Lieky po záruke: Niektoré boli v poriadku aj po 15 rokoch
Aké sú zásady skladovania liekov a ktoré určite nesmiete užiť po dátume spotreby?
03.07.2018
Dozaista ste to už zažili. Je večer, ozýva sa bolesť hlavy, mozog vám hlási, že tentoraz spánok nepomôže a na rade je ružová tabletka. Siahate po škatuľke, letmo pozriete na dátum spotreby a zisťujete, že lieky máte už hádam rok po záruke. Čo teraz? Vydržať s bolesťou do rána alebo to risknúť a vziať si exspirovanú tabletku?
Nie je to až taká tragédia
Tak, ako má každá potravina svoj dátum spotreby, majú ho aj lieky. Pri nich sa exspiračná doba pohybuje najčastejšie v rozpätí dvoch až piatich rokov od dátumu výroby, no sú lieky a liečivá, ktoré ju majú výrazne kratšiu. Exspiračná doba lieku doslova znamená obdobie, kedy výrobca zaručene garantuje plný účinok a bezpečnosť daného lieku. Znamená to ale, že na druhý deň po vypršaní dátumu spotreby musíme liek vyhodiť? „Žiadny lekárnik ani lekár nebude nabádať pacientov k užívaniu liekov po záruke. Vo všeobecnosti však platí, že výrobca garantuje účinnosť a bezpečnosť lieku aj 2 - 3 mesiace po dobe exspirácie pri správnom skladovaní. Dokonca podľa prieskumu Americkej liekovej asociácie, až takmer 90 % liekov z vyše stovky testovaných bolo vhodných na užite v priemere až 5,5 roka od uplynutia dátumu spotreby,“ vysvetľuje Mgr. Ivana Vargová z bojnickej Lekárne Zdravie. Niektoré z liekov boli dokonca v poriadku aj po 15 rokoch! Medzi testovanými liekmi boli napríklad aj antibiotiká s účinnou látkou amoxicilín, ciprofloxacín, či lieky s účinnou látkou difenhydramín alebo morfín sulfátová injekcia. Štúdie týkajúce sa otráv exspirovanými liekmi neboli realizované a je to dosiaľ neprebádaná oblasť. Podľa amerického magazínu The Medical Letter z roku 2015 je zaznamenaný jeden prípad, kedy prišlo k poškodeniu obličiek tetracyklínom po záruke. Odvtedy sa však už toto liečivo zmenilo tak, aby k týmto problémom v budúcnosti neprichádzalo. „Treba však dodať, že ľudia s oslabenou imunitou, pacienti so závažnými ochoreniami, alergici a aj deti by si mali dávať pozor a mali by mať v domácnosti lieky, ktoré sú v záručnej lehote,“ upozorňuje lekárnička.
Pozor na sirupy a kvapky
Voľnopredajné lieky na bolesť sú predsa len iná kategória ako napríklad lieky, od ktorých závisí život. „Životnosť liekov ovplyvňuje predovšetkým ich zloženie, prítomnosť konzervačných látok, výkyvy teploty, svetla, vlhkosti a ďalšie podmienky skladovania,“ dopĺňa Mgr. Ivana Vargová. „Taktiež je dôležité, aby boli lieky skladované v originálnych baleniach, predovšetkým mám na mysli sirupy, roztoky alebo lieky podávané injekčne. Ak si už všimnete, že zmenili farbu, konzistenciu, či pach, v žiadnom prípadne ich neužívajte. Táto zásada platí pri všetkých liekoch,“ varuje lekárnička. Medzi ďalšie lieky, ktoré podľa testovania po exspirácií neboli vhodné na užívanie, boli tetracyklíny, nitroglycerín, inzulín, hormonálne lieky na štítnu žľazu a tekuté antibiotiká. „Nitroglycerín po otvorení rýchlo stráca účinok a keďže sa používa pri bolestiach na hrudi s podozrením na infarkt, v žiadnom prípade by som neriskovala a mala pri sebe aktuálne lieky v záruke,“ dodáva. Lekárnička určite neodporúča použiť ani exspirovaný EpiPen, čo je injekčné pero používané pri silnej alergickej reakcii a anafylaktickom šoku: „Toto pero obsahuje liečivo epinefrín a to po určitom čase stráca svoju účinnosť. Anafylaktický šok môže spôsobiť úmrtie, preto by alergici mali mať po ruke vždy funkčné pero. Jeho záručná doba je 1,5 roka a vyrába sa vždy len na danú sezónu.“ Špeciálnou kategóriou sú kvapky do oka, do ktorých sa ľahko dostanú baktérie. Pri nich treba rozhodne dodržať dátum spotreby, ktorý býva zvyčajne jeden mesiac od otvorenia, takzvané „umelé slzy“ vydržia aj dlhšie, 4 – 6 mesiacov. Tiež si treba dať pozor pri individuálne pripravovaných liekoch, teda tých namiešaných „namieru“ v lekárni. „Na každom takomto lieku magister uvádza po príprave dátum výroby aj spotreby a pacienta na to aj špeciálne upozorní pri vydávaní lieku,“ hovorí lekárnička.
Skladujte správne
Účinnosť liekov môže byť zachovaná a v niektorých prípadoch aj predĺžená správnym skladovaním. Skrinka v kúpeľni nie je úplne ideálnym miestom, nakoľko je tam zvýšená teplota a vlhkosť. Liekom taktiež neprospieva, keď sú dlho zatvorené v rozhorúčenom aute. Ideálne miesto na skladovanie je suché, chladnejšie a tmavé, väčšinou je odporúčaná teplota do 25 stupňov. Niektoré lieky treba po otvorení skladovať v chladničke, iným chlad vyslovene nerobí dobre, napríklad roztokom na mazanie do vlasov. Uzávery fľašiek by mali byť správne zatiahnuté a všetky lieky by mali byť odložené tak, aby na ne nedosiahli deti. A čo robiť s liekmi po záruke? „Rozhodne ich nehádžte do smetí, ani ich nevylievajte do záchoda. Lekárne sú pripravené vaše exspirované lieky prevziať a následne ich bezpečne a ekologicky zlikvidujú,“ dodáva na záver Mgr. Ivana Vargová.