Alergici trpia aj v zime, najčastejšie vnútri
Čo môžete urobiť, aby sa vám uľavilo aj bez liekov?
06.02.2019
Uslzené oči, plný nos, zhoršené dýchanie, škriabanie v hrdle, svrbenie na tele, kašeľ. Peľoví alergici to v teplejšom období roka nemajú ľahké. Máte však podobné ťažkosti aj v zime? Možno sa u vás prejavuje precitlivenosť na vnútorné alergény, ako sú roztoče a domáce plesne.
Pekne v teple
Roztoče bytového prachu sú mikroskopické tvory, patriace medzi inhalačné alergény. A rovnako ako my, aj oni si radi poleňošia, a to rovno v našich perinách. Tam nachádzajú ideálne podmienky pre svoj život a vedia znepríjemniť svojim hostiteľom nielen spánok. Teplo a vlhkosť z ľudského tela v mäkkom vankúši a perine je pre roztoče raj na zemi. „Roztoče sa živia odpadnutými šupinkami ľudskej kože, na ktorých rastú mikroskopické huby slúžiace ako základný zdroj ich výživy. Najväčšie množstvo týchto tvorov sa preto nachádza v matracoch, paplónoch a vankúšoch,“ vraví alergoimunologička MUDr. Slávka Belvončíková z alergologicko - imunologického centra v Prešove a Sabinove. V menšom množstve sa drobní návštevníci vyskytujú aj v kobercoch, čalúnenom nábytku či plyšových hračkách.
Pod celoročné alergické prejavy sa môžu podpisovať aj alergény vnútorných plesní či zvierat. „V súčasnosti vidíme silný trend mať domáceho maznáčika, mačku, psíka, morča, ktorý neprospieva ľuďom náchylným k rozvoju alergie.“
Na rozdiel od suchých novostavieb s centrálnym kúrením je výskyt roztočov zreteľne častejší a vyšší v starých vlhkých domoch s lokálnym vykurovaním. Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, ktoré sa venuje diagnostike alergénov v životnom prostredí, však ďalšie problémy spôsobuje aj zatepľovanie panelových domov. V nich dochádza k zvyšovaniu vnútornej vlhkosti a tým aj k nárastu výskytu roztočov a plesní. „Exkrementy roztočov si udržiavajú schopnosť alergizovať človeka až jeden rok. U alergikov, predovšetkým u detí, môžu vyvolať ťažké a dlhotrvajúce astmatické ťažkosti, zápaly nosnej sliznice, nádchy, prípadne zápaly očných spojiviek,“ uviedla RNDr. Janka Lafférsová z RÚVZ v BB.
S liekmi a bez nich
Ak máte potvrdenú alergiu na roztoče, odborníci odporúčajú, rovnako ako aj pri ostatných alergiách, vyhnúť sa spúšťaču problémov. „Zároveň je potrebné dodržiavať lekárom predpísanú medikamentóznu liečbu. Môžu to byť lieky na potlačenie príznakov, ktoré majú pacientovi uľaviť. Tam radíme najmä antihistaminiká, lokálne lieky do nosa, eventuálne očné kvapky a alergénovú imunoterapiu. Nepodceňujme ani podporné opatrenia, ako napríklad preplach nosa soľným roztokom, vetranie, otužovanie, dostatočný spánok, príjem vitamínov, a to najlepšie v prírodnej forme. Vyhýbanie sa stresu môže mať tiež blahodárny vplyv na znižovanie intenzity alergických prejavov,“ vysvetľuje lekárka.
Najúčinnejšie je však dodržiavať režimové opatrenia. Milovníci upratovania sa potešia, tí druhí si budú musieť vytvoriť rutinu. Je totiž nevyhnutné častejšie prať, vysávať, umývať dlážku a investovať do antialergickej posteľnej bielizne a matracov.
12 rád, ktoré vám pomôžu:
- Kúpte si paplóny a vankúše vhodné pre alergikov a každé ráno ich dobre vyvetrajte.
- Aspoň raz za tri mesiace ich vyperte minimálne na 60 stupňov.
- V zime môžete nechať posteľné lôžkoviny vymrznúť, v lete počas horúcich dní zas prehriať vysokou teplotou na slnku.
- Posteľnú bielizeň meňte pravidelne každé dva týždne.
- Používajte protiroztočové chrániče na matrace. Ak cestujete a nie ste si istí lôžkovinami v hoteli, dočasnou alternatívou môže byť aj prikrytie matracu igelitom a až naň položiť plachtu.
- Upravte si domáce prostredie. Podstatné je mať v domácnosti čo najmenej „lapačov prachu“. Dekoratívne kožušiny, huňaté prikrývky, koberce, vlnené bytové doplnky darujte príbuzným. Vhodné je vymeniť aj čalúnený nábytok, napríklad za eko kožu.
- Často vysávajte kvalitnými vysávačmi s HEPA filtrami.
- Dlážku vytierajte navlhko.
- Kvety zo spálne preneste na chodbu.
- Pozor na prekúrené izby. Teplotu a vlhkosť udržujte skôr na nižších hodnotách.
- Často sa sprchujte, umývajte si vlasy a naučte sa preplachovať si nos slanou vodou.