Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Svaly z prášku

Proteínový ošiaľ: Sú výživové doplnky v posilňovni nutné?

Tlak na výkon a rýchle výsledky, či túžba po svalnatej postave sa týkajú aj tínedžerov.

25.10.2018

Proteínový ošiaľ: Sú výživové doplnky v posilňovni nutné?
Tréneri veľmi rýchlo očakávajú, že chlapci budú doslova obrovskí už ako pätnásťroční. FOTO: Adobe Stock

Proteínové tyčinky, obohatené mliečne dezerty, sladké nápoje s proteínom navyše či rovno kilogramová piksľa s ochuteným práškom za tridsať eur, ktorú jednoducho musíte mať. Každý, kto vstúpi do sveta fitnes centier, sa s tým určite stretne. Začali ste cvičiť, zaplatili si trénera a už po prvom stretnutí odchádzate s plnou taškou. Jedna odmerka pred cvičením, druhá po ňom, tretia pred spaním. Skutočne to tak musí byť? „Ak niekto cvičí dva - trikrát do týždňa, je úplne zbytočné užívať takéto prípravky, je to skôr marketingový ťah,“ odpovedá biochemik Ing. Tomáš Pagáč z Antidopingovej agentúry SR.

Rýchla cesta

Bielkoviny, teda proteíny, sú základnou stavebnou zložkou svalov. Intenzívnym cvičením sa sval ničí, namáha a aby sa v stave pokoja kvalitne zregeneroval, potrebuje zvýšený príjem bielkovín. Samotné proteínové doplnky však nezabezpečia, že vám svaly narastú. To sa dá docieliť jedine cvičením. Odborníci sa zhodujú, že pre rekreačných športovcov je najlepším zdrojom bielkovín prirodzená strava. „Pokiaľ hovoríme o cvičení a zdravom životnom štýle, tak je vhodné zamerať sa na vyváženú zdravú stravu a nemusí sa dávkovať tyčinka alebo nápoj po tréningu. Je lepšie využiť prirodzené zdroje bielkovín, či už vo forme mäsa, tvarohu a mliečnych výrobkov. Nie sme proti proteínom, ale rekreačným športovcom sa telo krásne zregeneruje samo. Prečo do toho dávať niečo umelo spracované?“ naznačuje biochemik.

Proteínové tyčinky, dezerty, nápoje. Fitnes marketing funguje perfektne. FOTO: Adobe Stock 
Je pravda, že proteínové nápoje predstavujú jednoduchý spôsob na zabezpečenie prísunu bielkovín. Všeobecne zdravie neohrozujú, ale je potrebné si uvedomiť, že majú slúžiť ako doplnok k strave. Nie ju úplne nahrádzať.

„V športe je zvláštny trend, či už v hokeji, atletike alebo vo futbale. Tréneri veľmi rýchlo očakávajú, že chlapci budú doslova obrovskí už ako pätnásťroční. Nie všetci však dosiahnu taký pomer svalov, vzhľadom na to, že produkcia testosterónu je u každého z nich individuálna a na ňu sa viaže aj tvorba svalstva. Veľa z nich je chudých a zo strany trénerov sú veľké tlaky na deti aj rodičov. Chlapci nevedia, ako nabrať svalovú hmotu a v skutočnosti ju ani nenaberú tak rýchlo, lebo fyziologicky na to ešte nemajú potrebné nástroje. Uchyľujú sa tak k rôznym postupom a produktom, aby boli väčší a mohli hrávať. Proteínové nápoje sú len začiatok,“ varuje riaditeľka Antidopingovej agentúry SR Mgr. Žaneta Csáderová. Vyťažení rodičia často nemajú čas pripravovať mladým športovcom vysokobielkovinovú stravu a výživové doplnky sú potom praktickou skratkou.

Maturita z chémie

Proteíny sa dajú získavať zo živočíšnych a rastlinných surovín. Pri pohľade na kvalitu treba vziať do úvahy aj spôsob, akým sa bielkovinová surovina spracuje do formy prášku. Či sa to robí pomocou enzýmov alebo chemickej hydrolýzy. Producenti sa zvyčajne snažia o čo najlacnejší proces výroby. „Vyrobiť niečo synteticky je oveľa lacnejšie, ako to získavať z prírodných produktov. Ak chceme z pôvodných bielkovín naštiepiť aminokyseliny, potrebujeme na to enzýmy. Na to sa využívajú tráviace šťavy z hovädzieho dobytka, konkrétne z teliat. Proteín sa však dá spracovať aj tak, že sa použije anorganická kyselina,“ vysvetľuje športový lekár MUDr. Ľubomír Gulán.

Keď sa bielkovina začne štiepiť v ľudskom organizme, vznikajú menšie úseky - peptidy. Keď sa peptidy rozštiepia na úplne malé jednotky, vznikajú aminokyseliny. Hoci sú základnou stavebnou jednotkou svalu a napomáhajú regenerácii, neplnia len túto úlohu. Aminokyseliny sa podieľajú na celej škále ďalších metabolických procesov. Okrem iného sa z nich v ľudskom organizme vyskladajú nové bielkoviny, ktoré zohrávajú úlohu transportérov, teda prenášajú ďalšie látky. Aj hormóny, ktoré riadia celý náš organizmus, vznikajú z aminokyselín.

