Všeobecné lekárstvo

  1. Tinitus

    Otázka • 24.06.2018 • Radka

    Už vyše roka mi akoby šuští v uchu, respektíve skôr pulzuje. Počujem tam pravidelné pulzovanie. Väčšinou keď som doma v kľude. Niekedy je to šum a ojedinele sa vyskytne aj pískanie, čo je veľmi nepríjemné. Moja lekárka vravela, že jej sa to stáva, keď si ľahne na tú stranu hlavy, ale mne sa to deje, keď sedím. Ucho ma tiež niekedy pobolieva. Zvyčajne keď ma ofúkne, tak ma skôr bolieva to pravé. Je možné, že mám v tom uchu nejaký chronický zápal? Lekárka sa mi do neho ani nepozrela, lebo problém vraj nie je akútny. Vtedy ma nebolelo a počas návštevy lekára som pulzovanie necítila.

    Odpoveď • 27.06.2018 • MUDr. Zuzana Steinhübl

    Tinnitus, teda šumenie v uchu môže byť príznakom rôznych ochorení. Je potrebné komplexné vyšetrenie pacienta, základné laboratórne odbery- krvný obraz, cukor, obličkové parametre, krvný tlak, vyšetrenie chrbtice- hlavne krčnej a pulzácie krčných tepien. Býva to sprievodným príznakom určitých ochorení: Choroby ucha, môže to byť len obyčajný ušný maz, otoskleróza, chronický zápal vnútorného ucha. Môže ísť aj o ochorenie krčnej chrbtice, ochorenie kardiovaskulárne, vysoký krvný tlak , ateroskleróza krčných tepien, neurologické ochorenie- CNS. Pri negatívnych nálezoch je možné, že v kľude  jednoducho len viacej vnímate pulzovanie ušných ciev.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  2. Boľavá pečeň

    Otázka • 20.06.2018 • Peter

    Môže pečeň bolieť? Mávam občas takú tupú bolesť. Odhadol som to, že na mieste v brušnej dutine, kde je pečeň. Je to možné, alebo to bude iný orgán? Mal by som ísť na vyšetrenie k lekárovi? Nie je to nič hrozné, len to jednoducho občas pobolieva, netreba ani, aby som si dal tabletku.

    Odpoveď • 24.06.2018 • MUDr. Zuzana Steinhübl

    V oblasti pod pravým rebrovým oblúkom sa nachádza pečeň, žlčník, tenké črevo, ale môže sa tam propagovať aj bolesť zo žalúdka, pankreasu, ale aj hrudnej chrbtice. Veľmi závisí od dalších príznakov. Vzniká bolesť len pri pohybe, alebo ju cítite aj v kľude? Ďalej ide o to, či to súvisí s požitím jedla- pred eventuálne po jedle, či sa šíri smerom dozadu, alebo ju cítite len v jednom stabilnom mieste. Základom je pohmatové vyšetrenie brucha, chrbtice, následne základné laboratórne odbery, ktoré sa robievajú vrámci preventívnej prehliadky. Vhodné je aj ultrasonografické vyšetrenie zamerané na vyšetrenie pečene, žlčníka, obličiek. Pri pretrvávaní ťažkostí zváženie gastrofibroskopie.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  3. Nestačím s dychom

    Otázka • 23.06.2018 • Daniela

    Veľmi ľahko sa zadýcham. Idem na prechádzku, obliekam si kabát a už nestačím s dychom. Moja lekárka ma poslala  na vyšetrenie priechodnosti ciev pomocou kontrastnej látky, to bolo v poriadku. Doktori tvrdia, že srdce je zdravé. Problémy, ale neustúpili. Čo by som mala robiť? Tlak mám v norme, beriem ale warfarin. Minule som išla hore po schodoch, zakrútila sa mi hlava a už som sa len prebrala na zemi. Zranila som si vtedy ruku, tak sa riešila ruka. Dôvod, prečo som spadla ale nikoho nezaujímal.

    Odpoveď • 27.06.2018 • MUDr Zuzana Steinhübl

    Dýchavičnosť prestavuje subjektívne vnímaný pocit nedostatku vzduchu. Príčiny dušnosti môžu byť psychické i telesné poruchy. Patria sem napríklad úzkostné stavy, ochorenia pľúc, srdca a nedostatok červených krviniek. Každý prípad dušnosti musí byť individuálne detailne vyšetrený, aby sa zistila jeho príčina. Kedže píšete, že máte v liečbe warfarín, čo je liek na riedenie krvi, ktorý sa podáva, v prípadoch závažného  ochorenie ciev nôh (trombóza ciev nôh), ciev pľúc (embólia) alebo ochorenie srdca - ako napríklad arytmia - fibrilácia predsiení, tak bude zrejme príčina ťažkostí niekde v tejto oblasti. Je to naozaj veľmi ťažké posúdiť bez znalosti detailov vášho zdravotného stavu. Určite medzi základné vyšetrenia patrí kompletné laboratórne vyšetrenie: Vylúčenie cukrovky, poruchy obličiek, chudokrvnosti, vyšetrenie srdca - podľa zváženia kardiológa eventuálne internistu (ekg, echokg, ergometria, pre kolaps zváženie aj ekg holteru), vyšetrenie pľúc - rtg pľúc, a spirometrické vyšetrenie. Vhodná je aj redukcia hmotnosti pri obezite. U žien treba brať do úvahy aj klimaktérium.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  4. Nízky tlak

