So svalmi môžu narásť aj dlane, uši, nos a nádory
Chemický koktejl zoženú športovci nielen v telocvični. Má ešte posilňovanie niečo spoločné so zdravým životným štýlom?
25.10.2018
Je to omnoho jednoduchšie, ako ste si mysleli. Stačí naťukať správne kľúčové slovo do vyhľadávača. Okrem predtréningových púmp, rastových hormónov, prohormónov či anabolických steroidov si môžete kúpiť aj tričko. 100 % nasypaný! Byť malý je nuda! Cieľová skupina sú mladí muži, ale medzi medzi fanúšikmi sa nájdu aj zákazníčky. Svalovec s napuchnutými perami vo videu vysvetlí, ako to funguje, čo, kam a kedy pichnúť.
„Užívanie rastových hormónov a anabolických steroidov, ich distribúcia a predaj je trestný čin. Bohužiaľ sa k tomu môžu dostať mladiství a je to veľmi vážne,“ vraví riaditeľka Antidopingovej agentúry SR Mgr. Žaneta Csáderová. Mladí športovci sú podľa nej rizikoví najmä v období, keď prechádzajú z juniorskej do seniorskej kategórie. Pokiaľ ako junior mohol byť majster sveta, medzi seniormi je zrazu deviaty alebo aj dvadsiaty. Vzniká tlak a silná motivácia výkon zopakovať. Vtedy môže byť mladý človek náchylný užiť nedovolenú látku. Rovnako ako aj v ďalších obdobiach, kedy mu z akýchkoľvek príčin klesá výkonnosť.
Avšak aj rekreační športovci s dopingom začínajú už v tínedžerskom veku. Dôvodom sú väčšinou ideály, obrazy prototypov dokonalých ľudských tiel bez jediného gramu tuku, ktoré sú v každom fitnes časopise. Odborníci sféru zakázaného dopingu prirovnávajú k všeobecnej akceptácii ľahkých drog v spoločnosti. Na rozdiel od anabolických steroidov a im podobných látok má však verejnosť o drogách aspoň určité povedomie a vzdelanie. Pritom nie je žiadny problém objednať si prakticky čokoľvek hoc aj z USA. S čím sa môžete stretnúť vo fitnes svete?
Rastový hormón: Svaly aj rakovina
Rastový hormón je peptidový hormón, ktorý stimuluje rast, delenie a regeneráciu buniek. Priamo ovplyvňuje hladinu glukózy v krvi a taktiež zasahuje do metabolizmu lipidov. V športe je jeho užívanie trvalo zakázané, pretože má anabolický účinok a môže vo výraznej miere ovplyvniť výkon športovca.
„Rozhodne to nie je výživový doplnok! Má anabolický efekt, to je pravda. Ovplyvňuje nárast svalovej hmoty a regeneráciu svalového tkaniva,“ vraví biochemik Tomáš Pagáč. Tento hormón máme prirodzene v tele. Najvyššiu hladinu pritom človek má v období dospievania, keď sa organizmus vyvíja, rastie. Predpísať ho môže lekár len na konkrétne účely. „Liečebný účinok rastového hormónu sa používa u detí, ktoré mali zastavený rast. A preto bol aj vymyslený,“ dodáva lekár MUDr. Ľubomír Gulán.
Je to novšie, je to účinnejšie, funguje rýchlejšie. Rastový hormón ešte na Slovensku však zatiaľ nie je až natoľko rozšírený, pretože je pomerne drahý. Ten čistý syntetický sa k nám podľa odborníkov dostal len nedávno. Dá sa kúpiť na čiernom trhu, užívatelia si ho aplikujú injekčne. Na prvý pohľad nemá toľko viditeľných nežiaducich účinkov. A predsa je to hazard so životom.
Nefunguje totiž len cielene. Replikáciu buniek zrýchľuje v celom tele, nie iba v samotnom svale. Zdravotné dopady užívania tejto látky sú veľmi široké. Jednak sa môžu začať zväčšovať vnútorné orgány a vplyv má aj na vysoký krvný tlak. Spojenie zväčšenia srdca a krvného tlaku tak môže viesť k infarktu myokardu.
Užívanie tiež vedie k vzniku takzvaných agromegálií. To sú zväčšené končatiny, väčšinou to bývajú dlane, chodidlá, nos, brada a uši. Ide pritom o nezvratné procesy. „Je to dosah na celý organizmus. Podstupovať takéto riziko v prípade rekreačných športovcov alebo ľudí, ktorí chcú chodiť do fitnescentra len preto, aby mali väčšie svaly, alebo lepšie vyzerali, je obrovský hazard so životom. S následkami sa už nedá nič robiť,“ varuje biochemik.
Pokiaľ má užívateľ nábeh na nejaké ochorenie, o ktorom netuší, ampulky a injekčné striekačky s hormónom, ktoré mu prídu v škatuľke aj s návodom, môžu byť preňho osudné. „Bunky, najmä tie, ktoré nemajú spätnú väzbu, začnú bujnieť omnoho rýchlejšie. Rozvoj rakoviny môže byť natoľko rýchly, že sa nestihne zachytiť v skorom štádiu, hoci aj človek chodí na preventívne prehliadky,“ dodáva lekár.
