Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Zaujalo nás

Čo ste nevedeli o príprave čaju

Liečivé čaje si chystajte vždy len v dávke na jeden deň. Kedy sa pijú horúce a kedy vlažné?

28.09.2018

Čo ste nevedeli o príprave čaju
Jemný kvet bazy stačí lúhovať tri minúty, hrubšie a tvrdšie rastlinky nechajte vo vode dlhšie. FOTO: Pixabay

Prichádza jeseň a s ňou aj obdobie prechladnutí. Trápi vás bolesť hrdla či kašeľ? Väčšina z nás vtedy postaví vodu na čaj. Ako má ale vyzerať jeho správna príprava? Stačí zaliať a je to? Pije sa vždy čerstvý? „Fytofarmaká pripravované v domácom prostredí nie sú veľmi stále, preto nie je vhodné pripravovať ich do zásoby na dlhší čas. Skladujú sa v chladničke a časť na pitie sa zohreje. Prípadne pri pití čaju v malých dávkach počas celého dňa je vhodnejšie uchovávanie čaju v termoske,“ vysvetľuje skúsená farmaceutka PharmDr. Anita Jančovičová MPH, ktorá sa liečivým rastlinám a ich využití v medicíne venuje dlhé roky.

Pripravte si doma čaj podľa jej návodu:
  • Čajová zmes sa zaleje vriacou vodou a nechá sa stáť 15 minút. Všeobecne platí, že čím tenšie a mäkšie sú časti rastliny, tým je doba státia kratšia a naopak, čím sú hrubšie a tvrdšie, tým je doba státia dlhšia. Napríklad pri jemnom kvete bazy sa získa voňavý liečivý čaj už po 3 minútach státia. Avšak pri čajovej zmesi s prasličkou roľnou sa nám doba predĺži až na 10 minút, nakoľko má tvrdšie rastlinné časti.
  • Zápar treba užívať čerstvý do 12 hodín po príprave.  Pije sa zvyčajne vlažný, iba pri ochoreniach z nachladnutia horúci.   
  • Počas celej doby vylúhovania by mal byť čaj vždy prikrytý, aby sa neznížil obsah niektorých prchavých účinných látok. Najmä pri príprave záparu z rastliny obsahujúcej silice (medovka, levanduľa, šalvia a iné) pokrievka zabráni jej vypareniu. Silica sa zráža zvnútra na pokrievke a kvapká späť do záparu. 
  • Silno účinné rastlinné drogy by sa nemali užívať bez dohľadu lekára a vo forme čajového nápoja, pretože vyžadujú veľmi presné dávkovanie (hlaváčik, digitalis a pod).
  • Čaj z rastlinných drog obsahujúcich triesloviny (repík, nátržník, nechtík, dub) nie je vhodné pripravovať a uchovávať v kovových nádobách. Kov zmení obsahové látky, vôňu aj vzhľad nápoja. Najvhodnejšie na prípravu je použitie varnej nádoby zo skla alebo porcelánu.
  • Čaj sa môže sladiť cukrom alebo medom, pokiaľ to nevylučuje povaha ochorenia, napríklad cukrovka.
  • Pri dlhodobej liečbe treba bylinky obmieňať, aby nenastalo nahromadenie niektorých látok a aby sa niektorými zložkami zlepšila komplexnosť pôsobenia.

Zaujali vás tieto články?