    Otázka • 20.06.2018 • Lívia

    Mám nízky tlak, snáď celý dospelý život. Ráno si dám kávu a hodinu po jej vypití mám bežne tlak 100/50 lebo 90/60. Dlho mi trvá, kým sa „rozhýbem“. Niekedy potrebujem aj dve kávy, niekedy vypijem za dopoludnie aj tri. Cítim sa unavená. Dá sa s tým robiť aj niečo iné ako piť kávu? Dá sa dvihnúť tlak nejakou stravou? Solím určite dosť. Aj pijem dosť tekutín, vodu a čaj. Hovoria mi, že sa mám rozčúliť. Stres, alebo vzrušenie pri deťoch a práci mám. Mňa to však unavuje, nepomáha mi to.

    Odpoveď • 24.06.2018 • MUDr. Zuzana Steinhübl

    Nízky tlak, teda hypotónia, sa objavuje sa hlavne u mladých, štíhlych dievčat, respektíve ženách,. Ale na rozdiel od vysokého krvného tlaku pôsobí na dľžku života priaznivo. K jeho zvýšeniu sú nápomocné aj tieto opatrenia: Striedavé sprchovanie s teplou a studenou vodou, pričom by sa vždy malo končiť studenou sprchou. Výborná je aj denná športová aktivita, napríklad bicyklovanie, prechádzky, turistika, tanec, gymnastika a plávanie. Vyvážená strava v tomto prípade aj s primeraným množstvom soli. Napríklad raňajky bohaté na bielkoviny s trochou soli môžu byť dobrý štart do každého dňa pre hypotonikov. Ovocie bohaté na vitamín C má tiež pozitívny účinok. Dôležitý je denný prísun tekutín minimálne 2,5 až 3 l. Vyskúšajte minerálne vody bohaté na sodík, bylinkové čaje, hlavne tie, ktoré obsahujú napríklad imelo biele alebo kapsičku pastiersku. Káva a čierny čaj telu odoberajú tekutiny. Síce zvýšia nárazovo tlak, ale následne dôjde k jeho poklesu v dôsledku močopudných vlastností. Preto je ku každej káve vhodné vypiť aj pohár čistej vody. Vhodnejší je kvalitný zelený čaj, ktorý môžete vlažný popíjať aj celý deň. Vzhľadom na to, že popisujete aj únavu, je vhodné vylúčiť chudokrvnosť a ochorenia štítnej žľazy.

     

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  5. Následky boreliózy

    Otázka • 22.06.2018 • František

    Bola mi diagnostikovaná borelióza. Pohrýzol ma kliešť. Už je to niekoľko rokov, bol som preliečený antibiotikami. Stále mávam ale bolesti hlavy, problémom je aj časté močenie a bolia ma kĺby, najmä kolená. Môže to byť z tej boreliózy? Čo by som mal robiť?

    Odpoveď • 24.06.2018 • MUDr. Zuzana SteinhübL

    Či dôvodom vašich nešpecifických ťažkostí je aktívna borrelióza, treba zistiť cestou laboratórnych serologických odberov na borreliu - včasných a neskorých protilátok. Najlepšie citlivou metodikou Western Imunoblot. Bolesti hlavy a problémy s močením sú veľmi netypické a zriedkavé pre chronickú borreliovú infekciu, preto treba pátrať aj po iných príčinách. Bolesti kĺbov a kolien môžu byť priznakmi II. štádia borreliovej infekcie, avšak väčšinou sa jedná aj o opuch kolenného klbu s výpotkom. Vtedy sa diagnostikuje borreliová infekcia priamo vyšetrením z kolenného výpotku. 

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  6. Zlé trávenie

    Otázka • 14.07.2018 • Petra

    Mám problémy s trávením. Jedlo dlho po obede cítim v žalúdku. Niekedy obed trávim aj päť hodín a v tomto časovom rozmedzí nemôžem nič zjesť. Pod bradou sa mi urobili veľké vyrážky, ktoré nedokáže kozmetička vytlačiť. Tvrdí, že môžem mať čosi so žalúdkom a koža sa takto prejavila. Môže ísť o pomerne častého helikobaktera? Mala by som prísť k svojmu obvodnému lekárovi so stolicou?

