Pozor na snežnú slepotu. Takto si chráňte zrak v zime
Pri ťažkom poškodení rohovky môžu bolesti pretrvávať aj mesiace.
18.02.2019
Vraciate sa zo zimných prechádzok akýsi uplakaní, aj keď nálada je výborná? Hoci si zvyčajne chránime zrak najmä počas letných mesiacov a pred ostrým slnkom sa skrývame pod šiltovkou alebo slnečnými okuliarmi, práve zima je obdobie, kedy naše oči vystavujeme zvýšenej námahe. Sú suché a zároveň slzia, po lyžovačke alebo túre v horách dokonca môžeme skončiť s poškodením rohovky.
Vonku aj vnútri, skutočné aj umelé
Ak vám oči v zime viac slzia, netreba mať obavy. Je to reflexná reakcia v dôsledku zmeny teploty. „Hlavne v zime je bežný prechod z tepla do chladu, čo môže byť impulzom k slzeniu. Chladnejší a silnejší vietor tiež vyvoláva slzenie, a teda zvýšené vysušovanie očí, preto je dôležité si chrániť tvár napríklad kapucňou alebo čiapkou, pri zimných športoch určite nosiť športové okuliare,“ vysvetľuje očná lekárka, zástupkyňa prednostu Kliniky detskej oftalmológie NÚDCH V Bratislave MUDr. Beata Bušányová.
V zimných mesiacoch zároveň trávime viac času vo vykúrených miestnostiach. Preto môžeme intenzívnejšie pociťovať podráždenosť, či pálenie očí a môže dochádzať k ich vysušovaniu. „Preventívne je vhodné regulovať teplotu v miestnosti, používať zvlhčovač vzduchu. Ako prvá pomoc pri prejavoch suchých očí je aplikácia takzvaných umelých sĺz, teda očných kvapiek určených na zvlhčenie oka.“
Snežná slepota sa prejaví v noci
Chystáte sa na lyžovačku alebo výlet do hôr? Ak ste dlhšie na slnku, ostrá žiara vo vyšších nadmorských výškach a na zasnežených povrchoch môže spôsobiť nechráneným očiam viaceré bolestivé ťažkosti. Problémy sa objavujú nečakane v noci.
„Po štyroch až ôsmych hodinách od začiatku expozície nechránenej alebo nedokonale chránenej očnej rohovky pred UV žiarením sa často charakteristicky, zdanlivo bez súvislosti so slnečným žiarením, objaví v nočných hodinách najskôr pocit cudzieho telesa v očiach, ktorý rýchlo prechádza do veľmi bolestivého kŕčovitého sťahu mihalníc s výrazným začervenaním očí a slzením,“ opisuje ťažkosti lekárka. Ide o takzvanú snežnú slepotu.
Príznaky snežnej slepoty rozpoznáte podľa toho, že:
- bolesti a kŕč sa zhoršujú pri každom pohybe mihalníc a dopade svetla. Je to ochranný mechanizmus pred ďalším účinkom žiarenia a mechanickým dráždením poškodenej rohovky,
- bolesť je taká intenzívna, že znemožňuje otvoriť oči,
- už po 6 až 8 hodinách od prvých príznakov sa obnovujú bunky povrchu rohovky. Poškodenie odznie spravidla do 24 až 48 hodín, a to úplne bez následkov.
Ohrozený zrak?
Pokiaľ sa po pobyte vonku na snehu stretnete s podobnými príznakmi, pravdepodobne sa nejedná o zápal, ale solárne poškodenie rohovky. „Jedinou ochranou proti snežnej slepote sú kvalitné slnečné okuliare, ktoré odrazia alebo pohltia poškodzujúce ultrafialové lúče,“ odporúča MUDr. Bušányová. Iba ojedinele, pri ťažkom poškodení rohovky, môžu podľa odborníčky svetloplachosť a bolesti hlavy pretrvávať týždne až mesiace.
Hoci sa ochorenie laicky nazýva snežná slepota, nejde skutočne o stratu zraku. Človek však nedokáže udržať oči otvorené, reflexne ich zatvára, preto vidí zle alebo hmlisto.
Ak už postihnutie nastane, liečba si vyžaduje najmä:
- čas a pokoj,
- postihnutého treba uložiť do tmavšej miestnosti alebo úplnej tmy, vtedy ho oči najmenej bolia,
- bolesť sa dá zmierniť očnými kvapkami alebo masťou, analgetikami v tabletkách a dobre tiež zaberá chladný obväz na očiach.
Ak sa počas jarných prázdnin chystáte do niektorého z lyžiarskych stredísk v susednom Rakúsku alebo Taliansku, pamätajte na zdravotné poistenie. Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP) vám môže ušetriť veľa výdavkov.