Zázračný prípravok na chudnutie? Mýty a fakty o L-karnitíne
Ako v skutočnosti funguje najpopulárnejší spaľovač tukov?
25.10.2018
Ak si otvoríte stránku akéhokoľvek e-shopu s doplnkami výživy pre športovcov, určite sa nevyhnete širokej ponuke L-karnitínu. Ako pôsobí na ľudský organizmus a má vôbec význam ho užívať? Čo tvrdia predajcovia a aká je pravda? Odpovedajú biochemik Ing. Tomáš Pagáč a lekár MUDr. Ľubomír Gulán z Antidopingovej agentúry SR.
Tvrdenie
L-karnitín je účinný prostriedok na spaľovanie tukov. Pomáha odbúrať uložený telesný tuk, čím zabezpečuje energiu pre svaly.
Fakt
Prípravky s L-karnitínom sú výživové doplnky, s ktorým sa často stretávame v rekreačnom posilňovaní alebo fitnes a sú označené ako spaľovače tukov. L-karnitín sa prirodzene vyskytuje v ľudskom organizme. Jeho úlohou je na seba naviazať mastné kyseliny, ktoré sú súčasťou tukov. Na to, aby sa mohli spracovávať v organizme a mali sme z nich energiu sa mastné kyseliny musia dostať do mitochondrií, kde prebieha ich ďalší metabolizmus. Práve L-karnitín zabezpečuje ich transport do mitochondrií, kde mastné kyseliny následne oxidujú a uvoľňuje sa z nich energia, s ktorou ďalej fungujeme.
Keď sa L-karnitín dopĺňa z výživových doplnkov, teoreticky by sa mohlo zdať, že nastane väčší transport mastných kyselín do mitochondrií. Prakticky to ale nefunguje! Naše telo má vlastný L-karnitín, ktorý napĺňa túto funkciu dostatočne. Na to, aby človek potreboval dopĺňať túto látku z externého zdroja, by musel mať dokázane zníženú hladinu. Na druhej strane, samotné mitochondrie majú obmedzený počet receptorov, ktoré L-karnitín zachytávajú. Ak sú všetky vyplnené a my telu dodávame stále ďalší a ďalší L-karnitín, aj tak sa už nemá na čo naviazať.
Tvrdenie
Odporúčame užívať vrcholovým aj rekreačným športovcom.
Fakt
Žiadna štúdia zatiaľ nepotvrdila, že by užívanie L-karnitínu u vrcholových športovcov dokázalo zlepšiť športový výkon. Môže to čiastočne fungovať u ľudí, ktorí začínajú cvičiť. Tí ešte nemajú metabolizmus nastavený na cvičiaci proces, ale efekt je len krátkodobý. Telo si na to zvykne a už to potom ďalej nefunguje.
Tvrdenie
Kúpte si ho vo výhodnom litrovom balení. Dennú dávku 10 ml užívajte pol hodinu pred tréningom alebo ráno na lačno v dňoch bez fyzickej aktivity. Funguje to aj pri dlhodobom užívaní a aj keď necvičíte.
Fakt
Akonáhle sú vysýtené všetky receptory a v tele cirkuluje príliš veľa L-karnitínu, organizmus ho aj tak vylučuje a začína tvoriť svoj. Podľa štúdií je účinnosť suplementovaného L-karnitínu zhruba dva týždne. Ďalej už nemá význam ho užívať. Zvyšok telo vylúči ako odpadový produkt vo forme moču.
Už vôbec to nefunguje, keď ho niekto užíva a necvičí. Aj keď ho máte v tele veľa, samotný L-karnitín nezvýši spaľovanie tukov. To začína vtedy, keď človek vykonáva aeróbnu aktivitu, ako je chôdza či ľahký beh. To je impulz pre telo, kedy začne spaľovať mastné kyseliny, lebo potrebuje energiu. Akonáhle fungujeme bežným spôsobom a necvičíme, telo má dosť vlastného L-karnitínu a len preto, že ho prijmeme vo väčšom množstve, nezačne zrazu spaľovať tuky.
Tvrdenie
L-karnitín sa často predáva v kapsuliach spolu s taurínom, kofeínom či vitamínmi. Stimulačné účinky predlžujú dobu cvičenia, zvyšujú výkonnosť, taurín a vitamín C umocňujú efekt L-karnitínu. „Nástrel“ s karnitínom dovolí vrcholovým športovcom dosiahnuť lepšie športové výsledky a ženám pomôže schudnúť. Navyše je vo výborných príchutiach.
Fakt
Je možné, že užívaním takýchto prípravkov len vyrábate kvalitný drahý moč plný L-karnitínu, rôznych vitamínov a ďalších prídavných látok. V takomto výživovom doplnku sú zvyčajne aj konzervanty a spolu s účinnou látkou užívate aj médium, teda tabletky, gély. Človek tak často berie i ďalšie synteticky vyrobené látky, umelé sladidlá, farbivá.
V doplnkoch býva navyše primiešaný kofeín, efedrín či ďalšie stimulanty, ktoré zvyšujú tepovú frekvenciu. Keď takýto nápoj človek vypije, omnoho viac sa potí. Nezvyčajné nie je ani primiešané diuretikum. Cvičiaci má pocit, že stráca tuk, ale v skutočnosti sa iba odvodnil. Ak do toho človek pije čaj či kávu, môže byť až prestimulovaný. Pokiaľ to takto robí dlhodobo, môžu sa po čase prejaviť negatívne účinky vo forme fibrilácií srdcových predsiení či tachykardie. Odborníci odporúčajú podrobne študovať zloženie jednotlivých prípravkov.