Bylinky hocako a na všetko? Odborníčka varuje, toto nerobte!
Liečiť doma by ste mali len symptómy ľahších chorôb, ktoré dobre poznáte
06.07.2018
Málokto si pri varení čaju alebo miešaní domácej mastičky uvedomuje, že bylinky nie sú len voňavé kvetinky, ktoré snáď pomáhajú. Farmaceutka PharmDr. Anita Jančovičová PHM, autorka knihy Atlas liečivých rastlín do lekárne, sa využitiu fytofarmák v lekárenskej praxi a v samoliečení venuje dlhé roky. „Ľudia robia pri užívaní rastlinných prípravkov chybu, ak si myslia, že sú neškodné,“ vystríha.
Bylinkové čaje bývajú prvé, po ktorých siahneme, keď sme prechladnutí. Ako nášmu organizmu pomáhajú?
Pri liečbe ochorení dýchacích ciest má fytoterapia významné postavenie. Bežne známe ochorenia dýchacieho systému sa môžu liečiť prípravkami z liečivých rastlín, avšak pri vážnych chorobách, ako sú napríklad zápal priedušiek alebo zápal pľúc sú vhodné len ako podporná liečba. Prípravky z liečivých rastlín zmierňujú príznaky prechladnutia. Dochádza k vypoteniu, ľahšiemu oddeľovaniu hlienov, upokojeniu a zastaveniu kašľa, dezinfekcii dýchacích ciest, ako aj priaznivému pôsobeniu na zápalový proces. Pôsobenie čajových zmesí z liečivých rastlín závisí od jednotlivých obsahových látok, ale priaznivo účinkujú už samotným prísunom zvýšeného objemu tekutín do organizmu.
Ako dlho teda mám piť čaj, dokedy by sa mi malo polepšiť?
Ak sa ľudia liečia sami doma, odporúčam to len pri všeobecne známych ochoreniach, teda na liečenie symptómov ľahších chorôb, ktoré sami poznajú. Ak sa vám nepolepší po troch až siedmich dňoch, mali by ste navštíviť lekára.
Pokojne sa môže stať, že obsah účinnej látky je vo vašej medovke nula.
Prečo niekedy tie bylinky nezaberú? Veď kedysi sa všetky lieky vyrábali z liečivých rastlín, nie?
Prípravky z liečivých rastlín sa stále využívajú pri liečbe ochorení dýchacích ciest, pri zažívacích ťažkostiach, pri poruchách spánku, kožných ochoreniach a v terapii mnohých ďalších ochorení. Najčastejšie ale pomáhajú v liečbe dlhodobých menej závažných chorôb. Pri akútnych ochoreniach a v naliehavých stavoch je nutné použiť chemické rýchlo účinkujúce látky a fytoterapia sa v takýchto prípadoch používa len ako doplnková liečba.
Aký je rozdiel medzi kupovanými bylinnými extraktmi v lekárni a tými vyrobenými doma? Idem na lúku, nazbieram si bylinku, vylúhujem v alkohole a mám tinktúru. Bude rovnaká ako tá z lekárne?
Výdaj liekov v lekárni je iný ako kedysi. V minulosti lekárnik podľa lekárskeho predpisu odmeriaval z fliaš extrakty liečivých rastlín. V súčasnosti lieky predstavujú prevažne tablety alebo kapsuly so syntetickým alebo prírodným liečivom. Na registráciu fytofarmák sa od ich výrobcov vyžadujú dôkazy účinnosti a bezpečnosti, ktoré sa požadujú aj pri registrácii ostatných liekov. V lekárni zakúpených registrovaných liekoch z liečivých rastlín výrobca uvádza na obale presné množstvo účinnej látky v danej liekovej forme. V domácich podmienkach pri bežnom vybavení kuchyne to nedosiahnete. Obsah a zloženie účinných látok v liečivej rastline záleží totiž od viacerých faktorov. Kto z vás myslí na dátum, čas a miesto zberu, spôsob sušenia nazbieraného materiálu, spôsob prípravy, spôsob skladovania a podobne? Pokojne sa môže stať, že obsah účinných látok v medovke, ktorú ste si nazbierali sami sa blíži k nule, lebo ste ju zberali na pravé poludnie, v horúčave v čase najsilnejšieho slnka. Obsah látok v rastline totiž počas dňa varíruje.
Domáce liečenie nesie so sebou aj určité riziká. Jednoduché príznaky môžu zastierať vážne ochorenie. Využívajú ľudia bylinky zodpovedne a s rozumom?
Práveže pitie rôznych bylinných čajov či svojvoľné užívanie rastlinných extraktov môže spôsobiť rôzne druhy nežiaducich účinkov, ktoré si ľudia stále neuvedomujú. Verejnosť je presvedčená o neškodnosti prírodných liečiv. Medzi riziká patrí zvyčajne nevhodné používanie, nesprávny spôsob prípravy liečivého čaju, zbytočné alebo dlhodobé užívanie. Niektoré čaje môžu v kombinácii s chemickými liekmi spôsobiť rôzne druhy interakcií. Riziko je najmä u pacientov, ktorí užívajú viac ako päť druhov liekov. Osobitnú pozornosť treba venovať aj skupinám pacientov ako sú tehotné a kojace ženy, malé deti, starší pacienti a vo vážnejších prípadoch treba vždy zvážiť návštevu lekára. Užívanie fytofarmák v samoliečení bez znalosti hroziacich interakcií a možných nežiaducich účinkov môže mať za následok aj neúčinnosť liečby syntetickými liekmi, ktorú stanovil lekár, zhoršenie zdravotného stavu pacienta či neskorú diagnostiku ochorenia.