Štartuje cielené vyhľadávanie rakoviny prsníka
Ženám prídu domov pozvánky na mamografické vyšetrenie v špičkových certifikovaných pracoviskách.
03.09.2019
Ministerstvo zdravotníctva SR dnes oficiálne ohlásilo štart národného skríningu rakoviny prsníka. Vybrané skupiny žien môžu v najbližších týždňoch očakávať list s pozvánkou na mamografické vyšetrenia, ktoré sa budú vykonávať zatiaľ na desiatich certifikovaných pracoviskách. V prvom kole zdravotné poisťovne oslovia dohromady 4 150 žien. Všeobecná zdravotná poisťovňa pozve na vyšetrenie 2 100 svojich poisteniek.
„Skríning rakoviny prsníka sa bude týkať poisteniek VšZP vo veku 50 – 69 rokov. Pozvánku dostanú tie poistenky, ktoré neabsolvovali mamografické vyšetrenie, resp. boli na ňom pred viac ako 2 rokmi a neprejavujú sa u nich príznaky ochorenia prsníkov,“ vysvetlila bližšie hovorkyňa VšZP Slávka Gáborová, s tým, že pôjde o adresné pozývanie a vyšetrenie je pre ženy bezplatné. Náklady plne hradí poisťovňa.
300 životov
Rakovina prsníka je najčastejšou formou onkologického ochorenia u žien. Ročne u nás pribudne okolo 2 500 nových prípadov. Ak by pritom všetky ženy chodili na prevenciu, ročne by sa mohlo zachrániť až 300 životov. „Skríningová mamografia, ktorá sa vykonáva žene bez akýchkoľvek príznakov v oblasti prsníkov, dokáže odhaliť malé ložiská aj do niekoľkých milimetrov, napríklad vo veľkosti hrášku, ktoré ešte pravdepodobne metastázy nevytvorili. Na Slovensku v týchto dňoch rozbiehame štátom garantovaný a organizovaný skríning rakoviny prsníka,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.
Pravidelné kontroly prsníkov skríningovou mamografiou u žien každé dva roky zachránia život dvom až šiestim ženám z tisícky. „Mnohé štúdie potvrdzujú, že počet novodiagnostikovaných prípadov rakoviny prsníka stále stúpa. Riziko rastie s vekom, výrazne okolo päťdesiateho roku života a potom len narastá,“ vysvetlila MUDr. Alena Kállayová, lekárka Preventívneho centra Onkologického ústavu svätej Alžbety v Bratislave a zároveň spoluautorka Národného skríningového programu rakoviny prsníka.
Význam prevencie
Ženy, u ktorých sa zistí nádor s priemerom menším ako 1 cm majú 90 percentnú šancu na vyliečenie. Pacientkam v takom prípade lekári odstránia len ložisko, nie je nutný väčší zásah na prsníku, podľa MUDr. Kállayovej niekedy nie je potrebná ani chemoterapia. „Záujem lekárov o skríning je veľmi veľký. Teraz je dôležité, aby na seba ženy mysleli, našli si čas a šli na preventívne vyšetrenie,“ zdôraznila lekárka.
Okrem štátom organizovaného pozývacieho skríningu by ženy mali myslieť aj na samovyšetrovanie prsníkov každý mesiac. Ženy do 40 rokov majú mať prsníky vyšetrované sonograficky, staršie na mamografických pracoviskách. Všeobecná zdravotná poisťovňa zaručuje svojim poistenkám preventívnu mamografiu do 15 dní od objednania vo vybraných zariadeniach.
„Kým včasné zachytenie onkologického ochorenia v podobe preventívnej prehliadky alebo skríningu rádovo stojí okolo 50 eur, za rozvinuté štádium rakoviny prsníka zaplatíme rádovo do 5-tisíc eur a pri pokročilých štádiách ochorenia s metastázami predstavujú náklady na zdravotnú starostlivosť aj viac ako 10-tisíc eur ročne na jednu pacientku,“ zdôraznila hovorkyňa VšZP Slávka Gáborová.
Čo s pozvánkou?
Ženy, ktoré dostanú domov pozvánku na mamografické vyšetrenie, nájdu v liste zoznam certifikovaných pracovísk, na ktorých sa môžu objednať. Skríning môžu vykonávať len vysoko kvalitné preverené skríningové mamografické centrá, so špičkovým technickým vybavením, personálnymi kapacitami, musia byť schopné manažovať pacientku a v neposlednom rade s ňou komunikovať. Termín na vyšetrenie dostanú ženy do šiestich mesiacov. Centrá prešli kontrolou a schvaľovacím procesom odbornej komisie ministerstva zdravotníctva. Zatiaľ ich je schválených desať (v Bratislave, Trnave, Nitre, Prievidzi, Trenčíne, Poprade, Starej Ľubovni a v Malackách), do konca roka by sa malo toto číslo navýšiť na 25 až 30 pracovísk.
VšZP predpokladá, že už pri fungovaní 17 preverených mamografických pracovísk a jedného vyššieho pracoviska by mohlo v budúcnosti skríningové mamografické vyšetrenie postupne absolvovať okolo 65-tisíc poisteniek VšZP ročne.