Súťaž - Preventívka bez výhovoriek

 

Nie je more ako more

More lieči, nie však každé a nie všade. Vyberte sa do tej správnej destinácie

More posilňuje imunitu, lieči aj gynekologické problémy. „Ľudia si myslia, že kdekoľvek k moru pôjdu, tak je to klimatoterapia a pobyt má liečebný efekt. S tým zásadne nesúhlasím, určite to nie je pravda,“ vraví MUDr. Janka Zálešáková, predsedníčka Asociácie slovenských kúpeľov

21.06.2018

More lieči, nie však každé a nie všade. Vyberte sa do tej správnej destinácie
Výber letnej dovolenky môže vyzerať úplne inak, než ste zvyknutí. FOTO: Pixabay

Ak chcete, aby mal pobyt pri mori aj liečebný účinok na vaše zdravie, je dôležité pri výbere dovolenkovej destinácie dbať na viaceré pravidlá. Iná lokalita je vhodná pre ľudí s respiračnými ťažkosťami, iná, ak vás trápia kožné problémy či alergie. „Nie je to len využívanie prímorských klimatických podmienok, ale aj ďalších liečivých zdrojov v tej oblasti. Prímorské klimatické miesta sa navyše veľmi odlišujú svojou charakteristikou,“ vysvetľuje MUDr. Janka Zálešáková, ktorá je viceprezidentkou Európskeho zväzu kúpeľov.

Prach a špinavá voda

Tak, ako máme na Slovensku liečebné kúpele, ktorých kvalitu prísne kontrolujú štátne inštitúcie, tak aj v európskych krajinách existujú prímorské kúpeľné podniky uznané tamojšími autoritami ako súčasť zdravotnej starostlivosti. Oblasti, v ktorých sú situované, sú pod dôslednou kontrolou. Ide o chránené kúpeľné územia. Ak sa teda vyberiete na dovolenku do takejto destinácie, máte istotu zdravotných benefitov.

„Nie je pravda, že kdekoľvek k moru sa vyberiem, bude to liečba. Sú miesta, ktoré sú znečistené, nie je tam čistá voda, v ovzduší je veľa prachových častíc, nachádzajú sa rovno pri autostráde. Poznáme to z aj Chorvátska. Letoviská sú často blízko nejakej komunikácie či parkoviska. Vtedy ťažko hovoriť o zdravom ovzduší. Navyše v niektorých mesiacoch v roku je tam prostredie natoľko horúce až neznesiteľné, že ľudia s astmou alebo respiračnými chorobami ani nemôžu využívať vonkajší priestor, musia sa zdržovať v hoteli, kde je klimatizácia, ktorá im výrazne zhoršuje ich zdravotný stav,“ varuje lekárka.

Hľadajte čisté more a ubytovanie mimo hlavných ciest. FOTO: DNA Image Bank www.laatzeelandzien.nl

Pokiaľ sa chcete naozaj venovať liečbe konkrétneho ochorenia, môžete sa ubytovať priamo v kúpeľnom zariadení. Ide o talasoterapeutické centrá, kde sa využíva klíma, morská voda a napríklad aj slané morské bahná. V takýchto zariadeniach je 24-hodinová starostlivosť, vstupná a výstupná lekárska prehliadka a presne naordinované procedúry. Lekári vám napríklad naordinujú, kedy sa máte ísť kúpať, ako dlho máte zostať vo vode, či čas strávený na slnku podľa typu pokožky. „Ak by si našinec chcel niekde zaplatiť naozaj seriózny pobyt, tak by sa mal zaujímať, či ten hotel alebo kúpeľný podnik má licenciu od štátu, či je uznaný ako zdravotnícke zariadenie a či aj lokalita spĺňa kritéria pre poskytovanie prímorskej kúpeľnej starostlivosti, teda talasoterapie.“

