5 tipov, ako si naštartovať imunitu
Všetci vieme, že pre pevné zdravie je potrebný silný imunitný systém. Znie to zložito, no niekoľko jednoduchých krokov môže posilniť našu obranyschopnosť organizmu a pomôcť bojovať proti škodlivým patogénom a iným mikroorganizmom. Prinášame vám 5 rád, ako si naštartovať imunitný systém.
15.02.2021
1. Doprajte si spánok
Spánok a imunita spolu úzko súvisia. Nedostatočný alebo nekvalitný spánok vedie k vyššej náchylnosti k rôznym ochoreniam. Americká štúdia z roku 2015 skúmala vzťah medzi dĺžkou spánku a prechladnutím. Skúmanú vzorku tvorilo 164 zdravých ľudí, ktorých rozdelili do skupín podľa dĺžky spánku. Vedci zistili, že pravdepodobnosť prechladnutia bola vyššia u tých, ktorí spali menej ako 6 hodín ako u skupiny, ktorá spala viac ako 6 hodín každú noc.
Potrebná dĺžka spánku sa počas nášho života skracuje. Kým škôlkari by mali spať 10 až 13 hodín, starším deťom do 12 rokov postačuje 9 až 12 hodín a tínedžeri do 18 rokov by mali spať 8 až 10 hodín denne. Dospelým stačí spať 7 hodín.
Počas pandémie vzrástli problémy s nespavosťou u mnohých ľudí. Môže za to stres, neistota, ale aj zmena každodenného režimu. Prečítajte si naše tipy, ako na zdravý spánok.
2. Viac rastlinnej stravy
Zaraďte do svojho jedálnička viac zeleniny, ovocia, semien, orechov a strukovín. Rastlinné potraviny sú bohaté na živiny a antioxidanty. Tie bojujú proti voľným radikálom, ktoré môžu spôsobiť zápalové procesy v tele.
Rastlinná strava je tiež bohatá na vlákninu, ktorá plní funkciu potravy pre baktérie v našich črevách. Je tak nesmierne dôležitá pre správne fungovanie čriev a trávenia. Črevná mikroflóra môže zlepšiť imunitu a zabrániť prenikaniu škodlivých patogénov do tela tráviacim traktom.
3. Hýbte sa
Nemusíte sa stať zanieteným športovcom. Stačí sa začať hýbať. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by sme sa mali hýbať aspoň polhodinu päťkrát do týždňa. Je na vás, aký spôsob pohybu zvolíte. Môžete sa dať na beh alebo cvičenie, no úplne postačí prechádzka na čistom vzduchu. Pravidelný pohyb pomáha imunitným bunkám regenerovať a navyše má blahodarný vplyv aj na našu psychiku.
4. Dbajte na dostatok vitamínov
Obdobie zimy je typické nižšou konzumáciou zeleniny a ovocia. V tomto období je vhodné niektoré vitamíny suplementovať. Základom je vitamín D, ktorému sa hovorí aj slnečný vitamín. Práve déčko si naše telo nevie vytvoriť počas zimy, a preto je dôležité dodať ho telu v podobe výživových doplnkov.
Vitamín D je mimoriadne dôležitý aj v aktuálnej pandemickej situácii. Niektoré štúdie dokázali vzťah medzi množstvom vitamínu D v krvi a priebehom ochorenia Covid-19. Zistilo sa, že pacienti, ktorí mali nižšiu hladinu vitamínu D mali horší priebeh ochorenia Covid-19 a častejšie sa u nich rozvinuli komplikácie.
Okrem vitamínu D je vhodné užívať aj vitamín C, zinok a echinaceu. Niekoľko štúdii potvrdilo, že užívanie vitamínu C, zinku a echinacei skrátilo dobu prechladnutia u dospelých aj detí.
Dobrá správa pre poistencov VšZP:
|
5. Bez stresu a úzkosti
Zbaviť sa stresu a úzkosti je kľúčom k silnej imunite. Je dokázané, že dlhodobý stres podporuje zápal a nerovnováhu vo funkcii imunitných buniek. Súčasná situácia je stresujúca pre mnohých z nás. Môže za to zmena denného režimu, neistota, strach a mnohokrát aj finančné problémy. Pomôcť cítiť sa lepšie môže špecialista, či už psychológ alebo psychoterapeut. Mnohí odborníci pracujú online a môžete si s nimi dohodnúť sedenie cez videohovor. Viac rád, ako zvládnuť stres a úzkosť počas pandémie si môžete prečítať v našom článku, ktorý vznikol v spolupráci s renomovanou psychologičkou Martinou Waldl.