Aj bolesť uší môže byť prípad pre ortopéda
Škrípanie zubami či pukanie v sánke môžu naznačovať nepríjemný syndróm.
04.02.2019
Trpíte chronickým zápalom dutín či bolesťami zubov? Trápia vás zaľahnuté alebo boľavé uši? Zrejme ani jeden z týchto príznakov by ste si nespojili s návštevou ortopéda či fyzioterapeuta. „Aj toto sú však symptómy Costenovho syndrómu, ktorý postihuje čeľustno – sánkový kĺb,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Zuzana Pavlechová z rehabilitačného centra Vitalcinic.
Čeľustno-sánkový, alebo odborne temporomandibulárny kĺb sa skladá z kĺbneho obalu, kĺbneho disku a z dvoch oddelených kĺbnych dutín. „Zabezpečuje viaceré pohyby, a to otváranie a zatváranie úst, posun sánky do strán, predsun sánky dopredu a čiastočne aj malý pohyb dozadu. Odhaduje sa, že dnes približne 14 až 20 percent populácie trpí nejakou formou poruchy tohto kĺbu, pričom u žien sa ochorenie objavuje 3 až 5 krát častejšie ako u mužov,“ dodáva odborníčka.
So zaťatými zubami?
Príčiny vzniku bolestivého syndrómu sú viaceré. Hlavným problémom je stav, kedy kĺb nedostatočne spolupracuje so žuvacími svalmi, vzniknúť tiež môže po úraze. Vplyv naň majú však aj naše zlozvyky. „Neprospieva mu ani škrípanie zubami, takzvaný bruxizmus, či zatínanie zubov. Pozor aj na stres, ten zvyšuje vážnosť a trvanie bruxizmu.“
Zbystrite pozornosť, ak pociťujete nasledovné:
- bolesť v oblasti ucha, zvukovodu a okolitých svalov,
- neschopnosť otvoriť ústa, či zvukové fenomény pri otváraní a zatváraní úst,
- bolesť či strnulosť sánky,
- závrat,
- bolesť vystreľujúca do temena a oblasti krku,
- neurčitá bolesť zubov,
- pukanie a praskanie kĺbu,
- obmedzený rozsah pri otváraní úst alebo pri žuvaní,
- opakované chronické zápaly dutín,
- ranná stuhnutosť žuvacích svalov.
Pokiaľ máte niektoré z príznakov, môžete podstúpiť diagnostiku. „Objektívne funkčné vyšetrenie zahŕňa palpačnú citlivosť svalov, kĺbu a zubov, zlý zhryz, zmenenú pohyblivosť sánky pri otváraní úst, vyšetrenie stupňa otvárania úst, merateľné pohyby sánky oproti čeľusti,“ vraví Pavlechová. K pomocným vyšetreniam patrí stereostetoskopické vyšetrenie, RTG snímky zuboradia a temporomandibulárneho kĺbu, dynamické snímky otvárania a zatvárania úst, sonografické vyšetrenie, CT alebo MRI vyšetrenie.
Uvoľňujúca masáž
Ako sa problému zbaviť? Odporúčaná terapia Costenovho syndrómu spočíva v pravidelnej fyzioterapii, pri ktorej sa zlepšuje kĺbna vôľa, uvoľňuje čeľustný kĺb a krčná chrbtica, naťahujú svaly. Cvičiť neskôr môžete aj sami doma. „Domáca starostlivosť spočíva v masírovaní žuvacích svalov, lícového svalu z vonka, ale taktiež zvnútra úst. Často nachádzame stuhnutia, svalové hrčky, v oblasti žuvacích svalov, ktoré treba uvolniť.“
Liečba nepríjemného syndrómu má miesto aj u zubného lekára, konkrétne ortodentistu. Ten sa zaoberá nesprávnym zhryzom, ktorý ovplyvňuje žuvanie jedla a môže vyvolávať bolesť kĺbu. „Protetická terapia je zameraná na nosenie nočnej dlahy hlavne pri škrípaní zubov, pružné náhryzové dlahy, relaxačné dlahy, protézy a mostíky,“ vymenúva fyzioterapeutka.
Ak predošlé postupy nepomáhajú a stav je už pokročilý, môže dôjsť k chirurgickej liečbe, ktorou je náhrada disku kĺbu alebo totálna rekonštrukcia kĺbu.
Nezabúdajte, že naše zvyky ovplyvňuje aj stav psychiky. Aj preto sa pri riešení bolestí a nesprávnych návykov odporúča psychologická terapia. „Pri veľkom psychickom napätí dochádza preťaženiu svalov kĺbu a zatínaniu zubov, a to má vplyv na stresové stiahnutie žuvacích svalov.“ Naučte sa preto zmierniť stres relaxáciou, oddychom pri knihe, počúvaním hudby, cvičením či prechádzkami v prírode.