Miesto, kde sa rodia hrdinovia
Ako sa pripraviť na darovanie krvi?
Dajte si pozor na stravu, alkohol, ale aj intenzívne športovanie či nadmerný stres.
18.05.2020
Keď sa chystáte darovať krv prvýkrát, prípadne ju darujete pravidelne, je to proces, na ktorý sa dá vopred prichystať. Predsa len, kvalita krvi sa odvíja od množstva faktorov, o ktorých by ste to ani nepovedali.
Dobre jedzte
Má to svoje dôvody. Jedným z najdôležitejších kritérií pre darovanie krvi je množstvo železa v krvi, ktoré je súčasťou hemoglobínu roznášajúceho kyslík z pľúc do celého organizmu. Zároveň sa podieľa aj na tvorbe nových červených krviniek, čo je najmä po samotnom odbere nevyhnutné. Organizmus zdravého človeka dokáže železo získať z vyváženej stravy. Nájdete ho najmä v mäse, pečeni, rybách, vajciach, ale aj v rastlinnej potrave – špenáte, brokolici, listovej zelenine, strukovinách či v niektorých druhoch ovocia. Na vstrebanie železa je potrebný vitamín C, ktorý je bohato zastúpený v citrusových plodoch, jahodách či vodnom melóne.
Pozor na mastné
Platí, že deň pred darovaním krvi ani na raňajky by ste nemali jesť mastné jedlá. Reč je napríklad o hamburegorch, hranolkách, bravčovom bôčiku, smotane, ale napríklad aj o šiškách či zmrzline. Tuky zostávajú v krvi dlhšie a môžu negatívne ovplyvniť výsledok testov na rôzne infekcie. Výživné raňajky pred darovaním krvi by mali obsahovať sacharidy, teda ovocie, zeleninu, sucháre, netukové pečivo, džem alebo med.
Vyhnite sa blokátorom železa
Znie to neuveriteľne, ale naozaj existujú potraviny a nápoje, ktoré zabraňujú dobrej vstrebateľnosti železa. Do tejto skupiny patrí káva, čierny a zelený čaj, ale napríklad aj mlieko či červené víno. Vysokotučné mliečne produkty ako syr a jogurty by tiež mali byť konzumované v primeranej miere. Jedným z prekvapujúcich blokátorov železa je čokoláda. Čím tmavšia, tým horšie. Samozrejme, neuškodí nič, k čomu sa pristupuje s mierou. Šálka čiernej kávy alebo čaj nie je na škodu ani v deň darovania krvi.
Veľa vody
Približne polovicu objemu krvi tvorí voda. Preto je dôležité piť dostatočne a podľa rád NTS SR 24 hodín pred odberom vypiť aspoň 2 litre tekutín. Ráno pred samotným darovaním je žiaduce prijať pol litra tekutín. Zároveň budú cievy lepšie pripravené na odber, čo je pre darcu vždy plus. Odzrkadlí sa to na lepších cievach. Mimochodom, v deň odberu je dobré mať oblečenie s krátkym rukávom.
Stop nerestiam
Kľúčová je sebakontrola. Pokiaľ je darca krvi fajčiar, mal by abstinovať aspoň 6 hodín pred odberom, ideálne dlhšie. Krv bude lepšie okysličená. Alkohol je potrebné obmedziť aspoň na 12 až 14 hodín. Odhliadnuc od účinkov na pečeň, alkohol má tendenciu dehydrovať, čo nie je pred odberom krvi ideálne.
Žiadaný oddych
Pred darovaním krvi by sme mali prežiť uvoľnenie v každom smere. Pokiaľ je to možné, obmedziť nadmernú psychickú záťaž, stres, jednoducho dopriať si relax. Keď darca krvi cvičí, behá, posilňuje, mal by tiež vynechať tréning a namiesto toho ísť na prechádzku. Dôležité je robiť veci, ktoré nás tešia. Počúvať hudbu, pozerať filmy, čítať knihy. Organizmus sa zregeneruje, čo sa jednoznačne podpíše na kvalite krvi.