Jablčný ocot zlepšuje trávenie, pomôže aj chudnúť. Nie každému
Aké sú priaznivé účinky jablčného octu a ako ho užívať, aby neublížil?
06.02.2020
Autor: Mária Markeová
Jablčný ocot vzniká pridaním kvasiniek do jablkovej šťavy. Kvasinky najskôr premenia cukor obsiahnutý v jablkovej šťave na alkohol a potom sa do tejto zmesi pridajú baktérie, ktoré alkohol premenia na kyselinu octovú. Takýto ocot obsahuje 5 - 6 % kyseliny octovej. Okrem kyseliny obsahuje ocot vodu a stopové množstvá ďalších kyselín, vitamínov a minerálov. Jeho hlavnou výhodou oproti obyčajnému octu je, že obsahuje pektín, ktorý zlepšuje trávenie a podieľa sa na odstraňovaní mnohých odpadových látok z organizmu.
Znižuje cholesterol a zabíja plesne
Niekoľko klinických štúdií vykonaných na zvieratách a ľuďoch preukázali, že jablčný ocot môže napomáhať pri chudnutí, alebo pri spaľovaní tukov v oblasti brucha, avšak rozhodne len užívanie tohto prípravku nestačí na zbavenie sa nadbytočných kilogramov. Redukcia hmotnosti spočíva v pravidelnom stravovaní, rozumnom výbere a množstve potravín a taktiež nesmieme zabúdať na pravidelnú a primeranú fyzickú aktivitu.
Jablčný ocot pomáha tiež:
- znížiť hladinu cukru v krvi,
- zvyšuje senzibilitu na inzulín,
- znižuje hladinu cholesterolu v krvi,
- priaznivo ovplyvňuje krvný tlak,
- zabíja plesne,
- pomáha v boji proti kožným ochoreniam,
- podporuje trávenie,
- sťahuje opuchy.
Riziká užívania jablčného octu
Hoci je jablčný ocot populárny pre jeho priaznivé účinky na zdravie, nie je to všeliek a v niektorých prípadoch je jeho užívanie vyslovene nevhodné.
Riziko predstavuje hlavne pre ľudí trpiacich gastroparézou. Ide o ochorenie, ktoré sa často vyskytuje u diabetikov prvého typu. V dôsledku poškodenia nervových a cievnych pletení v oblasti tráviaceho traktu je spomalená doba vyprázdňovania. Jablčný ocot môže predĺžiť dobu vyprázdňovania potravy zo žalúdka, tým zhoršovať príznaky gastroparézy a následne môže skomplikovať udržovanie stálej hladiny cukru v krvi. Znižuje taktiež chuť do jedla, čo môže vyvolať nevoľnosť.
Dlhodobá konzumácia jablčného octu môže vyvolať nízku hladinu draslíka v krvi a prispieť k vzniku osteoporózy.
Kyselina octová v jablčnom octe môže poškodiť zubnú sklovinu, čo vedie k strate minerálov a zvýšenej kazivosti zubov.
Jablčný ocot tiež môže ovplyvniť pôsobenie niektorých liečiv, vrátane inzulínu, digoxínu a niektorých diuretík.
Základné pravidlo: Dve lyžice za deň
Ako ho teda užívať?
- Nepite jablčný ocot na lačný žalúdok. Nie je to prospešné pre sliznicu žalúdka, ktorú takýto kontakt podráždi,
- denný príjem jablčného octu sú maximálne 2 polievkové lyžice za deň, toto množstvo má byť zriedené s vodou. Ešte lepší variant je pridať ocot do jedla, napríklad do dresingu na zeleninový šalát,
- minimalizujte kontakt zubov s kyselinou octovou, ak ocot pijete, tak ho vypite cez slamku,
- po jeho vypití si vypláchnite ústa vodou, počkajte aspoň 30 minút a až potom si umyte zuby, inak hrozí, že by ste si mohli ešte výraznejšie poškodiť zubnú sklovinu,
- ak trpíte gastoparézou, ocot vôbec nekonzumujte,
- dávajte si pozor na alergie. Ak sa vyskytne akákoľvek alergická reakcia, ihneď ho prestaňte užívať.