhliadnite sa okolo seba. Sú vaši kolegovia v pohode? Vtipkujú, majú dobrú náladu? Ak v tíme chýba nadšenie a dobrá nálada, môže to byť znak toxického prostredia.

Nedostatok komunikácie alebo negatívna komunikácia

Máte pocit, že vy alebo vaši kolegovia nedostávate dostatok informácií o pracovných projektoch? Pracujete tvrdo no bez pozitívnej spätnej väzby? Ak namiesto uznania dostanete informáciu, že máte byť radi, že vo firme vôbec pracujete, lebo iní také šťastie nemajú, ide o klasický prípad toxického prostredia resp. toxického vzťahu medzi nadriadeným a podriadeným.

Vysoká fluktuácia

Keď pracovné prostredie viac berie ako dáva, zamestnanci začínajú odchádzať. Ak si všimnete, že viacero kolegov opúšťa vaše rady, zbystrite pozornosť.

Klebety a ohováranie

Toxické prostredie sa prejavuje aj tým, že medzi kolegami absentuje spolupráca ani žiadny vzťah. Každý „kope“ sám za seba a kolektívom sa šíria klebety.

Ako zvládnuť toxické pracovné prostredie

  1. Nesťažujte sa, riešte problémy
    Nenechajte sa zatiahnuť do malicherných konfliktov. Ak cítite neprávosť, je dôležité ozvať sa a chcieť zmenu, avšak pozor na neustále sťažovanie sa. Dennodenné frflanie na všetko len pridáva na negatívnej pracovnej nálade a vplýva aj na ostatných kolegov.

    TIP: Ak máte pocit, že sa so svojím nadriadeným môžete otvorene porozprávať, urobte to. Pristupujte k nemu úprimne a vysvetlite mu, čo vás trápi. Na záver rozhovoru by ste mali dospieť k zmenám, ktoré požadujete, aby sa pracovné prostredie zmenilo k lepšiemu. Na takýto typ rozhovoru je vhodné vopred sa pripraviť. Spíšte si zoznam vecí, ktoré vás hnevajú a ku každej z nich navrhnite opatrenie, ako jej zamedziť.

  2. Venujte sa viac sebe
    Zotrvávať v toxickom prostredí je nezdravé. Naučte sa však vybudovať si určitú odolnosť, aby ste z práce neodchádzali úplne vyžmýkaní. Budovanie odolnosti začína starostlivosťou o seba a uvedomením si, že vy ste na prvom mieste. Začnite s pohybom, zdravou stravou alebo meditáciou.

  3. Rozšírte svoj svet za hranice práce
    V práci trávime väčšinu života. Je pre to pochopiteľné, že nás zamestnáva aj po príchode domov. Ako sa však hovorí: „je to len práca“ a tak by ste na ňu mali nazerať. Nájdite si kreatívne vyžitie mimo pracovnú dobu. Hobby alebo aktivitu, ktorá vás bude napĺňať a bude pre vás dôležitá. Môžete písať, kresliť, piecť, učiť sa cudzí jazyk – čokoľvek, čo vo vás prebudí tvorivosť a ochráni vás pred syndrómom vyhorenia.

  4. Majte plán B
    Toxické prostredie samo od seba nezmizne. Pokiaľ ste vaše požiadavky riešili s nadriadeným, no ani po čase nevidieť zmeny, je pravdepodobné, že k zmene nedôjde. V takomto prípade by ste mali byť pripravený a mať v hlave plán B, tzv. únikovú stratégiu pre prípad, že sa rozhodnete odísť. Upravte si svoj životopis, porozhliadajte sa po voľných pracovných miestach a buďte otvorení novým príležitostiam. Možno neodídete hneď ani za pol roka, no v momente ako uvidíte „svetlo na konci tunela“, budete lepšie chránení od toxických vzťahov a budete cítiť, že sloboda je za rohom.

 

 

 

Zaujali vás tieto články?