Ak však len hľadáte destináciu pre vašu rodinnú dovolenku, ktorá by napríklad pomohla deťom s opakovanými zápalmi dýchacích ciest, umiestnenia kúpeľných zariadení v prírodných liečivých lokalitách pre vás môžu byť spoľahlivou inšpiráciou zdravého prostredia. Tamojšie ovzdušie je chránené a oblasť pravidelne kontrolujú. „V týchto lokalitách sú samozrejme aj iné možnosti ubytovania,“ dodáva odborníčka. Tieto miesta nájdete takmer vo všetkých európskych prímorských krajinách, v Taliansku, Slovinsku, vo Francúzsku i pobaltských štátoch. Paradoxne jedny z najlepších talasoterapeutických zariadení sú v Nemecku, ktoré nie je práve tradičnou dovolenkovou destináciou Slovákov.

Oblasť Zeeland v Holandsku spĺňa prísne kritériá na čistotu životného prostredia. FOTO: Ben Seelt DNA Image Bank www.laatzeelandzien.nl
Pokojná zátoka? Pre astmatika nič moc

Klimatoterapia pri mori má podľa MUDr. Zálešákovej najväčšie opodstatnenie pri liečbe porúch imunity a respiračných ochorení. „Treba si všímať aj to, či sa v lokalite tvorí morský aerosól, ktorý má liečebný efekt na dýchacie cesty. Keď máte v nejakom zálive pokojné more a nie sú tam žiadne skaly, tak sa skoro netvorí a prichádzate o jeden z benefitov. V Holandsku, v regióne Zeeland, konkrétne Bad Domburg a Cadzand, vytvorili umelé drevené bariéry, o ktoré sa trieštia vlny, vytvára sa slaný aerosól a pacienti na tom mieste cvičia.“

Najmä v severných oblastiach alebo pri studených moriach môžete využívať otužovanie. „Má to význam. Ak ste napríklad v Holandsku pri Atlantiku, ktorý je chladný, v liečebnom zariadení otužujete pod dohľadom. Voda má na vrchole leta teplotu len 16 až 22 stupňov a vy sa kúpete v krátkych možno päť-, desaťminútových intervaloch. Teplota vzduchu je podstatne vyššia, takže sa to dá vydržať. Takto funguje forma otužovania na podporu imunity,“ opisuje lekárka. 

Pláž v Cadzande s drevenými bariérami.  FOTO: Xander Koppelmans DNA Image Bank www.laatzeelandzien.nl
Morská voda tiež pomáha vďaka svojej salinite pri chronických zápalových gynekologických ochoreniach, má totiž protizápalový efekt a platí to pre väčšinu morí. Ďalšie indikácie takéhoto pobytu sú napríklad kožné problémy, na ktoré ale pomáhajú najmä moria s vyššou slanosťou, narušená termoregulácia, rekondícia po úrazoch či ochoreniach, či reumatické a ortopedické problémy, na liečbu ktorých sa využíva hydrokinezioterapia, teda zjednodušene cvičenie vo vode.

Na podporu imunity a lepšie využitie blahodarného aerosólu odporúčajú viacerí odborníci a odborníčky cestovať do oblastí s chladnejšími a búrlivejšími vodami. Ľudia, ktorí trpia opakovanými infekciami dýchacích ciest spojených s poruchami imunity, tí ktorí netolerujú horúcu klímu a seniori  by mali skôr cestovať k Severnému moru,  Baltskému moru a k Atlantiku. „V Nemecku, v Poľsku, Litve, Lotyšsku, Estónsku, vo Francúzsku, ale aj v Holandsku, konkrétne v oblasť Zeelandu, a na Islande sú vynikajúce strediská uznanej talasoterapie,“ radí MUDr. Zálešáková. Vo väčšine týchto štátov sú tieto centrá uznané štátnou autoritou ako prímorské kúpele a sú súčasťou zdravotníckeho systému krajiny.

Zaujali vás tieto články?