Najviac zneužívané
Anabolické steroidy sú štatisticky najviac zneužívané dopingové látky. Naozaj totiž fungujú. Užívanie anabolických steroidov môže výrazne zlepšiť športový výkon. V tele zvyšujú syntézu proteínov, skracujú čas potrebný na regeneráciu svalov a znižujú podiel tuku.
„Akonáhle si to začne človek pichať vo vysokých množstvách, prvá vec je, že má obrovské množstvo cirkulujúcich steroidov vo svojom tele a dochádza k zastaveniu produkcie vlastného testosterónu. Keďže testosterón už nemá kam ísť, ide aj do tkanív, ktoré nie sú cieľové a pečeň to musí detoxikovať. Je riziko až cirhózy pečene. Vznikajú veľké problémy s hepatálnymi enzýmami, ktoré by to mali spracovať a detoxikovať, lenže sú také preťažené, že nestíhajú,“ vraví lekár. Podobne ako rastový hormón, aj anabolické steroidy sú v športe trvalo zakázané, a ich užívanie je postihované najvyššími trestami.
S užívaním anabolík sa však často stretávame aj v bežnej populácii. Vzájomné hecovanie sa a túžba po čo najväčšom bicepse, širokom chrbte a hrubých stehnách dokáže primäť mladých mužov užiť v podstate čokoľvek.
Okrem anabolického účinku majú steroidy aj tzv. androgénny efekt, čo znamená, že majú vplyv na rozvoj mužských pohlavných znakov. Zasahujú totiž priamo do metabolizmu pohlavných hormónov. V prípade, že žena užíva anabolické steroidy, ktoré obsahujú testosterón, začne jej rásť ochlpenie na tvári, hrudníku, hrubne hlas. Má akné, dochádza k zmene postavy na skôr mužský typ a nastáva rozvrat menštruačného cyklu.
Ak užívajú anaboliká muži, androgénnym efektom je ich feminizácia, teda rozvoj ženských pohlavných znakov. Prejavuje sa to neprirodzeným rastom prsných žliaz, zmenšovaním semenníkov, zníženou produkciou spermií, erektilnou dysfunkciou až neplodnosťou, pretože nadbytočný testosterón sa v tele metabolizuje na ženský pohlavný hormón estrogén.
Ich užívanie ďalej spôsobuje ateroskleróu, poškodenie pečene, nadmerné zadržiavanie vody v tele. Taktiež ovplyvňujú psychický stav. Môžu viesť k depresii, zvýšenej agresivite, zvýšenej sexuálnej túžbe, a sú potenciálne návykové.
„Pri anabolických steroidoch, a platí to aj pre rastový hormón, sú známe len niektoré funkcie. Nie je ale úplne objasnené, do čoho ďalšieho môžu tieto hormóny zasahovať, alebo čo sa z nich môže ešte vytvárať. Je preto veľmi nerozumné užívať syntetické náhrady týchto hormónov. Navyše nikto nevie, akej sú kvality, kto to pripravil, ako to pripravil, prečo to pripravil a väčšinou to nie sú certifikované výrobné linky, ktoré môžu takto produkovať rastový hormón alebo anabolické steroidy,“ varuje MUDr. Gulán.
Na laboratórne použitie
Prohormóny sa vyskytujú prirodzene v ľudskom organizme, sú to tie látky, z ktorých potom vznikajú samotné hormóny metabolickou reakciou. V podstate každý hormón má svoj prohormón. „Často sa stretávame hlavne s prohormónmi testosterónu, čiže anabolickými prohormónmi ako sú nandrolón, DHEA (dehydroepiandrosterón) alebo androsténdión. Na trhu sa vyskytuje aj veľa iných peptidových prohormónov, ktoré ovplyvňujú funkciu a produkciu rastového hormónu, inzulínu a podobne. Bohužiaľ, aj prohormóny sa dajú na čiernom trhu zohnať. Ich užívanie je výnimočne nebezpečné, pretože nikto nepozná čistotu týchto produktov. A taktiež sa nevie, aké všetky účinky môže užívanie týchto látok mať,“ vysvetľuje Ing. Pagáč z Antidopingovej agentúry SR.
Ich predaj zakázaný nie je. Prohormóny totiž ešte nie sú zachytené v legislatíve. Výrobcovia a distribútori navyše prišli na to, ako sa vyhnúť opletačkám. „Na krabičku napíšu prípravok „na vedecko-výskumné účely“ s poznámkou, že nie je určený pre ľudské užívanie. Legálne tak predávajú injekcie s prohormónmi, ktoré by mal človek používať v laboratóriu napríklad na pokusy na myšiach,“ objasňuje MUDr. Gulán. Internet znesie veľa. Aj tvrdenie pochybného predajcu, že ide o stopercentnú čistotu a kvalitu laboratórneho peptidu určeného na vedecký výskum od moldavskej spoločnosti. K objednávke nad 600 eur ponúka rastový hormón a vzorku anabolického steroidu zadarmo.
„Najväčší problém všetkých týchto látok sú dopady na vnútorné orgány. Tam je to poškodenie patologické. Steroidy spôsobujú kardiomyopatiu, čo znamená zväčšenie a zhrubnutie srdcového svalu. Ak chlapec robí silové cviky, vzniká tlakové preťaženie a s tým spojené vysoké riziko infarktu. Sú zdokumentované prípady, kedy dostali infarkt sedemnásťroční chalani,“ uzatvára lekár.