Komunita v posilňovni prijala výživové doplnky ako prirodzenú súčasť zdravého životného štýlu. FOTO: Pixabay 
„Otázne teda je, či chceme mať poštiepené aminokyseliny nejakou kyselinou chlorovodíkovou alebo sírovou, ktorá to dokáže spraviť namiesto enzýmu, ktorý máme prirodzene v tele. Preto aj, keby sa mňa niekto pýtal, či má užívať proteínové nápoje alebo nie, tak by som povedal, skôr nie. A keď už áno, tak si naštuduj, aké sú proteíny, či chceš rastlinný alebo živočíšny, akým procesom to prešlo, či bol chemický alebo enzymatický, podľa toho sa odvíja aj cena proteínu,“ dopĺňa lekára kolega Pagáč.

Šikovný marketing proteínových nápojov a výrobkov má však náskok a výrazne predbieha znalosti bežného človeka. Proteín plus, najlepší naberač svalov, super rýchly nástup účinku! Proteínové keksíky, čokolády či mlieko sú v ponuke bežných potravín i na pumpách, už dávno to nie je len záležitosť posilňovní.

„Nastavenie spoločnosti je mylné. Cvičenie vraj musí súvisieť s výživovými doplnkami, lebo budeme mať väčšie svaly, rýchlejšie schudneme a podobne. Tak to ale úplne nefunguje,“ vraví Ing. Tomáš Pagáč. „Keď sa opýtate ľudí, prečo vlastne chcú piť proteínové nápoje, tak nevedia... Lebo je to dobré a zdravé. Avšak kto tvrdí, že to je dobré? Zdravé? Na chudnutie to nikomu nepomôže, dá sa to prijať v normálnej strave, tak prečo to potom chceme robiť? Viete vôbec čo obsahujú? Viete, čo sú to aminokyseliny? Peptidy? Bielkoviny? Ako to spolu súvisí? A väčšina ľudí nevie. Sú schopní dať si proteínový nápoj, potom si kúpiť v tabletkách BCAA, čo sú tri aminokyseliny, ktoré sú ale v podstate aj v tom proteíne, a jesť to, lebo si myslia, že aminokyseliny a proteíny spolu nesúvisia.“

Koľko je dosť?

Kým samotné pitie proteínových nápojov nie je škodlivé, sústavné predávkovávanie sa bielkovinami je už iná vec. Bezhlavé užívanie rôznych doplnkov bez znalosti svojho zdravotného stavu môže napáchať škody. „Keď je napísané v návode, že si máte dať jednu odmerku do 250 ml mlieka, tak ľudia si dajú pre istotu dve odmerky, aby bol efekt podporený a svaly boli ešte väčšie. Všetko ale musí byť v nejakej norme,“ vraví Pagáč. Ak človek prijíma proteíny aj z prirodzenej stravy, tak je ich veľa a vplýva to na trávenie, obličky a pečeň.

„Odporúčané množstvo je 1 - 1,2 g bielkovín na 1 kg hmotnosti. Pri intenzívnych cvičeniach, keď dochádza k poškodeniu svalov a potrebujú sa rýchlejšie regenerovať, to môže stúpnuť na 2 – 2,5 g na kilogram. Ale stretli sme sa s ľuďmi, ktorí skutočne prijímajú 4 až 5 g proteínov na kilo hmotnosti! Čiže dajú do svojho tela pokojne pol kila bielkovín. Prebytočné množstvo sa už nemá kam ukladať, a tým pádom to musí ísť z tela von,“ vysvetľuje MUDr. Ľubomír Gulán. Celý zvyšok prijatých proteínov je v organizme rozložený a detoxikovaný. Výsledným produktom proteínov je dusík. „Vzniká takzvaná negatívna dusíková bilancia, telo je zahltené množstvom močoviny a amoniaku, ktorý je pre naše telo toxický, a tým pádom otravuje organizmus,“ dodáva lekár.

Rekreační športovci by podľa MUDr. Ľubomíra Gulána, vľavo, a Ing. Tomáša Pagáča, vpravo, mali dbať radšej na vyváženú stravu. FOTO: Antidopingová agentúra SR 
„V Národnom športovom centre robíme diagnostiku a nie všetko, čo vyzerá veľké, musí byť vždy sval. Aj na prvý pohľad svalnatý športovec bol plný vody a tukov, s nízkym pomerom svalovej hmoty, ale za to s bielkovinovým rozvratom v organizme,“ opisuje skúsenosť z praxe, ktorá už súvisí s užívaním aj iných podporných prostriedkov, Mgr. Csáderová.

V prípade bielkovinového rozvratu zásadne trpia obličky a pečeň. „Poškodenie sa nemusí prejaviť do dvoch dní. Závisí to aj od ďalšieho životného štýlu. Je to konštantná expozícia záťaži, ktorej následky možno uvidíme o pár rokov,“ vraví Pagáč.

Odborníci sa zhodujú, že hranicou únosnosti je akýkoľvek prejav zdravotných problémov. Ak sú napríklad zvýšené hepatálne enzýmy, je nutné prehodnotiť spôsob života. Ľudia s poškodením pečene zvyčajne prechádzajú na šetriacu nízkobielkovinovú stravu. Aj obličky sa dajú vyšetriť pomerne jednoducho. Už z jednej vzorky moču pomocou testovacích papierikov, ktoré bežne kúpite v lekárni, dokážete zistiť obsah dusíkatých látok. Kto z rekreačných športovcov si však priebežne testuje moč či na vlastné náklady chodí častejšie na odber krvi? „Človek by si mal neustále kontrolovať zdravotný stav, najmä, ak do seba dáva rôzne synteticky vyrobené prípravky. Sú to predsa nášmu telu cudzorodé látky s mnohokrát pochybným procesom výroby,“ uzatvára MUDr. Gulán.

Zaujali vás tieto články?