    Odpoveď • 24.07.2018 • Mudr. Zuzana Steinhübl

    Pri problémoch s trávením je dôležitá  podrobnejšia analýza. Teda, čo jedávate, či po každom jedle  je vám ťažko, alebo len po určitom type- vyprážanom, mliečnom, múčnom a či ťažkostí máte po každom najedení. Dôležité je ako dlho problém trvá... Súčasťou úvodnej diagnostiky je základný odber krvi: Pečeňových testov, enzýmov podžalúdkovej žľazy, zvážiť odber na intoleranciu lepku a kravského mlieka...  Ak sprievodným príznakom nie je problém so stolicou, tak sa s najväčšou pravdepodobnosťou problém týka hornej časti tráviaceho traktu ( žalúdok, dvanástnik, žlčník a pankreas).  Preto je vhodné doplniť aj sono brucha, následne aj endoskopické vyšetrenie žalúdka. Určite treba začať úpravou stravy, prejsť na žalúdok a žlčník šetriacu stravu. Pokožka väčšinou len odzrkadľuje vnútorný  problém, či už tráviaci, alebo hormonálny. Akné a vyrážky svedčia o zahlienení organizmu, takže opatrne aj s mliečnymi výrobkami. 

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  7. Nižší sodík

    Otázka • 19.07.2018 • Laura

    Minule mi na preventívnych testoch vyšiel nižší sodík. Čo to môže znamenať? Mala by som trošku zmeniť stravu? Pravdou je, že som posledné obdobie jedávala skôr zdravo a kombinovala som mäso, či rybu so zeleninou. Môže byť nižší sodík len otázkou stravovania, alebo môže
    znamenať nejakú vážnejšiu chorobu?

    Odpoveď • 24.07.2018 • Zuzana Steinhübl

    Nízky sodík, hyponatrémia môže byť spôsobená najčastejšie nedostatočným príjmom tekutín, alebo  väčšou  stratou  pri dehydratácií, napríklad pri  fyzickej aktivite spojenej so silným potením. Pri jednorázovo nižšej hodnote sa netreba plašiť, len zopakovať odber.  Pred odberom sa treba riadne hydratovať . To znamená vypiť aspoň dva poháre čistej vody. Závažnú hyponatrémiu môže spôsobiť aj užívanie liekov na odvodnenie, ochorenie obličiek, nadobličiek a pečene. Zelenina, ako je mangold , baklažán, paprika, zemiaky, paradajky, púpava, horčica, repy, artičok a špenát obsahujú dostatok sodíka. Plody, ktoré obsahujú sodík zahŕňajú sušené figy, olivy, čerstvé figy, melón, slivky, grapefruit, banány, hrozno, mučenky a ananásový melón. Ovocné šťavy z ovocia ako sú pomaranče, hrozno a ananás tiež obsahujú sodík v dôsledku pridania soli a konzervačných látok.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  8. Tŕpnutie rúk

    Otázka • 24.07.2018 • Jana

    Stáva sa mi, že keď máme menšiu oslavu, kde nechýba alkohol, či víno, tak mi po nej zvyknú tŕpnuť ruky. Zvyčajne je to ľavá ruka od lakťa po dlaň. Keď som bola mladšia, tak mi po žúre tŕpol aj chrbát. Môže to súvisieť s pečeňou, či so srdcom, alebo takto moje telo skrátka reaguje na alkohol? Výsledky všeobecných testov mám dobré a nemám žiadne zdravotné problémy...

    Odpoveď • 14.08.2018 • Mudr. ZUZANA STEINHÜBL

    Ak máte dobrý zdravotný stav, laboratórne výsledky v norme, tak sú popisované ťažkosti len dôsledky pôsobenia alkoholu v tele. Alkohol spomaľuje vyplavovanie antidiuretického hormónu, ktorý reguluje vstrebávanie vody a minerálnych látok v obličkách. Tým pádom telo trpí odvodnením a stratou potrebných minerálov, čo sa môže prejavovať tŕpnutím končatín a  zášklbmi svalov. Preto sa odporúča ku každému poháru alkoholu, vždy vypiť aj pohár vody, alebo minerálky.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.

  9. Vysoký pulz

    Otázka • 14.08.2018 • Michaela

    Športujem celý svoj život. Mám 33 rokov a nič ma netrápi po zdravotnej stránke. Posledné obdobie však mávam vysoký pulz okolo 100. Tlak mám buď nižší, alebo ideálny. Neviem si to vysvetliť, čím to môže byť. Existuje určitá dispozícia k tomu, že mám tento pulz vyšší aj keď športujem a zdravo sa stravujem? Lekárka mi vravela, že má skúsenosti s tým, že ženy mávajú vysoký pulz, lebo sú emocionálnejšie. Môže tento môj pulz súvisieť s náladou, alebo so psychikou?

    Odpoveď • 15.08.2018 • MUDR. ZUZANA STEINHÜBL

    U zdravého človeka sa pulz  prirodzene mení podľa záťaže, v pokoji dosahuje okolo 60 úderov za minútu, pri fyzickej aktivite môže vzrásť aj na 100 úderov. U zdravého človeka je zvýšená srdcová frekvencia nastáva vtedy, keď má organizmus vyššie nároky na spotrebu kyslíka a zrýchlením tepu ich pomáha srdcu naplniť. Veľmi dôležité je odsledovať pulz v kľudovom režime, doma, prípadne aj u lekára,  vhodným vyšetrením je 24 hodinové monitorovanie pulzovej frekvencie.

    Rady odborníkov majú len informatívny charakter, nenahrádzajú vyšetrenie lekárom.



Partneri portálu

  • Logo partnera
  • Logo partnera